Stres jest ceną, jaką płacimy za szybki styl życia. Nieustanny pęd i mnóstwo obowiązków sprawiają, iż trudno złapać równowagę. Wkrada się lęk, niepokój, a negatywne emocje rozrywają nas od środka. Objawy te mogę wpływać na twoje zdrowie, choćby jeżeli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Oto 8 wyraźnych znaków, które zdradzają, iż jesteś zestresowana.
Objawy wysokiego poziomu kortyzolu
Ból ciała
Wysoki poziom stresu może skutkować problemami żołądkowymi, biegunką, wrzodami, bólami mięśni, bólami w klatce piersiowej i kołataniem serca. Stres sprawia, iż mięśnie się napinają, a kiedy minie – rozluźniają. Jednak przewlekły stres może spowodować, iż mięśnie pozostaną w ciągłym stanie ostrożności, co może doprowadzić do bólu ciała.
Problemy ze snem
Problemy ze snem, są jednym z pierwszych objawów świadczących o stresie. Kiedy nasza głowa zaprzątnięta jest negatywnymi myślami, nie możemy zasnąć. Kręcimy się z boku na bok i nie potrafimy się zrelaksować. Trudności w zasypianiu nie są czymś, co można zignorować. Według National Sleep Foundation „Stres powoduje nadmierne pobudzenie, które może zakłócić równowagę między snem a czuwaniem”.
Wahania wagi
Jeśli zauważysz zmianę w swoim apetycie, niezależnie od tego, czy zaczniesz się przejadać, czy wręcz przeciwnie, jeść mniej, to znak, iż być może zmagasz się z nawracającym stresem. Stres może spowolnić metabolizm, co skutkuje przyrostem masy ciała. Pamiętaj, jesteś tym, co jesz. Nie zajadaj smutków i problemów słodyczami, fast foodami, bo doprowadzisz do jeszcze gorszego samopoczucia.
Zamartwianie się
Stres nie ma na nas dobrego wpływu. Wyniszcza od środka. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, problemy finansowe czy rodzinę, to ciągłe zamartwienie się, nigdy nie kończy się dobrze. Powinnaś coś z tym zrobić. By znaleźć rozwiązanie, dobrze jest oderwać się od problemu. Stań z boku, zrób krok w tył i wszystkiemu się na spokojnie przyjrzyj. Nieustanna panika i zamartwianie się do niczego dobrego nie doprowadzą, a jedynie niekorzystnie wpłyną na twoje zdrowie i samopoczucie.
Niepokój
Jeśli zauważysz, iż unikasz siedzenia w miejscu, boisz się sam na sam zostać z własnymi myślami, to najprawdopodobniej doświadczasz nadmiernego stresu. Ignorowanie problemów nie jest rozwiązaniem. Przemyślenie pewnych spraw, choć może się wydawać przerażające, może doprowadzić cię do jakiegoś rozwiązania. Opóźnianie tego procesu tylko pogorszy sytuację.
Brak cierpliwości
Osoby zestresowane są bardziej podatne na ataki paniki, gwałtownie się denerwują i wszystko chciałyby na już. jeżeli cierpliwość nie jest od jakiegoś czasu twoją mocną stroną, być może zmagasz się ze stresem. Jednym z najlepszych sposobów, by poradzić sobie z problemem, jest skorzystanie z pomocy specjalisty.
Wypadanie włosów
To, iż tracimy włosy, jest normalne. Jednak kiedy twoje ciało nieustannie jest zestresowane, może zmienić rutynowe funkcje fizjologiczne. Tym samym możesz zauważać, iż coraz więcej włosów zostaje na szczotce/grzebieniu. jeżeli zaczniesz zauważać, iż częściej tracisz włosy to bardzo prawdopodobne, iż zmagasz się z problemami emocjonalnymi.
Utrata libido
Wzrost poziomu stresu wpływa na wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie. Stres jest naturalnie wyczerpujący i może skutkować brakiem ochoty na fizyczną intymność. To złożona kombinacja elementów. Większość osób doświadczających utraty libido pod wpływem stresu nie przyznaje się do tego, co może mieć wpływ nie tylko na nich, ale także na ich relacje.
Źródło: providr.com