Planujecie zakupy w Wielką Sobotę? Uwaga, sklepy będą otwarte krócej

natemat.pl 1 miesiąc temu
Część z nas przedświąteczne przygotowania ma już za sobą. Nie brakuje jednak osób, które czas na zakupy znajdą dopiero na tzw. ostatnią chwilę. W piątek wiele sklepów będzie otwartych do późnych godzin, a ostatnia szansa na zrobienie większych zakupów przed Wielkanocą będzie w Wielką Sobotę. Chociaż sklepy będą otwarte znacznie krócej.


Wielka Sobota jest ważnym świętem dla katolików. Tego dnia odbywa się święcenie pokarmów w kościołach. Ten dzień nie jest jednak ustawowo wolny od pracy. W Wielką Sobotę obowiązuje natomiast ograniczenie handlu.

To oznacza, iż w sobotę 30 marca również będziemy mogli zrobić zakupy, ale sklepy będą otwarte znacznie krócej niż w każdy inny ten dzień tygodnia. Warto to mieć na uwadze, szczególnie jeżeli chcemy zdążyć z przygotowaniami na Wielkanoc.

Czy będzie można zrobić zakupy w Wielką Sobotę? Sklepy będą otwarte krócej


Wszystko zapisane jest w Ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Z przepisów wynika, iż w Wielką Sobotę handel oraz czynności związane z handlem, a także powierzanie ich pracownikom, są zabronione po godzinie 14:00. I od tej właśnie godziny obowiązywać będzie ograniczenie sprzedaży.

Co istotne, w Wielką Sobotę większość sieci zamknie swoje sklepy już wcześniej, bo o godz. 13:00 (m.in. Auchan, Lidl i Netto) lub o godz. 13:30 (Aldi, Biedronka, Carrefour, Intermarché).

Quiz: Jak dobrze znasz tradycje wielkanocne? Sprawdź się!


Ustawowe ograniczenie handlu będzie obwiązywało także w Wielkanoc (niedziela 31 marca) i Poniedziałek Wielkanocy (1 kwietnia). W tych dniach duże sklepy, supermarkety i galerie handlowe będzie zamknięte, jednak przewidziano ponad 30 wyjątków od zakazu handlu, między innymi:

apteki i punkty apteczne


piekarnie, cukiernie, lodziarnie, punkty gastronomiczne


sklepy zlokalizowane na dworcach i lotniskach


stacje paliw


kwiaciarnie


sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami


sklepy, w których przeważająca działalność polega na: handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych

sklepy znajdujące się w zakładach hotelarskich oraz zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku


sklepy, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę osobiście



Za złamanie przepisów grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.

Idź do oryginalnego materiału