Pesymista i nudziarz? Nic z tych rzeczy! Melancholik to wyjątkowa postać

ohme.pl 3 miesięcy temu

Utarło się postrzeganie melancholika jako osoby charakteryzującej się dużą wrażliwością i z tendencją do pesymizmu, ale to przecież nie wszystkie jego cechy.

Melancholik — zalety

Do zalet, którymi może pochwalić się melancholik, zalicza się jego kreatywność. Niekończące się pokłady kreatywności, zdolności analityczne i zamiłowanie do perfekcjonizmu sprawiają, iż łatwo znajdzie wyjście choćby z trudnej sytuacji. Osoba o tym typie temperamentu najlepiej się czuje, gdy może zadanie wykonać do końca, w dodatku najlepiej jak potrafi. Nie lubi, gdy odgórnie ktoś coś próbuje mu narzucić, ale nie chce też grać pierwszych skrzypiec. Melancholik charakteryzuje się sumiennością, dokładnością, oraz determinacją w dążeniu do założonego celu. Ma bogate życie wewnętrzne. Wykazuje także zdolności artystyczne, spełnienie odnajduje w pracy twórczej.

Melancholik jest introwertykiem i wiele rzeczy w relacjach z innymi zachowuje dla siebie. W kontaktach z otoczeniem stoi raczej z boku, nie narzuca się nikomu. Ostrożnie dobiera przyjaciół, a w przyjaźni jest wierny, gotowy do poświęceń dla dobra drugiej osoby. Jest empatyczny, potrafi być wdzięcznym słuchaczem, który utożsamia się z problemami innych, jednocześnie z wyczuciem wyraża swoje zdanie. Można na nim polegać, nie przejawia skłonności do podejmowania ryzyka, obce są mu spontaniczne decyzje, czy nieuporządkowane życie.

Wady melancholika

Melancholik, jak każdy inny człowiek, ma swoje wady. Niełatwo jest odgadnąć, co melancholikowi chodzi po głowie, gdyż sam z siebie niechętnie dzieli się przemyśleniami, przez co wydaje się niedostępny, nietowarzyski. Lubi spędzać czas na rozważaniu istotnych dla niego kwestii, co często bywa odbierane jako zbędne filozofowanie i marnowanie czasu. Trudno też za zaletę uznać jego często mało optymistyczne nastawienie do życia i tendencję do popadania w apatię. Melancholicy bywają przewrażliwieni, są mało odporni na krytykę i zbyt wiele uwag biorą za bardzo do siebie. Nie za dobrze radzą sobie z pracą pod wpływem presji oraz źle na nich wpływają sytuacje stresujące. Działają według schematu, co ma swoje zalety, ale kiepsko znoszą nagłe sytuacje, które wywracają ich dopracowane plany do góry nogami. Ponieważ cenią sobie perfekcję, oczekują takiego działania od innych.

Idź do oryginalnego materiału