Pałac w Napachaniu – efektowna rezydencja Rudolfa Griebla

grafywpodrozy.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Pałac w Napachaniu


Pałac w Napachaniu od lat stoi pusty i jest wystawiony na sprzedaż. Za jedyne 4,5 mln można go kupić. Ten pałac skrywa niejedną tajemnicę, a jego wartość historyczną podnosi fakt, iż został zaprojektowany w połowie XIX wieku przez prestiżowe biuro projektowe Solf i Wichards, w którym karierę zaczynał Walter Gropius, twórca Bauhausu.

Spis treści

  • Położenie pałacu i kilka słów o miejscowości Napachanie
  • Projekt i budowa pałacu
  • Pałac w Napachaniu był bardzo nowoczesną budowlą
  • Czy można zobaczyć wnętrze pałacu
  • Inne interesujące miejsca okolicy opisane przez nas
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Pałac w Napachaniu

Położenie pałacu i kilka słów o miejscowości Napachanie

Wieś Napachanie leży w województwie wielkopolskim w odległości około 18 km od Poznania i od Szamotuł. Pałac leży tuż przy drodze wojewódzkiej nr 184. Jadąc tą drogą, bez problemu wypatrzycie pałac, ale dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją. Warto jeszcze wspomnieć, iż nazwa miejscowości prawdopodobnie wywodzi się od słowa napachać, czyli nawąchać. Według źródeł historycznych majątek cały czas był własnością prywatną, odnotowywano także częste zmiany właścicieli. W dokumencie z 1417 wymieniany jest najstarszy właściciel wsi Wincenty de Napachanie

Pałac w Napachaniu
Pałac w Napachaniu

Projekt i budowa pałacu

W połowie XIX wieku właścicielem przeszło 800 hektarowego folwarku był Niemiec Rudolf Griebl. To on zatrudnił prestiżowe biuro projektowe Solf i Wichards, żeby zaprojektowali pałac. W roku 1897 powstał eklektyczny budynek, wzorowany na architekturze angielskiego pałacu królowej Anny z XVII w. Pałac powstał z nieotynkowanej cegły na kamiennej podmurówce. Ma formę eklektyczną, ale z wyraźną przewaga cech neorenesansowych. Pałac ma kilka kondygnacji i wysoką na około 25 m kwadratową wieżę.

Pałac w Napachaniu
Pałac w Napachaniu

Pałac w Napachaniu był bardzo nowoczesną budowlą

Pałac był pełen nowoczesnych rozwiązań takich jak międzykondygnacyjna winda do podawania posiłków, pomieszczenia chłodnicze w podziemiach oraz żaluzje okienne wmontowane w ściany. Pałac był na tamte czasy bardzo interesującym projektem. Został opisany w ówczesnym specjalistycznym czasopiśmie „Berliner Architekturwelt”. Dokładamy do tego park o powierzchni siedmiu hektarów i mamy obiekt, którym na pewno właściciel mógł się chwalić. Szczególną cechą jest kunsztowny portal wejściowy z piaskowca, na którym umieszczono inicjały „R G” i rok budowy 1897.

Pałac w Napachaniu

Czy można zobaczyć wnętrze pałacu

Obecnie pałac stoi opuszczony i wystawiony jest na sprzedaż za 4,5 mln zł. Niestety budynek można oglądać tylko z zewnątrz. W ogrodzeniu jest wiele dziur, więc łatwo przejść na teren i podziwiać detale pałacu z mniejszej odległości. Front ozdabia też charakterystyczny angielski wykusz. Okazale prezentuje się portal wejściowy wykonany z piaskowca. Dużo skromniejsze fasady boczne i tył budynku. Pomieszczenia na parterze pełniły funkcje reprezentacyjne, te na piętrze zaś, mieszkalne. Do wnętrza nie można wejść, ale w ofercie sprzedaży pałacu szukaliśmy kilka fotek wnętrza. Warto na nie spojrzeć. Dobrze zachowana jest centralna część główna na parterze z boazeryjnym holem wejściowym, dużymi drewnianymi schodami, galerią i ozdobnym kominkiem z piaskowca.

Pałac w Napachaniu
Pałac w Napachaniu

Inne interesujące miejsca okolicy opisane przez nas

  • Kościół w Słopanowie – drewniana świątynia z XVII wieku z fascynującymi malowidłami
  • Cichy Memoriał w Puszczy Noteckiej
  • Pałac w Objezierzu, czyli podróż śladami “Pana Tadeusza”
  • Cichy Memoriał w Puszczy Noteckiej
Pałac w Napachaniu

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału