PDzień był... żmudny czy rzmudny? Tego dyktanda wielu rodziców, by nie napisało

gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Fot. materiały prywatne


W internecie aż się roi od informacji o tym, iż nasz język znajduje się w czołówce rankingów jeżeli chodzi o trudności i skomplikowane zasady. Czy to jest jednak prawdą? Przecież w każdym języku jest coś, co komuś sprawia trudność. Jeden łatwo przyswaja słówka, za to pod górkę ma z gramatyką, inny - odwrotnie. Jednak pomijając wszelkie zasady i odmiany, okazuje się, iż u wielu osób kulą u nogi jest ortografia.
W jednym z naszych quizów padło pytanie o to, czy dzień jest żmudny, rzmudny, rzmódny czy żmudny. Okazuje się, iż to określenie sprawiło wielu internautom problem. Chociaż wyzwanie jest rodem ze szkolnego dyktanda, choćby wśród dorosłych pojawiają się pomyłki.


REKLAMA


Zobacz wideo Kiedy dziecko zaczyna mówić? Logopedka: Na prawdziwe 'mama' trzeba poczekać


Żmudny czy rzmudny?
Język polski posiada skomplikowaną deklinację, dla wielu problematyczna jest także odmiana czasowników przez osoby, czy wyrażanie czasu przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Trudne są zaimki i przyimki. Sen z powiek spędza dość rozbudowana fleksja, składnia, odmiana liczebników, końcówki żywotne i nieżywotne. Kolejnym kamieniem milowym jest także opanowanie zasad ortografii i interpunkcji. Trzeba poznać reguły i zasady używania ż – rz, h-ch, ó-u, oraz niestety, wykuć na pamięć wiele wyjątków.


A jak jest w przypadku bardzo trudnego i skomplikowanego dnia? W naszym quizie zapytaliśmy o to, czy wtorek, który był ….. dniem pisze się:


Żmudny,
Rzmudny
Rzmódny
Żmódny.


Pytanie w quizie Fot. screen Gazeta.pl.


Jaka jest poprawna odpowiedź? Oczywiście określenie dnia, który był bardzo wymagający, pisze się przez "ż". Poprawna odpowiedź to "żmudny", czyli taki, który wymaga dużo czasu, pracy i cierpliwości (przykład użyty w zdaniu: Prasowanie koszul to bardzo żmudna robota).


Quiz, który pokonał wielu internautów
Nasi czytelnicy uwielbiają rozwiązywać wszelkiego rodzaju quizy. Były już te dotyczące archaizmów, lektur szkolnych, wiedzy ogólnej, ale okazuje się, iż największe emocje wzbudził quiz ortograficzny i 17 pytań, które tam zawarto. Wniosek nasuwa się sam? Nie wszyscy znamy podstawowe zasady ortografii, stosowania przyimków, określeń i poprawnych zapisów interpunkcyjnych.
Pamiętajmy jednak, iż uczymy się tak naprawdę przez całe życie, a język nie jest przecież martwy. Zachodzą w nim ciągłe zmiany. Język tym samym staje się lustrem, w którym odbicie znajduje system wartości oraz aktualne tendencje kultury.
Idź do oryginalnego materiału