Papaina – składnik peelingów enzymatycznych

dottore.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Papaina – cenny składnik aktywny peelingów enzymatycznych


Papaina jest substancją naturalnego pochodzenia. Wykorzystuje się ją m.in. w produkcji peelingów enzymatycznych. Poznaj jej adekwatności i działanie.

Spis treści

  • Papaina – co to takiego?
  • Melonowiec adekwatny (papaja) – źródło papainy
  • Właściwości i zastosowanie papainy
  • Działanie enzymu z papai na skórę
  • Jak stosować papainę?
    • Papaja – wskazania do stosowania na skórę
  • Enzymatyczny peeling do twarzy z papainą
  • Zabieg na twarz z papainą

Papaina – co to takiego?

Związek chemiczny zwany papainą należy do grupy enzymów, czyli białek regulujących ważne dla organizmu procesy biosyntezy i rozkładu (trawienia). Papaina jest podobna do pepsyny, naturalnie występującej w ludzkim organizmie. Działa proteolitycznie – wpływa na rozpad aminokwasów i białek, co jest istotne w procesie złuszczania martwego naskórka.

Główny mechanizm działania papainy oraz jej inne korzystne adekwatności sprawiają, iż enzym ten jest cennym składnikiem kosmetyków – i nie tylko.

Melonowiec adekwatny (papaja) – źródło papainy

Naturalnym źródłem papainy jest papaja, czyli melonowiec adekwatny (Carica papaya). Enzym występuje w niedojrzałych owocach papai, z których może być pozyskiwany i przetwarzany na surowce m.in. do produktów kosmetycznych.

Papaja to owoc rosnący na bylinach, które osiągają wysokość choćby 10 metrów. Roślinę uprawia się na terenach tropikalnych i subtropikalnych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej oraz z południowych regionów Ameryki Północnej. Owalne lub gruszkowate owoce melonowca adekwatnego mają długość do 45 cm i średnicę do 30 cm. W miarę dojrzewania zmieniają kolor z zielonego na ciemnożółty lub pomarańczowy.

Właściwości i zastosowanie papainy

Enzymatyczny charakter papainy sprawia, iż spożywanie papai wspomaga procesy trawienia. Na rynku dostępne są świeże owoce papai bogate w witaminy (m.in. A, E, C i B), flawonoidy, karotenoidy i składniki mineralne. Można także kupić suplementy diety zawierające papainę. W przemyśle spożywczym enzym z papai wykorzystuje się również do zmiękczania mięsa i do nadawania potrawom kruchej konsystencji.

Papainę można znaleźć w składzie wielu produktów kosmetycznych do pielęgnacji skóry. Zdolność papainy do złuszczania martwych komórek sprawia, iż substancja ta jest wykorzystywana w produkcji peelingów enzymatycznych.

Działanie enzymu z papai na skórę

W kosmetyce i kosmetologii enzymatyczne działanie papainy przekłada się na jej zastosowanie do delikatnego złuszczania martwego naskórka. Enzym pochodzący z papai rozluźnia wiązania między komórkami warstwy rogowej. Dzięki temu ułatwia złuszczanie wierzchniej warstwy skóry, czyli usuwanie martwych komórek, których nagromadzenie jest niekorzystne dla kondycji skóry.

Papaina wykazuje szereg właściwości korzystnych dla zdrowia i wyglądu skóry:

  • redukuje grubość warstwy rogowej naskórka;
  • wygładza powierzchnię skóry;
  • oczyszcza i odświeża skórę;
  • działa regenerująco – pobudza odnowę komórkową;
  • przyspiesza gojenie się naskórka;
  • rozjaśnia cerę;
  • zmniejsza przebarwienia potrądzikowe;
  • działa przeciwzapalnie;
  • łagodzi zmiany trądzikowe.

Jak stosować papainę?

W ramach domowej pielęgnacji skóry warto stosować papainę zawartą w delikatnych peelingach enzymatycznych. Najlepsze efekty przynosi sytematyczne używanie peelingów 1 raz lub 2 razy w tygodniu. Ważne jest przy tym zachowanie odpowiedniej kolejności pielęgnacji.

Papaja – wskazania do stosowania na skórę

Kosmetyki z papainą to doskonały wybór dla osób o skórze suchej lub szorstkiej, wymagającej wygładzenia i odświeżenia. adekwatności przeciwzapalne papainy będą również pomocne w przypadku problemów skórnych takich jak zmiany trądzikowe, zablokowane pory, stany zapalne. Papaina ułatwi także opóźnianie oznak starzenia – to dzięki zdolności tego enzymu do pobudzania produkcji nowych komórek skóry. W konsekwencji odnowy komórkowej zmarszczki i bruzdy mogą ulec redukcji.

Papaina może być stosowana przez osoby mające cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień. Peeling enzymatyczny z papainą to dobry pomysł również wtedy, gdy skóra nie toleruje kwasów owocowych.

Enzym z papai jest składnikiem bezpiecznym dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Z zalet peelingu enzymatycznego z papainą można korzystać przez cały rok.

Enzymatyczny peeling do twarzy z papainą

Niewątpliwą zaletą enzymatycznego peelingu do twarzy z papainą jest jego delikatne działanie. Składnik złuszcza wyłącznie martwe komórki i nie wykazuje działania drażniącego żywą tkankę skóry. Tym samym znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień w porównaniu z peelingami mechanicznymi i peelingami kwasowymi.

Papaina jest składnikiem dwóch enzymatycznych peelingów do twarzy od dottore:

  • puratore home,
  • rossatore peel home.

Przed zakupem kosmetyku sprawdź, który peeling będzie dla Ciebie najlepszy.

Zabieg na twarz z papainą

Enzym z papai jest stosowany nie tylko w pielęgnacji domowej. To także istotny element profesjonalnej pielęgnacji skóry w gabinecie kosmetycznym. Na uwagę zasługuje zabieg puratore – rozświetlająco-odświeżająca procedura na bazie papainy. Zabieg jest bezpieczny również dla skóry wrażliwej. Może być wykonywany w seriach lub jako zabieg bankietowy. Podczas relaksu u kosmetologa delikatnemu złuszczaniu warstwy rogowej towarzyszy głębokie odżywienie skóry. Po zabiegu skóra jest doskonale oczyszczona, rozświetlona, gładka, miękka i elastyczna.

Idź do oryginalnego materiału