Plopping, czyli wydobywanie skrętu! Jak to się robi?

hair-med.com.pl 2 lat temu

Włosy kręcone oraz falowane, choć są piękne, są także całkiem sporym wyzwaniem dla ich posiadaczek. By włosy tego typu były zachwycające, trzeba odpowiednio o nie dbać i stylizować je. Jedna z prostych i lubianych metod jest tzw. koszulkowanie włosów, czyli plopping włosów (hair plopping, plopping hair). Co można uzyskać uzyskać robiąc sobie turban z koszulki na głowie?

Włosy falowane i kręcone – krótka charakterystyka

Już w latach 90. XX wieku znany fryzjer gwiazd A. Walker dokonał klasyfikacji włosów jaką dość powszechnie stosuje się do dziś. Otóż sklasyfikował on 4 typy włosów – 1. włosy proste, 2. włosy falowane, ale nie skręcone, 3. włosy falowane, skręcone, lokowane, 4. włosy mocno skręcone, spiralki, loki, afro. Wszystkie te typy włosów mają jeszcze swoje bardziej szczegółowe podtypy, a nomenklatury tej używa się dziś wśród fryzjerów dość powszechnie.

Zajmiemy się oczywiście włosami falowanymi o mocniejszym skręcie oraz włosami kręconymi, ponieważ to głównie dla nich dedykowana jest metoda stylizacji jaką jest plopping. To on pozwala wydobyć skręt z włosów oraz nadać fryzurze pożądanej objętośći.

Ten, kto ma na głowie tysiące loczków ten wie, iż największym wyzwaniem z tego typu fryzurą jest ograniczenie jej puszenia się. Włosy falowane jak i kręcone są w tym aspekcie bardzo niesforne i potrafią puszyć się na potęgę. Pielęgnując więc włosy kręcone trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednim ich nawilżeniu oraz wygładzeniu. Stosować warto kosmetyki, które dedykowane są stricte temu rodzajowi włosa. Włosy kręcone kochają wszelkie emolienty, a więc woski i oleje, które pozwalają zatrzymać nawilżenie wewnątrz włosa. Wybierając kosmetyki do włosów kręconych warto wybierać te, które pozbawione są alkoholi oraz siarczanów. Alkohole mogą dodatkowo wysuszać włosy, z kolei siarczany wpływać na ich puszenie się.

Panie o kręconych włosach powinny dbać o to, by wiązać je gumkami z jedwabiu – gumka taka nie splącze włosów jak ta syntetyczna. Nocą warto także spać na poduszce z tego szlachetnego materiału – powód jest ten sam. jeżeli suszysz kręcone włosy suszarką, rób to zawsze chłodnym nawiewem, koniecznie z użyciem dyfuzora. Dyfuzory w suszarkach bardzo dobrze wydobywają z kręconych włosów skręt, a także nadają fryzurze objętość.

Pamiętaj! jeżeli posiadasz kręcone włosy, używaj do ich mycia i pielęgnacji kosmetyków dedykowanych tego typu włosom. Są całe linie kosmetyków, które przeznaczone są stricte włosom kręconym. Myjąc włosy zawsze spłukuj je chłodną wodą – pozwoli to domknąć łuski włosów, co w przypadku włosów kręconych jest szczególnie istotne. Włosów kręconych nigdy nie rozczesuj na sucho. Rozczesuj je na mokro i używaj do tego celu grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, najlepiej drewnianego, który nie naelektryzuje pasm. Susząc włosy suszarką susz je chłodnym nawiewem, najlepiej z jonizacją. Strumień powietrza kieruj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa – pomoże to domknąć jego łuski oraz wygładzić włos.

Plopping – co to?

Jedno nazywają to ploppingiem, inni plopingiem czy wydobywaniem skrętu z włosów kręconych. Plopping włosów to inaczej „koszulkowanie”, czyli jedna z metod stylizacji włosów kręconych oraz włosów falowanych. Kto będzie zachwycony efektami tego typu stylizacji? Przede wszystkim te kobiety, które skarżą się, iż ich włosy są cały czas spuszone, mają zbyt luźny skręt i brak im pożądanej wyrazistości. Te właśnie panie powinny zainteresować się ploppingiem. Co interesujące – można go stosować także w przypadku włosów prostych, o czym także wspomnimy.

Marzy Ci się fryzura pełna objętość, pasma kręconych włosów, które się nie puszą, a ich skręt jest wyrazisty aż od samej nasady? Stosuj więc plopping na noc! Jest to bardzo proste – wystarczy, iż umyjesz włosy jak zawsze, odsączysz je jedynie z nadmiaru wody, a następnie zawiążesz je w koszulkę i pozwolisz im samoistnie wyschnąć. Ot, cała filozofia. To bardzo prosty sposób, za pomocą którego bez żadnego większego wysiłku sprawisz, iż Twoje kręcone włosy będą zupełnie inne niż dotychczas. jeżeli nie chcesz, nie musisz zostawiać włosów w turbanie z koszulki na całą noc – stylizacja loków przy pomocy tej metody będzie równie efektywna, jeżeli będziesz koszulkować włosy choćby przez godzinę.

Do wykonania ploppingu nada się bawełniana koszulka, ale może to być też ręcznik. Ręcznik do ploppingu powinien być lekki – taki, by dało się go dobrze zawiązać na głowie i by nie spadał z niej pod swoim własnym ciężarem.

Plopping na prostych włosach także ma sens i można o śmiało wykonywać. To dobra metoda na to, by pofalować proste włosy, choćby takie, które ogólne są bardzo niepodatne na jakiekolwiek układanie. Dzięki „koszulkowaniu” można uzyskać efekt surferskich fal, co bardzo ciekawie wygląda zwłaszcza latem. By uzyskać taki efekt zawijamy włosy w koszulke jak już zostało to opisane powyżej. Po ich rozwinięciu, trzymając głowę pochyloną ku dołowi, należy wykonywać ugniatanie włosów. Dzięki takiej pielęgnacji choćby proste włosy będą miały dobrą objętość, która wynikać będzie z odbicia pasm od nasady, ale także z wydobycia z prostych włosów ciekawego, naturalnie wyglądającego skrętu.

Stylizacja loków – rób to na zdrowych włosach!

Pamiętaj, żadne włosy nie będą wyglądały dobrze, jeżeli nie będą zdrowe. Zdrowie to nasze piękno, a piękno to zdrowie. Metody pielęgnacji czy stylizacji będą więc na nic, jeżeli nasze włosy będą rzadkie, będą wypadały czy dotknie je łupież. Pamiętaj, iż w każdej takiej sytuacji możesz zwrócić się o pomoc do trychologa – specjalisty od włosów oraz skóry głowy.

Chcesz mieć piękne, pełne objętości loki jednak borykasz się z włosami, które gwałtownie się przetłuszczają, są szorstkie, matowe czy kruche? A może Twój problem to łojotokowe zapalenie skóry lub początki łysienia? Nie popadaj w panikę – nasi trycholodzy Hair Med czekają na Ciebie w wielu miastach Polski! Pozbądź się więc chorobowego problemu z głowy, a następnie zadbaj o swoją fryzurę metodą ploppingu czy jakąkolwiek inną. Bo tylko zdrowe jest piękne, a to co piękne jest zdrowe!

Idź do oryginalnego materiału