Pierogi ruskie – czy zmienić ich nazwę czy pozostawić

lukaszluczaj.pl 1 miesiąc temu

Zawsze pasjonowało mnie ile farszów można wymyślić do pierogów. Najbardziej fascynuje mnie pierogarnia w Pilźnie w podkarpackim która serwuje ponad 150 ich rodzajów. Chyba jednak najbardziej znane w Polsce i dla niej charakterystyczne są „pierogi ruski” – danie bardzo rozpowszechnione w woj. podkarpackim i lubelskim, ale w tej chwili powszechnie serwowane w całej Polsce.

Obecnie istnieje tendencja do zamiany tej nazwy w meny restauracji na „pierogi ukraińskie”, „pierogi nieruskie”, „pierogi galicyjskie”, „pierogi z serem i ziemniakami”. Osobiście jestem przeciwnikiem zmieniania tradycyjnych nazw. Tym bardziej iż słowo ruski odnosi się do Rusi, czyli ogółu ludów mówiących językami wschodniosłowiańskimi, a nie do Rosji.

Posłuchajcie mojego wywiadu o genezie pierogów ruskim z autytetem nr 1 historii kuchni polskiej (i autorem serialu kulinarnego o tej tematyce) prof. Jarosławem Dumanowskim. Przy okazji też może Wy wypełnijcie ankietę o Waszych poglądach na pierogi ruskie, czy chcielibyście aby zmieniły nazwę i z jakimi nowymi nazwami tych pierogów się spotkaliście.

Ankieta:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdx9rfkc41ZHZvXvbhTObltmS2_sXDJCZgOaEblsvCzG9f5cA/viewform

Wywiad:

A tu link do programu telewizyjnego o historii kuchni polskiej:

https://vod.tvp.pl/programy,88/historia-kuchni-polskiej-odcinki,1235711

Idź do oryginalnego materiału