W dniu 20 kwietnia 2024 r. w Krakowie odbył się pierwszy w Polsce Kongres Mężczyzn. W tym tekście powiem parę słów o tej inicjatywie.
Kongres Mężczyzn - o co w tym chodzi?
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Chłopców i Mężczyzn. Na stronie głównej Kongresu, możemy przeczytać, iż jego deklaracja to domaganie się:
Równości emerytalnej
Równości w dostępie do edukacji
Profilaktyki zdrowotnej dla mężczyzn
Jednakowego obowiązku obronnego z elastycznymi formami jego realizacji
Zrównania praw ojców i matek wobec prawa i instytucji publicznych
Równego traktowania mężczyzn i kobiet przez wymiar sprawiedliwości
Czyli w uproszczeniu jest to domaganie faktycznego równouprawnienia płci, z uwzględnieniem także praw mężczyzn i problemów dotyczących mężczyzn. Każdy kto zgadza się z tymi postulatami, może podpisać w tym celu petycję dostępną online.
Jeśli chodzi zaś o sam przebieg kongresu, odbyły się cztery panele dyskusyjne: Edukacja, Ojcostwo, Zdrowie, Organizacje męskie, plus jeden panel satyryczny Adama Małczyka – Wyspa mężczyzn w morzu kobiet.
Uczestnicy Kongresu Mężczyzn to m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Chłopców i Mężczyzn: Jakub Chabik, Michał Gulczyński, Waldemar Domański; Michał Jasiewicz - prezes Fundacji Kocham Cię Tato; Przemysław Koziński - prezes organizacji Szczyty Alienacji Rodzicielskiej ; Marcin Grudzień z Fundacji Masculinum; dr Michał Bomastyk - prezes Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom; Sabina Żurek z Fundacji Kapitan Światełko, Kamil Błoch z Grupy Performatywnej Chłopaki; Dariusz Kecler - psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta; prof. Piotr Chłosta - urolog.
Poniżej możemy zobaczyć mały skrót z tego kongresu:
Reakcje na Kongres Mężczyzn
Reakcje były oczywiście zarówno pozytywne, jak i negatywne. Za negatywnymi stała część feministek: Magdalena Środa, Krystyna Romanowska, Katarzyna Szumlewicz. Trudno było jednak znaleźć jakąś merytorykę, głównie było to po prostu wyśmiewanie samej inicjatywy. Co więcej, krytykowały one Kongres zanim jeszcze w ogóle się zaczął.
Kongres Mężczyzn został za to odebrany całkiem pozytywnie w mediach. Przykładowe artykuły: Spidersweb, Polityka.pl, Gazeta Krakowska, Do Rzeczy, Kultura Liberalna, Gazeta Wyborcza (nie sugerujcie się clickbaitowy tytułem), TVP Kraków.
Warto też nadmienić, iż całe wydarzenie zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka.