Piękne hotele i uzdrowiska z Jeleniej Góry na starych zdjęciach. Luksus, blichtr i prestiż

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: fot. fotopolska.eu


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Jelenia Góra prezentowała się zupełnie inaczej niż teraz. Miasto słynęło ze swoich luksusowych i pełnych przepychu hoteli. Wrażenie na przyjezdnych z całego kraju robiło także uzdrowisko w Cieplicach. Zdjęcia archiwalne pokazują, jak niegdyś wyglądał ówczesny Hirschberg.
Jelenia Góra to miasto na prawach powiatu położone na Dolnym Śląsku, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, w samym sercu Karkonoszy. Dziś stanowi istotny ośrodek turystyczny i nie inaczej było w dawnych czasach. Turyści z całego kraju zjeżdżali się tam, by bawić w hotelach i restauracjach oraz wypocząć i podreperować zdrowie w uzdrowisku.
REKLAMA


Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach


Jelenia Góra w dawnym obiektywie. O tamtejszych hotelach mówiło się w całym kraju
Archiwalne zdjęcia z serwisu fotopolska.eu pokazują, jak kiedyś wyglądała Jelenia Góra, dawniej znana jako Hirschberg im Riesengebirge lub w uproszczeniu Hirschberg. Na przełomie XIX i XX wieku w mieście na pęczki powstawały hotele, w których gościli mniej lub bardziej zamożni przyjezdni. Gasthofy, czyli zajazdy, oferowały miejsce do spania i posilenia się, a turyści przybywający w Karkonosze mocno je sobie cenili.


Zachwyt wzbudzał m.in. Hotel Drei Berge, dziś znany jako Hotel Europa. To największy i zarazem najbardziej okazały obiekt przedwojennej Jeleniej Góry dla gości z wyższych sfer. Przed II wojną światową miał 180 pokoi, mogących pomieścić aż 200 łóżek. O wiele większe wrażenie robiła jednak jego oferta gastronomiczna. Za jednym razem w jego lokalach mogło posilić się bowiem aż 2,5 tys. osób. Największą popularnością cieszyła się restauracja i kawiarnia letnia na dachu, skąd można było podziwiać występy w muszli koncertowej w sąsiednim budynku.
Po lewej widoczna m.in. fasada ówczesnego Hotelu Drei Berge (dziś Hotel 'Europa') fot. fotopolska.eu
Jeleniogórskie życie towarzyskie kwitło również w urokliwym hotelu Bellevue (fr. Piękny Widok) oraz hotelu Strauss, który założono ok. 1860 roku. Po drugiej wojnie światowej przejęło go Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, przez następne dziesięciolecia trzymające pieczę nad nowo nazwanym Domem Turysty.


Uzdrowisko Cieplice w Jeleniej Górze na starych zdjęciach robi niemałe wrażenie
Zdjęcia z dawnych lat ukazują także uzdrowisko Cieplice. Niegdyś wieś, później samodzielne miasto, a w tej chwili część Jeleniej Góry. Według legend tamtejsze źródła wód leczniczych miały zostać odkryte już w XII wieku przez księcia Bolesława Wysokiego w czasie polowania na jelenia. W 1836 roku powstał tam teatr zdrojowy, a w 1931 roku - nowoczesny dom zdrojowy z basenem do kąpieli w wodach mineralnych. Aż trudno uwierzyć, jak niektóre budynki zmieniły się na przestrzeni kilku ostatnich dekad! Po więcej pamiątek z dawnej Jeleniej Góry zapraszamy do naszej galerii zdjęć.
Idź do oryginalnego materiału