Przed Tobą pawilon chorób wewnętrznych, który znajduje się w północnej części szpitala Šternberk, przy wejściu do kompleksu szpitalnego. Projekt studia Adam Rujbr Architekci powstał w miejscu dawnej siedziby szpitala. Jego oryginalna struktura została zachowana i włączona do nowego budynku w sposób, który tworzy estetyczną i technicznie funkcjonalną całość.
Sześć kondygnacji szpitalnej funkcjonalności
Budynek składa się z jednej kondygnacji podziemnej i pięciu nadziemnych i jest prostą bryłą o wymiarach 48 x 18 metrów. Na terenie placówki medycznej znajduje się także zaplecze techniczne, a ukłonem w stronę ekologii są tutaj panele fotowoltaiczne na dachu. Prostą fasadę budynku urozmaicają antracytowe okna o różnych wymiarach, które umożliwiają zmianę układu wnętrza.
Biały kolor elewacji potęguje wrażenie lekkości i przestronności, odzwierciedlając podejście nowoczesnej medycyny do pacjentów. Ważna jest nie tylko ilość światła dziennego i przejrzysty widok pawilonu, ale także zmienność, która gości tutaj każdego dnia i jest podyktowana między innymi warunkami atmosferycznymi. Dla pacjentów, odwiedzających i personelu szpitala oznacza to naturlany kontakt ze światem zewnętrznym.
Szpitalny komfort w nowoczesnym, elastycznym wymiarze
Projekt studia Adam Rujbr Architekci jest dowodem na to, iż dobrej jakości architektura może mieć znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjentów. Akustyka wnętrz została zaprojektowana tak, aby zapewnić najwyższy możliwy komfort użytkowania. Nowy pawilon obejmuje kilka pomieszczeń kliniki chorób wewnętrznych, takich jak recepcja, ostry dyżur, pomieszczenia do pobierania próbek i wykonywania badań, sale szpitalne i sale intensywnej opieki medycznej.
W projekcie konieczne było uwzględnienie także możliwości zmiany układu funkcjonalnego i dostosowania go do nowego wyposażenia technologicznego czy po prostu zmieniających się okoliczności. Został tu zachowany także optymalny stosunek powierzchni pełnych i przeszklonych oraz sprzyjający leczeniu klimat wewnętrzny, który jest kontrolowany pod względem chłodzenia i wilgotności.
Rozwiązania komunikacyjne, które sprzyjają pacjentom i pracownikom szpitala
Pawilon posiada trzy główne wejścia, z których pierwsze przeznaczone jest głównie dla karetek pogotowia, pacjentów przybywających tymi pojazdami oraz pieszych odwiedzających szpital. Wejście to znajduje się w północno-wschodnim narożniku budynku, co umożliwia szybki i łatwy dostęp do pawilonu z głównej drogi. Dzięki zadaszonemu parkingowi dla karetek pogotowia zminimalizowano konieczność przecinania się dróg dla pieszych i pojazdów ratownictwa.
Drugie wejście jest przeznaczone dla odwiedzających przyjeżdżających samochodem i znajduje się w południowo-wschodnim rogu budynku. Prowadzi do niego strefa dla pieszych i umożliwia bezkolizyjne przejście pacjentów do pawilonu. Wejście to jest łatwo dostępne z nowo wybudowanego parkingu, który znajduje się po zachodniej stronie kompleksu szpitalnego.
Trzecie wejście, przeznaczone dla pracowników technicznych lub personelu, znajduje się na pierwszym piętrze i jest dostępne poprzez nową rampę zewnętrzną po południowo-zachodniej stronie budynku. Pawilon Chorób Wewnętrznych jest również połączony z Pawilonem Chirurgii i budynkiem Wspólnych Badań Medycznych dzięki „podniebnego mostu” na 3. piętrze, który umożliwia dostęp również osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Ekologiczny aspekt Pawilonu Medycyny Wewnętrznej
Architekci nie zapomnieli również o tym, iż w XXI wieku równie istotne, co zadbanie o komfort użytkowników, jest zastosowanie ekologicznych rozwiązań. Pawilon Medycyny Wewnętrznej został zbudowany w standardzie domu pasywnego i sklasyfikowany jako klasa energetyczna A zgodnie ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Co więcej, budynek posiada zbiornik wody użytkowej, który pomieści zapasy na około o 14 dni.
Placówki medyczne to miejsca, które należy zaprojektować tak, aby swoją funkcjonalnością służyły przede wszystkim ochronie zdrowia pacjentów. Specjaliści ze studia Adam Rujbr Architekci nie zapomnieli jednak o tchnięciu w obiekt szpitalny nowoczesności. W Pawilonie Chorób Wewnętrznych na pacjentów czeka nie tylko wykwalifikowana kadra medyczna, ale także wygodna przestrzeń, która będzie sprzyjać ich rekonwalescencji.
Projekt: Adam Rujbr Architects | ararchitects.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com