Pisarka oddała głos milczącym. Oświęcim ją doceni

faktyoswiecim.pl 2 tygodni temu





Joanna Kuciel-Frydryszak dołączy do grona twórców uhonorowanych w Alei Pisarzy przy oświęcimskiej Galerii Książki.

Autorka „Chłopek” z własną płytą w Alei Pisarzy

Joanna Kuciel-Frydrysza. jedna z najważniejszych polskich autorek literatury non-fiction ostatnich lat uhonorowana w Alei Pisarzy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu. Pamiątkowa płyta z jej autografem i wybranym cytatem pojawi się jesienią.

Uroczystość odsłonięcia zaplanowana jest na październik. Autorka weźmie w niej udział osobiście, kontynuując tradycję obecności pisarzy wyróżnianych przez oświęcimską bibliotekę. Wybrany przez nią cytat pochodzi z książki „Chłopki”, poruszającej opowieści o sile i niewidzialnej pracy kobiet na polskiej wsi.

Słowa, które zostają w pamięci

Na płycie znajdzie się cytat:

„Dla chłopów buty to symbol godności. Ale dla wielu naszych bohaterek to jeszcze inna sprawa. Dla nich buty oznaczają wolność.”

W kilku zdaniach pisarka zawarła to, co w jej twórczości najważniejsze – szacunek dla historii i godności ludzi, którzy przez lata pozostawali na marginesie oficjalnych narracji.

Jej książki: „Służące do wszystkiego”, „Iłła” czy właśnie „Chłopki” – przywracają głos bohaterkom codzienności. Czytelnicy doceniają nie tylko poruszającą treść, ale i język, który łączy reportaż z literacką wrażliwością.

Aleja, która przypomina o autorach

Aleja Pisarzy powstała przy oświęcimskiej bibliotece z myślą o uhonorowaniu żyjących twórców literatury. W przeciwieństwie do masowej kultury skupionej na popularności, tu doceniane są wartości duchowe, humanistyczne i kulturowe. Każda płyta przypomina nie tylko o dziele, ale przede wszystkim o autorze.

Projekt od lat poszerza tożsamość Oświęcimia jako Miasta Orędownika Pokoju. Wpisuje się w idee budowania mostów przez słowo i podkreślania znaczenia literatury w świecie zdominowanym przez obraz.

Idź do oryginalnego materiału