Pierwsze takie zjawisko od tysięcy lat. Sahara znów staje się zielona. Utworzyły się choćby rzeki

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Sahara Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl https://x.com/US_Stormwatch


We wrześniu przez Saharę przetaczyły się burze. Deszcz występował w nietypowych jak na ten miesiąc miejscach, przez co pustynia bardzo się zmieniła. Na jej powierzchni pojawiło się znacznie więcej roślinności, a choćby rzeki.
Sahara jest największą gorącą pustynią na Ziemi. Ma powierzchnię ok. 9200000 km kw. Znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu oraz Sudanu. Od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego. Obejmuje 14 pustyń, m.in. Libijską, Arabską, Al-Dżuf, Erg Szasz oraz Hamada al-Hamra.


REKLAMA


Zobacz wideo Wieżowce, pustynia i morze, nowoczesność i tradycja. Tak wygląda Dubaj


Sahara zielenieje. Łowca burz pokazał różnicę i wskazał przyczynę
Na Saharze deszcz nie występuje często. We wrześniu w niektórych częściach nie pojawia się niemalże nigdy. W tym roku jest jednak inaczej. Wszystko za sprawą nietypowego układu pogodowego nad pustynią i silnych opadów.


Południowa część Sahary jest w tym roku niezwykle zielona ze względu na przesunięcie się monsunu nad Afrykę


- poinformował łowca burz Colin McCarthy na swoim profilu na portalu X. Wpis opatrzył krótkim filmikiem, ukazującym jak zmieniła się Sahara w porównaniu z zeszłym rokiem. Ekspert dodał, iż przesunięcie strefy konwergencji międzyzwrotnikowej na północ przyniosło regionowi ulewne deszcze i ekstremalne powodzie. Zginęło ponad 1000 osób, a miliony mieszkańców zostało przesiedlonych.


Kiedy Sahara była zielona? Wcale nie było to jedne z najsuchszych miejsc na Ziemi
Już na początku miesiąca eksperci zaobserwowali interesujące zjawiska nad Saharą. - Pustynia Sahara jest jednym z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Jednak we wrześniu 2024 roku na dużym jej obszarze wystąpić ma ponad 500 procent standardowych miesięcznych poziomów opadów deszczu - informował Copernicus, unijny program obserwacji Ziemi. Warto dodać, iż kilka lat temu naukowcy z MIT-u przeanalizowali saharyjski pył i odkryli, iż Sahara i cała Afryka Północna co 20000 lat zmieniają klimat z suchego na wilgotny. Przyczyną są zmiany osi Ziemi względem Słońca. 5000 lat temu można było choćby mówić o zielonej Saharze. Wtedy opady były tam zdecydowanie większe niż obecnie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału