Park romantyczny w Arkadii – dojazd, zwiedzanie

manawpodrozy.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Park romantyczny w Arkadii - dojazd, zwiedzanie


Park romantyczny w Arkadii to przepiękny ogród angielski, który zachwyca odwiedzających na każdym kroku. Wiele w nim budowli nawiązujących do sztuki antycznej. Pozwala to nam przenieść się w czasie do tamtej epoki. Niezwykły park w Arkadii warto odwiedzić w powoli, dokładnie oglądając każdy z jego elementów. Można tu spędzić choćby kilka godzin!

Park Romantyczny w Arkadii

Park romantyczny w Arkadii został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Inicjatorką budowy była Helena Radziwiłłowa. To jedna z najważniejszych kobiet w Polsce w tamtej epoce. Wpływała na decyzję samego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdyż była… jego kochanką. Helena pracę nad parkiem w Arkadii zaczęła od zmiany nazwy wsi Łupia, na Arkadię. Miało to nawiązywać oczywiście do mitycznej krainy szczęścia. Nad projektem parku pracowali wybitni architekci, jak Szymon Bogumił Zug i Henryk Ittar, a szkice przygotowywali Jan Piotr Norblin oraz Aleksander Orłowski. Helena postanowiła, aby w swojej Arkadii znalazły się nawiązujące do epoki starożytnej rzeźby i zabytki, które zachwycają swoją wyjątkowością aż do dzisiaj.

Park Romantyczny w Arkadii

Park romantyczny w Arkadii i idea jego założenia

Park romantyczny w Arkadii założono zgodnie z modnym na przełomie XVIII i XIX wieku stylem angielskim. Miał on być przeciwieństwem ustępującego stylu barokowego, który charakteryzował się idealizmem i regularnością. Projekt parku łączył elementy antyku, średniowiecza oraz idylicznego, wiejskiego życia, doskonale oddaje ducha epoki. Charakterystyczne dla tego miejsca są brak sztywnej organizacji, różnorodność obiektów i połączenie różnych stylów. Choć przez lata wiele elementów parku zostało rozebranych lub zniszczonych, Arkadia pozostaje jednym z najlepiej zachowanych ogrodów angielskich w naszym kraju.

Park Romantyczny w Arkadii

Park romantyczny w Arkadii – zwiedzanie

Park romantyczny w Arkadii jest otwarty przez cały rok. Wstęp na jego teren jest płatny (cennik biletów sprawdzisz TUTAJ), poza okresem zimowym, kiedy wejdziemy tu bezpłatnie. Jednak wówczas nie wszystkie atrakcje są dostępne dla zwiedzających. Nie można, m.in. zobaczyć wnętrza słynnej świątyni Diany.

Ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie parku w Arkadii? Obejście wszystkich alejek i zerknięcie na każdy element architektury nie powinno zająć więcej niż 60-90 minut. Jednak warto usiąść spokojnie na jednej z ławek, czy zabrać ze sobą koc i zorganizować piknik. Wówczas warto zarezerwować na zwiedzanie całego kompleksu choćby i kilka godzin.

Park Romantyczny w Arkadii można zwiedzać z wózkiem

Spacerując po Parku w Arkadii możemy wybrać znakowane alejki lub dzikie ścieżki. Bez problemu można go zwiedzać z wózkiem dziecięcym. Park można także zwiedzać z psem, jednak nie można go spuszczać ze smyczy. jeżeli nie lubicie tłumów najlepiej tu przybyć poza sezonem letnim w środku tygodnia. Wówczas uda Wam się zaznać ciszy, spokoju i będziecie mogli się przenieść ponad 200 lat wstecz!

Co warto zobaczyć w Parku w Arkadii?

Kupując bilet wstępu do Parku w Arkadii otrzymujemy również mapkę obrazująca wszystkie najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć. Poniżej opis kilku, które na nas zrobiły największe wrażenie:

Świątynia Diany

Znajduje się w centralnym punkcie parku, nad największym ze stawów. To antyczna budowla o klasycznych proporcjach, znana także jako Świątynia Przyjaźni. Nad jej wejściem znajduje się napis „Tutaj odnajduję spokój po każdej mojej walce”. Była to jedna z pierwszych wizji Heleny Radziwiłłowej. Wewnątrz znajduje się kilka charakterystycznych pomieszczeń, w tym Gabinet Etruski oraz owalna sypialnia. W gabinecie księżna zgromadziła liczne kopie dzieł sztuki antycznej oraz cenną kolekcję zabytków. Dziś budowla pełni funkcję muzeum. Warto jednak pamiętać, iż w okresie od listopada do marca Świątynia Diany jest zamknięta.

Park Romantyczny w Arkadii – świątynia Diany
Park Romantyczny w Arkadii – świątynia Diany

Dom Gotycki i Grota Sybilli

Grota Sybilli to pierwsza budowla wzniesiona w Arkadii w 1781 roku, uchodzi za serce tego romantycznego założenia. W latach 1795–1797 na wzgórzu powyżej niej wzniesiono również Domek Gotycki. To właśnie tam Helena Radziwiłłowa, stworzyła swojemu synowi, Michałowi Gedeonowi, w symboliczny sposób rycerskie mieszkanie. Był on napoleońskim generałem i zdaniem księżnej zasługiwał na wyjątkowe miejsce w parku.

Grota Sybilli
Dom Gotycki

Akwedukt

Akwedukt to najbardziej romantyczny zakątek parku w Arkadii. Jego majestatyczna sylwetka pojawia się na niezliczonych fotografiach ślubnych i zdjęciach zakochanych, którzy wybierają go jako tło swoich wspomnień. Ten wyjątkowy obiekt, wzniesiony w 1784 roku nad malowniczą kaskadą, jest uznawany za jeden z symboli tego ogrodu. Niestety, po 1864 roku pierwotna konstrukcja przestała istnieć, rozebrana przez ówczesnych właścicieli. Dopiero w 1951 roku, dzięki staraniom Gerarda Ciołka, Akwedukt został wiernie odtworzony i możemy dziś podziwiać go w pełnej krasie.

Akwedukt
Akwedukt

Dom Murgrabiego i Przybytek Arcykapłana

Te dwie budowle, choć podobne, skrywają swoje unikalne historie i charaktery. Dom Murgrabiego, ozdobiony neogotyckimi motywami, zdecydowanie przywodzi na myśl średniowieczny klimat – jego mury porasta zielony bluszcz, co dodaje mu niemal magicznego wyglądu. Z kolei Przybytek Arcykapłana to całkiem inna koncepcja: stworzony jako sztuczna ruina, imponuje architektonicznymi elementami z różnych epok wkomponowanymi w strukturę budowli. Helena Radziwiłłowa zaplanowała tę „ruinę” celowo, aby obiekt nabrał historycznej głębi i wywoływał wrażenie starożytności.

Domek Margrabiego
Domek Margrabiego
Przybytek Arcykapłana
Przybytek Arcykapłana
Przybytek Arcykapłana
Przybytek Arcykapłana

Grobowiec na wyspie Topolowej w Arkadii

Na wyspie Topolowej w Arkadii znajduje się grobowiec, który według pierwotnych planów miał służyć jako miejsce pochówku Heleny Radziwiłłowej. W niszy grobowca umieszczono rzeźbę przedstawiającą leżącą postać kobiecą, symbolizującą wieczny spoczynek. Jednakże sama księżna ostatecznie spoczęła w kościele w Nieborowie, a grobowiec na wyspie został rozebrany pod koniec XIX wieku. Kilka lat temu zrodził się pomysł jego odbudowy i dziś możemy podziwiać wierną replikę, odtworzoną na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych.

Grobowiec na wyspie

Cyrk Rzymski

W 1801 roku Helena Radziwiłłowa postanowiła wzbogacić park w Arkadii o Cyrk Rzymski. Wzorowany na starożytnych arenach, służył jako miejsce wyścigów konnych zaprzęgów, które w dawnym Rzymie dostarczały widzom wielu emocji. Projekt tej imponującej budowli stworzył architekt Henryk Ittar. Dziś po cyrku pozostały jedynie obelisk i dwie mety – to one przypominają nam o dawnym rozmachu i historii tego miejsca.

Cyrk Rzymski
Cyrk Rzymski

Park romantyczny w Arkadii – jak dojechać?

Park romantyczny w Arkadii położony jest przy drodze krajowej nr 70, która łączy Skierniewice z Łowiczem. Z łatwością dojedziemy tu zarówno od strony Warszawy jak i Łodzi. Kilka kilometrów od parku przebiega autostrada A2 łącząca powyższe miasta. Przy parku znajduje się sporych rozmiarów parking.

Park Romantyczny w Arkadiii
Park Romantyczny w Arkadiii

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału