Pielęgnacja skóry po opalaniu

dottore.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: po opalaniu


Wolisz relaks na słonecznej plaży czy aktywny wypoczynek w górach? Przed urlopem sprawdź koniecznie, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po opalaniu.

Spis treści

  • Wpływ słońca na skórę
    • Fotostarzenie i nie tylko
  • Co robić zaraz po opalaniu?
  • Promieniowanie słoneczne a nawilżanie skóry
  • Antyoksydacja – sposób na negatywne skutki promieniowania UV
  • Jak zapobiegać fotostarzeniu skóry?
  • Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji skóry po opalaniu

Wpływ słońca na skórę

Światło słoneczne w ograniczonej dawce ma pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję organizmu. Poprawia ukrwienie, zmniejsza podatność na zakażenia, wzmacnia ochronę antybakteryjną. Dzięki temu system obronny skóry jest skuteczniejszy. Dodatkowo krótka ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza proces gojenia się ran i wspiera syntezę witaminy D3. Witamina ta jest odpowiedzialna za zdrowe kości i zęby oraz poprawia funkcjonowanie mięśni. Osoby z niedoborem witaminy D3 są bardziej narażone na osteoporozę i inne schorzenia kości.

Jednak z zalet promieniowania słonecznego należy korzystać bardzo ostrożnie. Konieczne jest stosowanie codziennej fotoprotekcji, czyli używanie kremów z filtrem.

Pielęgnacja skóry po opalaniu 10

Fotostarzenie i nie tylko

Nadmierna ekspozycja na słońce podnosi ryzyko rumienia, oparzeń, obrzęków i przesuszenia skóry. W dłuższej perspektywie pod wpływem słońca mogą powstawać przebarwienia posłoneczne. Promieniowanie UV jest również głównym czynnikiem powodującym mnożenie się wolnych rodników, odpowiedzialnych za niszczenie tkanek skóry. W konsekwencji nadmiaru wolnych rodników może dojść do stresu oksydacyjnego i do przyspieszenia procesów starzenia. Promieniowanie słoneczne sprawia, iż komórki skóry ulegają uszkodzeniom. W efekcie skóra stopniowo traci jędrność i elastyczność, staje się sucha, szorstka i wiotka. Pojawiają się zmarszczki i inne objawy fotostarzenia skóry. Proces jest tym bardziej intensywny, im częściej i im dłużej wystawiamy się na słońce bez odpowiedniej ochrony.

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach 10:00–15:00. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami też trudno sobie odmówić przyjemności opalania się i spędzania czasu w świeżym powietrzu w słoneczny dzień.

Dlatego tak ważna jest wiedza o skutecznej pielęgnacji skóry po opalaniu. Przyda się we wszystkich sytuacjach, w których nasza skóra jest narażona na wpływ promieniowania UV.

Pielęgnacja skóry po opalaniu 11

Co robić zaraz po opalaniu?

Po dniu spędzonym na słońcu prawdziwą ulgą dla skóry jest jej delikatne oczyszczenie. Już zwykły prysznic pomoże pozbyć się zalegających na skórze drobinek potu, piasku czy słonej wody. Należy także pamiętać o zastosowaniu adekwatnie dobranych kosmetyków do oczyszczania twarzy. Niektóre z nich mają dodatkowe działanie przeciwrodnikowe, kojące i nawilżające.

Jeśli nie udało nam się uniknąć poparzeń słonecznych, trzeba będzie sięgnąć po dodatkowe rozwiązania. Przeczytasz o nich tutaj.

Dokładnie oczyszczona skóra jest gotowa na kolejne etapy pielęgnacji po opalaniu.

Promieniowanie słoneczne a nawilżanie skóry

Nie jest tajemnicą, iż słońce wysusza skórę. Sucha skóra jest mało elastyczna oraz podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Szybciej ujawnia oznaki starzenia i nie spełnia skutecznie swojej ochronnej funkcji. Pogorszenie kondycji bariery hydrolipidowej może również prowadzić do powstawania niedoskonałości.

Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po odpowiedni krem nawilżający.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyku? Krem nawilżający powinien działać głęboko i długo. Potwierdzone działanie ma liposomalna woda lodowcowa – ceniony składnik w kosmetyce. Połączenie jej z polisacharydami odpowiedzialnymi za odbudowanie bariery hydrolipidowej daje efekt głębokiego i długotrwałego nawilżenia. Taki produkt pomoże skórze przetrwać okres, w którym łatwo o utratę dużej ilości wody. Doskonałym wyborem będzie także lekki krem nawilżający ze składnikami ograniczającymi TEWL i przyspieszającymi regenerację skóry.

W przypadku cery bardzo suchej warto zastosować odżywczy preparat natłuszczający w postaci masła. W składzie takiego kosmetyku najlepiej szukać cennych olejów.

  • Olej z nasion macadamia – jest ceniony za zmiękczanie i wygładzanie skóry. Ma adekwatności wspierające gojenie uszkodzonego naskórka.
  • Olej jojoba – oprócz uelastyczniania skóry chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przeciwdziała pojawianiu się zaskórników.
  • Olej z nasion Sacha Inchi – poprawia kondycję i funkcje bariery hydrolipidowej oraz przyspiesza proces gojenia. Dodatkowo redukuje keratynizację, czyli obumieranie komórek keratynowców, których warstwa tworzy na skórze martwą, nieprzepuszczalną barierę.

Nawilżanie skóry powinno się odbywać od zewnątrz i od wewnątrz. Pamiętajmy więc o piciu dużej ilości wody.

Pielęgnacja skóry po opalaniu 12

Antyoksydacja – sposób na negatywne skutki promieniowania UV

Antyoksydacja to przeciwdziałanie utlenianiu. Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Produkty kosmetyczne wspierające antyoksydacyjną ochronę naszej skóry powinny zawierać substancje zwane antyoksydantami. To między innymi:

  • witamina C,
  • kwas ferulowy,
  • astaksantyna,
  • witamina A,
  • witamina E.

Kosmetyki z antyoksydantami to niezbędny, ale niejedyny element pielęgnacji antyoksydacyjnej. Cennym źródłem przeciwutleniaczy są liczne warzywa i owoce, a także orzechy włoskie. Warto na stałe wzbogacić o nie codzienną dietę.

Skóra z odpowiednim poziomem antyoksydantów zregeneruje się łatwiej i szybciej po ekspozycji na słońce. Dzięki antyoksydacji chronimy skórę przed wolnymi rodnikami, które mnożą się szczególnie intensywnie pod wpływem promieniowania UV.

Jak zapobiegać fotostarzeniu skóry?

Promieniowanie słoneczne przyspiesza degradację komórek i powstawanie objawów starzenia. Właśnie dlatego mówi się, iż krem przeciwsłoneczny jest najlepszym kremem przeciwzmarszczkowym.

Aby zabezpieczyć skórę przed fotostarzeniem, warto sięgnąć po najlepsze kosmetyki poprawiające odporność, nawilżenie i nawodnienie skóry. adekwatna pielęgnacja stosowana przez cały rok przygotuje skórę na wyzwania słonecznej wiosny i upalnego lata.

Pielęgnacja ochronna powinna obejmować skórę twarzy i ciała. W szczególności warto zwrócić uwagę na delikatną okolicę oczu, która bardzo gwałtownie ujawni wszelkie niedobory. Przygotowanie skóry na wpływ promieniowania jest równie istotne co stosowanie adekwatnych kosmetyków po opalaniu.

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji skóry po opalaniu

Idź do oryginalnego materiału