Pisanki – historia wielkanocnego symbolu

gazeta-lubon.pl 1 tydzień temu

Wielkanoc to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone w celu uczczenia męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Święto przypada na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, co oznacza, iż jego data jest ruchoma – w tym roku jest to 20 dzień kwietnia. Z jakimi tradycjami i zwyczajami nam się ono kojarzy?

Okres wielkanocny to w Polsce czas pełen radości, dający nam możliwość kontynuowania wieloletnich tradycji i zwyczajów, takich jak: szukanie jajek czy prezentów pozostawionych przez zajączka, śmigus-dyngus, a przede wszystkim tworzenie pięknych, kolorowych pisanek.

Wzmiankę o malowaniu jajek znaleźć można choćby w mitologii germańskiej, gdzie jajka składane przez zająca poświęcone były bogini Osterze, a sam zwyczaj był już znany za czasów cesarstwa rzymskiego. W Polsce najstarsze pisanki, znalezione przez archeologów, pochodziły z końca X wieku. Początkowo były one wykorzystywane w obrzędach ludowych, wierzono, iż przynoszą one szczęście oraz chronią przed złem. w tej chwili są one symbolem przyrody, która budzi się do życia, a w wierze chrześcijańskiej napełniają nadzieją wynikającą ze zmartwychwstania Pana.

Technik wykonywania pisanek jest wiele. Drapanki, jak sama nazwa wskazuje, powstają poprzez tworzenie ostrym narzędziem wzorków na łupinie jajka. Kraszanki przygotowywane są dzięki gotowaniu jajek w barwnym wywarze, powstałym na bazie łupin cebuli czy soku z buraków. Oklejanki lub nalepianki to odpowiednio jajka zdobione tkaninami, włóczką czy wycinkami kolorowego papieru. Ważnym elementem wykorzystywanym do zdobienia pisanek jest także roztopiony wosk, który wylewany na skorupę jajka tworzy na nim interesujące wzory. Każdy rodzaj zdobienia pisanek cieszy się popularnością w różnych obszarach naszego kraju, szczególnie na Mazowszu i Opolszczyźnie, a choćby poza jego granicami.

Zachęcamy do wspólnego tworzenie pisanek, ponieważ dzięki temu, nie tylko mamy możliwość podtrzymywania naszych wspólnych tradycji, ale jest to także wyśmienita okazja do spędzenia w sposób kreatywny czasu z najbliższymi. Różnorodność wzorów i kolorów zdobiących wielkanocny stół, nadają wyjątkowości świątecznym przygotowaniom oraz napełniają ten czas radością.

Natasza Kleiber

Kolorowe pisanki od zawsze są piękną ozdobą wielkanocnego stołu fot. Natasza Kleiber
Idź do oryginalnego materiału