Co trzeba zrobić, żeby domowe pierniczki były miękkie?
Aby po upieczeniu pierniczki były wystarczająco miękkie, już na etapie przygotowywania ciasta należy zwrócić szczególną uwagę na jakość dobieranych składników. Najważniejszy jest miód – powinien być płynny i możliwie rzadki. Taka konsystencja miodu sprawia, iż ciasto staje się bardziej elastyczne, co w efekcie wpływa na miękkość gotowych ciastek. Z kolei użycie gęstego miodu może sprawić, iż pierniczki będą twardsze i trudniejsze do rozgryzienia.
Równie ważna jest grubość wykrawanych ciastek. Cienkie pierniczki pieką się szybciej, ale za to mogą stać się bardziej kruche i twarde. Lepiej wybrać grubsze porcje, które po upieczeniu i odpowiednim przechowywaniu zyskają puszysty, miękki środek. Co ciekawe, dodanie do ciasta odrobiny dżemu lub konfitury, również pomaga poprawić konsystencję wypieków. Taki dodatek nie zmienia znacząco smaku, ale wzbogaca ciasto o owocową nutę i dodatkową wilgoć.
Dlaczego domowe pierniczki są twarde?
Upieczone pierniczki potrzebują czasu, aby zmięknąć. Dlatego warto zabrać się za ich pieczenie stosunkowo wcześnie. Proces ten zależy w głównej mierze od sposobu przechowywania pierniczków. Po ostygnięciu dobrze jest umieścić je w szczelnie zamkniętym pojemniku, który pozwoli zachować im wilgoć. Im wcześniej zabierzemy się za pieczenie, tym większa szansa, iż pierniczki same zmiękną przed świętami.
Jednak dla zapominalskich, którzy nie mają czasu w długie leżakowanie wypieków, istnieje prosta metoda na przyspieszenie procesu. Wystarczy umieścić kromkę świeżego chleba w pojemniku z pierniczkami. Pieczywo oddaje wilgoć, którą ciasteczka wchłaniają, dzięki czemu stają się bardziej miękkie. Ważne jest, aby regularnie wymieniać kromkę, aby uniknąć spleśnienia zarówno chleba, jak i ciastek.
Jak uratować twarde pierniczki na ostatnią chwilę?
Jeżeli pierniczki pozostają twarde pomimo wcześniejszych starań, pomocna może być mikrofalówka. Krótkie podgrzewanie ciastek przez ok. 5-10 sekund powoduje, iż stają się bardziej miękkie. Warto jednak pamiętać, iż ta metoda może rozpuścić dekoracje, takie jak lukier czy czekolada. Dlatego najlepiej stosować ją w przypadku pierników, które nie zostały jeszcze ozdobione.
Podobny efekt można uzyskać, wstawiając pierniczki na chwilę do piekarnika z miską wody. Wystarczy nagrzać piekarnik do 200°C, umieścić w nim naczynie żaroodporne z gorącą wodą i wstawić ciastka wyłożone na blaszce do pieczenia. Pierniczki należy podgrzewać nie dłużej niż 5 minut. To pozwoli nabrać im trochę wilgoci, dzięki czemu zmiękną.
Zobacz też:
Jest znacznie smaczniejsza od karpia. Mało kto słyszał o tej rybie, a jest bardzo zdrowa
Wystarczy kilka kropel do wiadra z wodą. Podłogi w mig są czyste i lśniące
Choinka się sypie? Zamiast wyrzucać igły, włóż je do słoika, a sporo zaoszczędzisz