Pierwsze takie osiedle w Polsce! Zobacz Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej

plndesign.pl 1 miesiąc temu

Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej, będący zespołem 7 budynków mieszkalnych ze 111 lokalami, otrzymał jako pierwszy precertyfikat na wysokim poziomie Premium w ramach certyfikacji ZIELONY DOM, przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Projekt przygotowany przez pracownię architektoniczną k3xmore jest najbardziej zaawansowanym proekologicznie i zorientowanym na oszczędność energii osiedlem mieszkaniowym w Polsce.

Katowicki TBS z certyfikatem ZIELONY DOM

Certyfikat ZIELONY DOM jest pierwszym polskim certyfikatem wielokryterialnej oceny budynków mieszkaniowych. Za jego stworzenie i rozwój odpowiadają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Można go uzyskać na jednym z trzech poziomów: Standard, Premium i Prestige.

Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej jest pierwszą inwestycją mieszkaniową w Polsce, która uzyskała ocenę na tak wysokim poziomie. Warto jednak podkreślić, iż coraz więcej inwestorów decyduje się na precertyfikację projektów i planuje uzyskać certyfikat ZIELONY DOM. Wśród deweloperów, którzy zdecydowali się budować mieszkania zgodnie z wytycznymi certyfikacji ZIELONY DOM, są m.in. Yareal i Urba.

Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej

Precertyfikat ZIELONY DOM to ukoronowanie i potwierdzenie naszych starań, by inwestycja przy ulicy Kosmicznej w Katowicach wyznaczała trendy ekologicznego budownictwa w segmencie mieszkalnictwa społecznego. Poprzez tę inwestycję, jako pierwsi w Polsce, w pionierski sposób pokazujemy, iż nowoczesne technologie i ekologia nie muszą być domeną jedynie inwestycji deweloperskich, ale mogą być dostępne także dla mieszkańców budynków realizowanych w modelu budownictwa społecznego. Cieszymy się, iż nasze starania zostały zauważone i docenione przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Jesteśmy przekonani, iż przykład z Katowickiego TBS będzie dobrym wzorcem dla wprowadzenia ekologicznych technologii dla innych inwestycji budownictwa społecznego w miastach całej Polski – podkreśla Janusz Olesiński, Prezes Katowickiego TBS.

Zrównoważone działania i nowoczesne rozwiązania

Osiedle przy ul. Kosmicznej, budowane przez Katowicki TBS to zespół 7 budynków, trzy- i czteropiętrowych, w których znajdzie się 111 mieszkań. Południowa część osiedla to teren zielony i małe ogrody deszczowe wspierające zbiornik retencyjny. Tutaj też znajdzie się strefa rekreacyjna dla mieszkańców w formie placu zabaw dla dzieci, zewnętrznej strefy fitness oraz stołów piknikowych.

Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej

Każda kolejna precertyfikacja pokazuje nam, iż świadomość inwestorów mieszkaniowych w Polsce rośnie. Chcą oni budować ekologicznie, chcą dostarczać klientom coraz lepsze produkty, a my dostarczamy narzędzie, które realnie sprawdza, czy ich plany i projekty są zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju. Tym bardziej cieszymy się, iż to polski certyfikat, stworzony przez naszych ekspertów, jest wybierany i coraz bardziej popularny. Gratulujemy Katowickiemu TBS uzyskania precertyfikatu na poziomie Premium dla inwestycji przy ul. Kosmicznej i czekamy na dalsze kroki – mówi Dorota Bartosz, dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa w PLGBC oraz autorka założeń certyfikatu ZIELONY DOM.

W trakcie precertyfikacji wyróżnione zostały zrównoważone działania oraz rozwiązania, zaprojektowane przez architektów i wdrożone przez inwestora, które pozwoliły na osiągnięcie poziomu Premium. W zakresie efektywności energetycznej zastosowano gruntowe pompy ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz ogniwa fotowoltaiczne pokrywające częściowo zapotrzebowanie na energię elektryczną części wspólnej, w tym oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne.

Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej

Tym samym budynki te mają szansę stać się pierwszymi budynkami wielorodzinnymi wpasowującymi się w definicję budynków bezemisyjnych wg Dyrektywy EPBD z 2024 r. Zaprojektowany system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła zapewni nie tylko odpowiednią jakość powietrza w mieszkaniach, ale znacznie ograniczy straty ciepła.

Ekologicznie i ekonomicznie

Projekt zagospodarowania terenu inwestycji uwzględnia odpowiednio dobraną rodzimą roślinność oraz zastosowanie mikroretencji, polegającej na zatrzymywaniu i wykorzystywaniu wody deszczowej w miejscu jej wystąpienia, zamiast odprowadzania jej bezpośrednio do kanalizacji czy cieków wodnych. Takie podejście pomaga w przeciwdziałaniu powodziom, zmniejsza ryzyko suszy, a także wspiera lokalne ekosystemy.

W projekcie inwestycji przewidziano także niezależną instalację, wykorzystującą wodę deszczową do spłukiwania toalet oraz innych celów gospodarczych, rozwiązania architektoniczne bez barier czy przygotowanie raportu LCA, który ocenia wpływ budynków na środowisko w całym cyklu życia. istotną korzyścią dla mieszkańców jest szansa na niskie koszty eksploatacyjne ich nieruchomości.

Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej

Inwestycja przy ul. Kosmicznej w Katowicach, w dzielnicy Giszowiec, zaprojektowana została od samego początku z myślą o rozwiązaniach ekologicznych, spełniających wymagania certyfikatu ZIELONY DOM. Projekt koncepcyjny otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym, organizowanym przez SARP Katowice. Dalszy proces projektowy zakładał rozwijanie i wdrażanie takich rozwiązań, jak maksymalne wykorzystanie wody deszczowej w instalacji wewnętrznej budynków, otwartym zbiorniku, pełniącym funkcję rekreacyjną czy ogrodach deszczowych, wykorzystanie gruntowych i powietrznych pomp ciepła, niezależnie sieci miejskiej, co jest pionierskim rozwiązaniem w skali miasta, a choćby kraju – podsumowują architektki, Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska, autorki projektu z pracowni k3xmore.

Niska intensywność zabudowy, proporcjonalne odległości pomiędzy budynkami oraz duża ilość terenu przeznaczonego pod zieleń i rekreację mają zapewnić komfort przyszłym użytkownikom osiedla. Ruch kołowy został ograniczony do minimum, a większość samochodów parkuje w garażach podziemnych. Charakterystyczna elewacja z blachy stalowej w kolorze zielonym i jasnoszarym ma być wizytówką osiedla, a całość dopełniać ma niska i wysoka roślinność.

Projekt: k3xmore | k3xmore.pl

Zobacz również:

  • Second home z duszą – podwarszawski dom pełen roślin i inspiracji z USA
  • Niezwykła przemiana Pałacu Krasińskich – odkryj odrestaurowany Pałac Rzeczypospolitej
Idź do oryginalnego materiału