Park Mużakowski i Geopark Łuk Mużakowa – park krajobrazowy | Zamek Bad Muskau

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa, Park Mużakowski (Park Księcia Pücklera) znajduje się w woj. lubuskim w miejscowości Łęknica. To bardzo znany park, który znajduje się na granicy polsko-niemieckiej. Po polskiej stronie mamy kolorowe jeziorka – Geopark Łuk Mużakowa ze ścieżką w dawnej kopalni Babina. Nasi zachodni sąsiedzi Niemcy mają Zamek Bad Muskau, który wygląda przepięknie. Park Mużakowski znajduje się od 2004 roku na liście UNESCO. Z czego słynie? Ze wspaniałego ogrodnictwa.

Gdzie się znajduje Park Mużakowski? Jak tam dojechać?

Park Mużakowski znajduje się w zachodniej Polsce w woj. lubuskim. jeżeli chcesz tam dojechać, to najlepiej wpisać w nawigację nazwę lub miejscowość Łęknica. Dojazd z Zielonej Góry zajmuje 1 godzinę i 20 minut – 83 kilometry. Z Wrocławia jest 200 kilometrów, a z Berlina 160 kilometrów. Park położony jest tuż przy drodze numer 12 prowadzącej do Niemiec.

Przy parku znajduje się parking płatny w sezonie. Płatność w parkomacie. My byliśmy w styczniu i nie musieliśmy nic płacić.

  • Współrzędne parkingu: 51.5451, 14.7349.

Park Mużakowski UNESCO – atrakcje i zwiedzanie | woj. lubuskie

Zwiedzanie parku zajmie Ci około 2 godziny. Na początku będzie informacja turystyczna. Zobaczysz również mapę parku i od razu będziesz wiedzieć, gdzie iść. My korzystaliśmy z mapy.cz. Najbardziej interesował nas most nad Nysą Łużycką, czyli przejście z Polski do Niemiec oraz Zamek Bad Muskau. Park ma powierzchnię 728 hektarów. Założono go w 1815 roku w stylu angielskim. Mamy go wspólnie z Niemcami, ale 522 hektary zlokalizowane są na terenie naszego kraju.

Pomysłodawcą oraz twórcą był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau. Po rozpoczęciu tworzenia wybudowano mostki, zasadzono drzewa oraz krzewy. Kolejnym właścicielem był Fryderyk Niderlandzki, który zmodernizował teren oraz utworzył arboretum. Dalej urzędowała tutaj jeszcze rodzina von Arnim. Podczas wojny sam park, jak i budynki ucierpiały w tym także Nowy Zamek Bad Muskau.

Do parku w Łęknicy można wchodzić od zmierzchu do świtu. Wejście i korzystanie z terenu jest bezpłatne. Najlepiej skorzystać z wypożyczalni rowerów lub mieć rower ze sobą.

Kiedy najlepiej zwiedzać Park Mużakowski? Najlepiej to zrobić w okresie wiosennym i letnim, gdy wszystko kwitnie.

Zamek Bad Muskau (Schloss Muskau)

Główną atrakcją, którą tam zobaczysz jest Nowy Zamek Bad Muskau. Ta renesansowa budowla x XVI wieku przyciąga turystów. Bad Muskau to miasteczko uzdrowiskowe nad Nysą Łużycką. Sam zamek doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej został odrestaurowany i udostępniony dla zwiedzających w 2004 roku. Obiekt można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 10:00 – 18:00. My obeszliśmy go z każdej strony. Można wejść na wieżę zamkową i obejrzeć krajobraz parkowy oraz okolicę. Warto również wstąpić do samego miasteczka Bad Muskau.

GEOPARK Łuk Mużakowa – geościażka nad kolorowymi jeziorkami

W Łęknicy znajduje się Geopark Łuk Mużakowa. Geościeżka prowadzi po dawnej kopalni Babina. Trasa biegnie nad kolorowymi jeziorkami. W niektórych miejscach można wejść tuż nad wodę. Na trasie jest wieża widokowa, na którą warto wejść. Dawniej wydobywano tam węgiel brunatny. Najlepiej zatrzymać się nad Jeziorem Afryka w pobliżu wieży. Ścieżka mierzy około 5 kilometrów. Sprawdź dokładny przebieg ścieżki geoturystycznej w dawnej kopalni Babina.

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa – co warto zobaczyć?

Kim był Mużakow? To nie osoba, ale polska nazwa Mużakowa, czyli miasteczka Bad Muskau. Sam park krajobrazowy to ogromny teren, a geopark i Park Mużakowski, to jego największe atrakcje. Co jeszcze warto zobaczyć? Miejscowość Żarki Wielkie, Trzebiel, Tuplicki Staw, Nowe Czaple, Wydmę nad Dużym Stawem, ruiny fabryki prochu Forst Scheuno, ruiny sortowni i brykietowni węgla brunatnego, rezerwat przyrody Nad Młyńską Strugą, Staw Oliwkowy.

Czy warto tam pojechać?

Chociaż raz w życiu warto odwiedzić to miejsce. I ze względu na wspaniałe ogrody, ale także dlatego, żeby poznać kolejne miejsce wpisane na listę UNESCO w Polsce. Najlepiej trafić tam podczas słonecznej pogody. Niedawno odwiedziliśmy jedno miejsce z listy – Kościół Pokoju w Świdnicy.

Idź do oryginalnego materiału