Piękna oprawa oczu

englander.com.pl 10 miesięcy temu

Piękna oprawa oczu
Radzi dr Edyta Engländer, specjalista dermatologii estetycznej.

Okolica oczu jako pierwsza zdradza nasz wiek i tryb życia. Skóra w tym miejscu jest cienka, prawie pozbawiona tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, za to gęsto pokryta siatką naczyń krwionośnych. Kiedy dodać do tego ekspozycję na słońce nie dziwi, iż skóra w tym miejscu starzeje się najszybciej.

Jest to proces złożony – z biegiem lat wokół oczu przybywa kolejnych zmarszczek, ale starzeje się też sama ,,rzeźba” twarzy – łuk brwiowy opada, oczodoły powiększają się, wiotczeje i obniża się skóra czoła, a skronie zapadają się, przez co spojrzenie nie ma już takiej wyrazistości jak kiedyś. Przeciwdziałanie tak złożonemu procesowi starzenia też powinno być wieloetapowe i kompleksowe.

Usuwanie cieni pod oczami to tak naprawdę zaplanowany na kilka etapów program rewitalizacji okolicy oczu. Powinien uwzględniać odbudowę głębokiej objętości struktur kostnych oczodołu oraz dołu skroniowego, odbudowę objętości tkanek miękkich, relaksację mięśni oraz rewitalizację samej skóry. Ważne dla ogólnego efektu są często uniesienie brwi oraz dodanie objętości policzkom.

Skronie i owal twarzy

Utrata objętości w obrębie skroni jest często widoczna dość wcześnie, jako, iż utrata tkanki kostnej w obrębie twarzoczaszki rozpoczyna się już ok. 25 roku życia. Jej odtworzenie daje bardzo naturalne a jednocześnie spektakularne efekty uniesienia brwi i „otwarcia” oka. Często deficyt objętości w obrębie dołów skroniowych wynosi od 3 do 6 cm sześciennych i wymaga wieloetapowego leczenia. Do tego zabiegu wykorzystujemy kwas polimlekowy lub preparaty kwasu hialuronowego.

Iniekcje kwasu polimlekowego w okolicy dołu skroniowego zawsze muszą być wykonane głęboko, nadokostnowo. Przyrost objętości jest stopniowy, trwa choćby do 6 miesięcy, zabieg często wymaga powtórzenia dla otrzymania pełnej korekty, ale efekty często są spektakularne i utrzymują się około 2 lata.

Preparaty kwasu hialuronowego można deponować w dole skroniowym głęboko czyli nadokostnowo, lub bardziej powierzchownie, przy pomocy kaniuli, między blaszkami powięzi mięśnia skroniowego. Ta druga technika pozwala na odbudowę objętości nad powierzchnią mięśnia skroniowego, również w części, która znajduje się pod włosami, nad uchem dając dobry efekt podciągnięcia także okolicy jarzmowej.

Dolina łez

Wypełnienie zatoki łez i fałdu powiekowo-policzkowego pozwala na zlikwidowanie cieni pod oczami. Zabieg ten wykonujemy przy użyciu kwasu hialuronowego o dobrych adekwatnościach plastycznych. Najlepszy efekt uzyskuje się deponując preparat pod mięśniem okrężnym oka, pozwala to uniknąć powikłania w postaci obrzęku spowodowanego nadmiernym uwodnieniem zbyt powierzchownie podanego kwasu hialuronowego. Użycie kaniuli pozwala na kontrolowane i bezpieczne, a także komfortowe dla pacjenta wykonanie zabiegu.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są przebarwienia pigmentacyjne dolnej powieki, a zwłaszcza okolicy wewnętrznego kącika. Uniesienie skóry w tym przypadku spowoduje, ze przebarwienia będą bardziej widoczne. Także duże worki pod oczami spowodowane przepukliną mięśnia okrężnego oka są wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.

Usuwanie cieni pod oczami : skuteczne metody

Najlepsze rezultaty otrzymujemy dzięki terapii łączonej z:

  • mezoterapią osoczem bogatopłytkowym lub nieusieciowanym kwasem hialuronowym
  • mikronakłuwaniem frakcyjnym przy użyciu specjalnych urządzeń
  • laseroterapią laserem frakcyjnym CO2
  • karboksyterapią, polegającej na podaniu CO2 pod skórę

Wszystkie wymienione wyżej zabiegi rewitalizacji skóry powinny być wykonane w serii. Decyzję o tym w jakiej kolejności i ile zabiegów wykonać powinien podjąć lekarz.

W przypadku bardzo zaawansowanych zmian, gdy nadmiar skóry na powiekach górnych utrudnia widzenie i przy dużych workach pod oczami zabieg chirurgiczny może okazać się nie tylko najszybszym, ale także bardziej opłacalnym finansowo sposobem na poprawę urody.

Edyta Engländer, specjalista dermatolog

Artykuł ukazał się w magazynie Uroda i Medycyna. Porady Ekspertów

I

Idź do oryginalnego materiału