Pij dwie łyżki dziennie. Twój organizm ci za to podziękuje

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Czarnuszka - Pyszności; Foto Canva.com


Używasz czarnuszki w swojej kuchni? jeżeli tak, to z pewnością wiesz, iż ta przyprawa funkcjonuje również pod nazwą czarny kmin, panna w zieleni czy kminek egipski. Przez wielu jest określana również jako czarne złoto faraonów, podobnie jak olej z czarnuszki, który wyróżnia się wieloma wspaniałymi adekwatnościami. Jego regularne spożywanie przynosi wiele korzyści.

Zastanawiasz się nad tym, czym tak naprawdę jest olej z czarnuszki, jakie ma adekwatności i jak go spożywać? Zanim uzyskasz pełną odpowiedź, to wiedz, iż jest to produkt, który zawiera wiele witamin i innych składników, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Jego właściwości zdrowotne znane są już od czasów starożytności. Dlatego też ten olej był określany jako złoto faraonów. Co ciekawe, w wielu krajach jest stosowany jako podstawowy środek leczniczy. Dlaczego tak się dzieje i jakie adekwatności ma olej z czarnuszki?

Czym jest olej z czarnuszki?

Odpowiadając na tak postawione pytanie, warto zaznaczyć, iż olej z czarnuszki to produkt, który pozyskuje się z nasion czarnuszki siewnej, która występuje głównie w państwach Europy Wschodniej i zachodniej części Azji. Biorąc pod uwagę zastosowanie oleju z czarnuszki, warto podkreślić, iż stosuje się go jako przyprawę, a także jak lek na wiele schorzeń. W starożytności panowało takie przekonanie, iż taki olej jest w stanie pomóc na niemal wszystko, z wyjątkiem śmierci.

Czarnuszka – Pyszności; Foto Canva.com

Nazywanie oleju z czarnuszki – złotem faraonów nie było przesadą. Ten produkt posiada aż 85 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych i tymochinon, czyli substancję o adekwatnościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwnowotworowych. Panuje takie przekonanie, iż jedna łyżeczka tego produktu odpowiada ponad dwóm łyżeczkom ziaren czarnuszki. Olej z czarnuszki to skarbnica witamin A, C i E, kwasów tłuszczowych, które są najważniejsze w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. To także cenne źródło antyoksydantów, które spowalniają starzenie się komórek.

Olej z czarnuszki – najważniejsze adekwatności

Skoro wiesz, czym jest olej z czarnuszki, to dobrze jest poznać najważniejsze adekwatności tego produktu. Pomaga on na wiele dolegliwości, w tym na choroby układu pokarmowego i oddechowego, ale nie tylko. Wystarczą dwie łyżki oleju dziennie, by utrzymać cholesterol i cukier na prawidłowym poziomie.

Najważniejsze adekwatności oleju z czarnuszki to:

  • wspiera leczenie chorób autoimmunologicznych i wzmacnia odporność;
  • działanie antyoksydacyjne;
  • naturalne wsparcie w walce z dolegliwościami układu pokarmowego;
  • wspomaga walkę z objawami alergii;
  • obniża ciśnienie tętnicze;
  • dba o prawidłowy poziom cholesterolu i cukru w organizmie;
  • ma adekwatności rozkurczowe i przeciwbólowe;
  • działa antybakteryjnie;
  • ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze;
  • jest w stanie zatrzymać rozwój komórek nowotworowych, a choćby je niszczyć;
  • skraca czas leczenia chorób górnych dróg oddechowych.

Olej z czarnuszki w kuchni – jak go wykorzystać i spożywać?

Skoro już wiesz, jakie adekwatności ma olej z czarnuszki, to warto przyjrzeć się również jego zastosowaniu i dawkowaniu. W związku z tym, iż jego smak przypomina pieprz, to można go z powodzeniem stosować jako dodatek do popularnych sałatek, mięs, czy surówek. Spożywa się wyłączenie na zimno. Pamiętaj, by przechowywać go w temperaturze 5-10 stopni. Można go łączyć z miodem, dzięki czemu smak czarnuszki będzie mniej wyczuwalny.

Olej z czarnuszki to „złoto faraonów” – Pyszności; Fot. Pixabay

Olej mogą spożywać zarówno dzieci, jak i dorośli. W przypadku dzieci warto zacząć od kilku kropel oleju i stopniowo zwiększać dawkę do jednej łyżeczki. Dorośli powinni go spożywać w ilości dwóch łyżeczek dziennie przed posiłkiem. Olej z czarnuszki nie jest polecany kobietom w ciąży, ze względu na działanie przeciwskurczowe, co może przyczynić się do całkowitego zatrzymania skurczów macicy.

Szukasz pomysłu na słodki przysmak? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na tort w kształcie róży:

Idź do oryginalnego materiału