Pałac w Kopicach i historia śląskiego Kopciuszka

manawpodrozy.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Pałac w Kopicach


Pałac w Kopicach to jedno z najbardziej tajemniczych i romantycznych miejsc na Opolszczyźnie, którego historia przypomina baśń o śląskim Kopciuszku. Joanna Grycik, dziewczynka porzucona przez matkę, odziedziczyła fortunę po przemysłowcu Karolu Goduli i wkroczyła w świat arystokracji. Jej losy splecione z Hansem von Schaffgotschem dały początek pięknej rezydencji – Pałacowi w Kopicach, zwanemu popularnie jako Pałac na Wodzie. Dziś, mimo iż w ruinie, miejsce to wciąż inspiruje, zachwyca. Ostatnie prace renowacyjne dają nadzieję na jego odrodzenie.

Pałac w Kopicach – stan na maj 2025 r.
Pałac w Kopicach – stan na maj 2025 r.

Pałac w Kopicach – tragiczna historia

Pierwotna budowla powstała w 1783 roku, ale to dopiero zakup przez rodzinę Schaffgotschów zapoczątkował jej prawdziwy rozkwit. Pałac został przebudowany w stylu neogotyckim z elementami neorenesansowymi, powstało rozarium, oranżeria, folwark oraz ponad 70-hektarowy park krajobrazowy z dziesięcioma stawami. Ze względu na położenie przy wodzie budowla zyskała przydomek „Pałacu na Wodzie”.

W okresie międzywojennym pałac kwitł i zachwycał swoim wyglądem. Przetrwał dwie wojny światowe bez szwanku, jednak jego los odmienił się w lutym 1945 roku, gdy rodzina Schaffgotschów musiała opuścić Kopicę przed nadciągającym frontem. W 1956 roku nieznani sprawcy podpalili pałac. Ogień został podłożony w czterech miejscach, a ze stawów spuszczono wodę, by uniemożliwić akcję gaśniczą.

Od tego momentu obiekt popadał w coraz większą ruinę. W kolejnych dekadach inwestorzy pojawiali się i znikali, nie doprowadzając do żadnej realnej odbudowy. Dopiero w 2022 roku nowymi właścicielami zostali państwo Wiesiollek, znani z renowacji pałacu w Żyrowej. Rozpoczęli oni prace zabezpieczające i oczyszczanie ruin. Dzięki ich działaniom pałac stopniowo odzyskuje dawny blask.

Pałac w Kopicach – stan na maj 2025 r.
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach

Architektura pałacu

Pałac w Kopicach powstał w wyniku przebudowy klasycystycznej rezydencji zaprojektowanej przez Jana Rudolpha. Autorem projektu neogotyckiej rozbudowy był Carl Lüdecke z Wrocławia. Obiekt uzyskał rzut na planie litery L, z dwoma czworobocznymi wieżami i bogato zdobionymi elewacjami.

Elewacje łączyły gładkie i boniowane tynki, wzbogacone rzeżbami Carla Kerna, kartuszami herbowymi i sentencjami łacińskimi. Główne wejście prowadziło przez portyk z herbem Schaffgotschów. W południowej części pałacu znajdowała się kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z ostrołukowymi oknami, dzwonnicą i sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Na elewacjach zachowały się ślady pierwotnej dekoracji i inskrypcje, m.in. „Semper idem” (Na zawsze tak samo).

We wnętrzach znajdowały się m.in. sala rycerska doświetlona świetlikiem dachowym, bogato zdobiona sala zielona, oranżeria, rozarium oraz reprezentacyjna jadalnia ze sklepieniem gwiaździstym. Układ pałacu był trójtraktowy z westybulem i monumentalnymi klatkami schodowymi.

Staw w parku przy pałacu
Pałac w Kopicach – stan na maj 2025 r.
Pałac w Kopicach
Kaplica- Pałac w Kopicach

Pałac w Kopicach – zwiedzanie

Obecnie Pałac w Kopicach nie jest na stałe udostępniony do zwiedzania, jednak w wybrane weekendy właściciele umożliwiają wejście na teren przypałacowy, a choćby do wnętrz. Wszystko odbywa się pod nadzorem, ponieważ miejsce pozostaje placem budowy. Informacje o zwiedzaniu znajdziesz na oficjalnym profilu pałacu na Facebooku.

Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by obejrzeć pałac z zewnątrz – prezentuje się naprawdę imponująco. Można go obejść niemal dookoła, a po renowacji parku warto przespacerować się jego alejkami. Duże wrażenie robi spacer wzdłuż stawu, nad którym pałac malowniczo się wznosi – jego odbicie w tafli wody zachwyca każdego.

W parku natkniemy się na wiele pozostałości dawnej rezydencji Schaffgotschów: kolumnę zwycięstwa, Świątynię Diany czy efektownie odrestaurowaną Mysią Wieżę. To właśnie ona przyciąga dziś największą uwagę – romantyczna ruina w środku lasu mogłaby być idealną scenerią do filmu. Kiedyś rozpościerał się z niej widok na całą posiadłość, dziś widać okoliczne korony drzew i pobliski staw.

  • Odwiedź także Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kopicach – stan na maj 2025 r.
Świątynia Diany
Mysia Wieża
Kolumna Zwycięstwa

Jednym z miejsc, które również warto zobaczyć jest Mauzoleum rodziny Schaffgotschów, które znajduje się nieopodal kościoła parafialnego. W 2020 roku, w nowo wyremontowanym obiekcie zostali ponownie pochowani Joanna oraz Hans Ulrich, których zwłoki sprofanowano w 1945 roku i rozrzucono w masowej mogile w okolicach kościoła.

Mauzoleum w Kopicach

Pałac w Kopicach – dojazd

Kopice znajdują się w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. Najłatwiej dotrzeć tam drogą wojewódzką nr 385, łączącą Niemodlin z Grodkowem – Kopice to ostatnia wieś przed Grodkowem.

Aby dojechać do pałacu, na wysokości sklepu w centrum miejscowości skręcamy w stronę kościoła parafialnego, a następnie wąską drogą jedziemy aż pod sam pałac. Samochód najlepiej zostawić przed mostkiem nad fosą, która prowadzi do pałacu.

Co zobaczyć w okolicy Pałacu w Kopicach?

Zwiedzanie Pałacu w Kopicach warto połączyć z odkrywaniem innych atrakcji regionu. Opolszczyzna pełna jest urokliwych miejsc, idealnych na jednodniowe wycieczki.

  • Arboretum w Lipnie – jedno z najstarszych w Polsce, położone zaledwie kilkanaście kilometrów od Kopic. To doskonałe miejsce na spokojny spacer wśród egzotycznych drzew i romantycznych alejek.

  • Nysa – nazywana „śląskim Rzymem”, oferuje bogactwo zabytków sakralnych, piękne fortyfikacje oraz malownicze nabrzeże Jeziora Nyskiego.

  • Zamek w Niemodlinie – monumentalna, renesansowa warownia, która zachwyca swoją bryłą i otoczeniem. Udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem i wykorzystywana jako plan filmowy.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału