Piękna architektura poza Historycznym Śródmieściem – 7 mało znanych, a ładnych budynków w Gdańsku

7zdjeczgdanska.pl 1 rok temu

Cześć Przyjaciele!

W niniejszym artkule pragnę pokazać Wam siedem ciekawych architektonicznie i zwyczajnie ładnych budynków, które leżą poza utartymi szlakami. Gdańsk również poza Głównym Miastem ma interesujące zabytki. Zabytki nie tak znane, pewnie nie aż tak wartościowe, ale piękne i tworzące atmosferę.

Uwielbiam moje miasto właśnie za to, iż nie tylko w centrum można znaleźć coś ciekawego. A czasami myślę, iż głównie poza centrum jest najpiękniej. Niech te siedem budynków stanie się dla Was punktem wyjścia do zwiedzenia okolicy, w której się znajdują.

Życzę miłej lektury i samych dobrych inspiracji

1. Willa na Aniołkach

Aniołki są dzielnicą Gdańska wciśniętą między Historyczne Śródmieście a Wrzeszcz. Pod kątem zabudowy Aniołki są dobrym wstępem do Wrzeszcza, a Wrzeszcz do Sopotu. Mowa o willach i pałacykach, takich jak ta na zdjęciu. Malownicze i urokliwe domy znajdziemy przy kilku ulicach, choć ja polecam ulicę Tuwima. Ładna, zielona, ozdobiona cudnymi kamienicami w formie pałacyków. Warto tutaj zajrzeć.

2. Cegła i drewno, czyli malownicze połączenie

Skoro już jesteśmy na Aniołkach, trzymajcie inny typ zabudowy. Powyżej mieliśmy przykład wystawnej, zdobnej kamienicy zbudowanej prawdopodobnie przez kogoś zamożnego, tutaj mamy zabudowę ryglową, pojawiającą się w mniej bogatych rewirach miasta. Mimo tego taka architektura budzi same miłe odczucia! Przy ulicy Orzeszkowej zachowało się kilka budynków, które wzniesiono w tym stylu. Drewniane belki wypełniono cegłą, co daje malowniczy efekt. Warto tutaj przyjść, bowiem wszystko przemija i takie budynki niestety nierzadko lubią być burzone.

3. Architektura przemysłowa

ZNTK – zakłady naprawcze taboru kolejowego i miejskiego na Przeróbce założono w 1910 roku. w tej chwili przeróżne hale, magazyny lub miejsca pracy nie mają żadnej wartości architektonicznej. Kiedyś było inaczej. Przykładem hale, w których dawniej prowadzono naprawy taboru kolejowego. Lizeny z cegły, powtarzający się szczyty i budynek przemysłowy ma swój urok, jest ładny i miło się na niego patrzy. Można? Można!

4. Oruńska perła

Ów gmach wzniesiono w 1867 roku w stylu neogotyckim. Ceglana elewacja ozdobiona jest płaskorzeźbami greckich bogiń – Temidy i Demeter. Dawny Oruński ratusz jest piękny! Przez długi czas taka perełka niszczała, ale całe szczęście udało się ów zabytek uratować. To jeden z kilku urokliwych zabytków Oruni, którą polecam Ci odwiedzić.

5. Willa w nadmorskiej dzielnicy

Brzeźno bezsprzecznie kojarzymy z Zatoką Gdańską. Turyści jadący do Brzeźna tylko omyłkowo mogą wysiąść przystanek przed końcem. Wszyscy mkną na plażę. Tymczasem jest w Brzeźnie kilka willi, które mogą zaskoczyć swym pięknem, ciekawą architekturą oraz klimatem. Jedna z bardziej okazałych stoi na rogu ulic Gdańskiej i Sterniczej. Wzniesiona w XIX wieku z żółtej cegły ma szereg ozdób i ozdóbek. Uwagę zwraca schodkowy szczyt. Eklektyczna willa i inne w okolicy mogą być świetnym wstępem do plażowania.

6. Dwór ruinka pośród masy nowych bloków

Zakoniczyn jest jedną z tych dzielnic Gdańska, gdzie buduje się najwięcej nowych osiedli. Bardzo często bez ładu i składu, mało ambitne jeżeli chodzi o architekturę. Nowe budownictwo zdominowało okolicę. O dawnych czasach, na przykład takich sięgających XIX wieku, przypomina zaś Dwór Zakoniczyn. w tej chwili ruinka, choć ma być remontowany i przeznaczony na przedszkole. Mimo zaniedbania, widać jak interesujący architektonicznie jest ów dworek. Przebija swym urokiem wszystkie osiedla wokół.

7. W takiej szkole to można się uczyć…

Ostatnim ciekawym architektonicznie, choć mało znanym budynkiem jest obecne LO nr 8 na Siedlcach. Szkoła dla chłopców została zbudowana w 1902 roku. Po niedawnym odświeżeniu elewacji prezentuje się zacnie! W takiej szkole to można się uczyć…

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. To kolejne nasze spotkanie i cieszę się niezwykle, iż od pomysłu, który zakiełkował w mej głowie w 2014 roku, urósł fajny blog. Ponad 850 artykułów, niezliczona ilość cudnych miejsc w Gdańsku, masa inspiracji na spacery lub rowery, dużo historii i współczesności oraz interesujące i inne spojrzenie na to miasto. Zostańcie ze mną na dłużej.

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz

.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę Dziękuję!

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

Idź do oryginalnego materiału