Pańska skórka - przepis na Wszystkich Świętych. Zaskocz gości tradycyjnym przysmakiem

g.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Iamthatiam / iStock


Pańska skórka na Wszystkich Świętych to wielopokoleniowa tradycja, której geneza sięga warszawskich odpustów i cmentarnych straganów. Chcesz zrobić słodką pańską skórkę w domu? Koniecznie sprawdź nasz przepis.
Charakterystyczny biało-różowy kolor i wyjątkowo słodki smak. Tak w uproszczeniu można opisać słodycze, które w dzień Wszystkich Świętych można kupić przy wielu cmentarzach. Jednak, aby w pełni zrozumieć, co to jest pańska skórka, warto odtworzyć tradycyjną recepturę. Prosty przepis na pańską skórkę i kilka ciekawych faktów znajdziesz w dalszej części artykułu.

REKLAMA







Zobacz wideo Cukierki na przeziębienie domowej roboty



Co to jest pańska skórka i skąd wywodzi się ta niezwykła nazwa?
Pańska skórka to tradycyjny polski przysmak, szczególnie popularny w Warszawie i okolicach, zwłaszcza podczas Wszystkich Świętych. Jest to słodki, biały lub różowy cukierek o lekko ciągnącej konsystencji, przypominający nieco nugat lub krówkę. Wytwarzany jest głównie z cukru, białek jaj, syropu malinowego oraz czasami soku z cytryny i mąki ziemniaczanej. I chociaż nie oszczędza uzębienia, pańska skórka dawniej była sprzedawana w aptekach jako skuteczny lek na ból gardła. Nazwa pochodzi ze skojarzenia koloru tych cukierków z ładną, gładką skórą młodych panien.


Pańska skórka - przepis na tradycyjny przysmak
Do zrobienia pańskiej przygotuj te składniki:

500 g cukru
2 białka jaj
1 łyżka mąki ziemniaczanej
50 ml syropu malinowego (dla różowego koloru) lub innego barwnika
2 łyżki soku z cytryny
100 ml wody



Jak zrobić pańską skórkę?
Tradycyjny przepis na pańską skórkę mówi, iż powinna być na tyle miękka, aby dało się wbić w nią zęby i jednocześnie na tyle twarda, żeby nie dało się jej przegryźć. Jak osiągnąć taki efekt?
Przepis na pańską skórkę krok po kroku

Do rondla wlej wodę i wsyp cukier. Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie gotuj syrop przez kilka minut, aż stanie się gęsty (najlepiej sprawdzać, czy syrop osiągnął konsystencję nitki - kropla syropu powinna rozciągać się w nitki, gdy będziesz ją wyciągać łyżką).
Wymieszaj mąkę ziemniaczaną z sokiem z cytryny i syropem malinowym (lub barwnikiem). Wlej tę mieszankę do gorącego syropu cukrowego, cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Gotuj na małym ogniu przez kilka minut, aż masa zgęstnieje i stanie się jednolita.
W międzyczasie ubij białka jaj na sztywną pianę. Uważaj, aby nie przebić białek - powinny być gładkie i błyszczące.
Gorącą masę cukrową stopniowo, cienkim strumieniem, dodawaj do ubitych białek, cały czas delikatnie mieszając (najlepiej manualnie, aby nie stracić puszystości). Powstała masa powinna być jedwabista i lekko ciągnąca.
Przygotuj formę lub blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i delikatnie wysmarowaną olejem. Przelej masę do formy i wyrównaj powierzchnię. Odstaw do ostygnięcia i stwardnienia na kilka godzin (najlepiej na noc).
Po stężeniu pokrój pańską skórkę na małe kawałki. Możesz zawinąć je w pergamin lub celofan, aby się nie sklejały. Gotowe!
Idź do oryginalnego materiału