"Pałac Kopciuszka" to perełka na mapie Polski. Historia jego właścicieli jest niewiarygodna

g.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/Wirestock


Zrujnowany przez pożar i zapomniany na lata, dziś pałac w Kopicach - znany także jako rezydencja Kopciuszka - znów przyciąga uwagę. Czy stanie się nową perłą turystyczną Opolszczyzny? Już niebawem turyści będą mogli zwiedzać obiekt z przewodnikiem.
Pałac w Kopicach (województwo opolskie) to miejsce o niezwykłych dziejach, pełnych zarówno chwil świetności, jak i dramatycznych wydarzeń. Przez lata popadał w ruinę, ale dziś dzięki trwającej renowacji zaczyna odzyskiwać dawny blask. Jego historia, pełna zwrotów akcji, sięga XVIII wieku i opowiada o niezwykłej kobiecie, która z biednej sieroty stała się jedną z najbogatszych dziedziczek Śląska. Dzięki staraniom nowego właściciela zamek ma szansę ponownie stać się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Już niedługo odwiedzający będą mogli poznać jego tajemnice i zobaczyć efekty prac, które krok po kroku przywracają mu dawną świetność.


REKLAMA


Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu


Kto jest właścicielem Pałacu w Kopicach? Przedsiębiorca ze Strzelec Opolskich rozpoczął remont
Położony wśród malowniczych stawów pałac w Kopicach to jeden z najbardziej fascynujących zabytków Śląska. Jego początki sięgają XVIII wieku, kiedy w miejscu starej siedziby rycerskiej wybudowano elegancką rezydencję w stylu neoklasycystycznym. Prawdziwą sławę zyskał jednak za sprawą Hansa Ulricha von Schaffgotscha i jego żony Joanny Gryzik - dziewczyny, której historia przypomina opowieść o Kopciuszku. To właśnie wtedy budynek przeszedł gruntowną przebudowę, nabierając cech charakterystycznych dla stylu neogotyckiego z subtelnymi akcentami neorenesansowymi. Obiekt stał się częścią rozległego zespołu pałacowo-parkowego obejmującego kaplicę grobową rodu Schaffgotschów oraz folwark.
Zobacz też: Był największym osobnikiem odkrytym w polskich wodach. Teraz jego szkielet zobaczysz za darmo
Po II wojnie światowej pałac popadł w ruinę. Pożar z 1956 roku oraz lata dewastacji niemal doprowadziły do jego zniszczenia. Przełom nastąpił w 2022 roku, kiedy nowy właściciel - przedsiębiorca ze Strzelec Opolskich - zainicjował prace renowacyjne. Uzyskał dotację z Ministerstwa Kultury w wysokości 500 tysięcy złotych, dzięki czemu udało się zrekonstruować stropy w budynku wraz z nowym pokryciem dachowym.


Montaż szalunku pod antresolę w holu głównym pałacu w Kopicach stanowi najważniejszy krok w procesie jego zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem, łącząc w sobie aspekty konstrukcyjne, estetyczne, bezpieczeństwa oraz ochrony dziedzictwa kulturowego


- poinformowano niedawno w mediach społecznościowych.


Czy można zwiedzać Pałac w Kopicach? Na wiosnę obiekt powinien zostać udostępniony turystom
Pałac w Kopicach jest unikalny nie tylko ze względu na swoją imponującą architekturę, ale również historię, która brzmi jak opowieść rodem z bajki. Wszystko zaczęło się od Joanny Gryzik - dziewczynki pochodzącej z ubogiej chłopskiej rodziny spod Zabrza. Po śmierci ojca jej matka związała się z mężczyzną, który nie chciał opiekować się dwójką nie swoich dzieci. Joanna - wraz z młodszą siostrą Karoliną - musiała opuścić dom. Trafiła pod opiekę Emilii Lukas, służącej w domu Karola Goduli, jednego z najbogatszych przemysłowców na Śląsku. Sześciolatka gwałtownie zaskarbiła sobie sympatię i zaufanie przedsiębiorcy, który dostrzegając w niej coś wyjątkowego, postanowił uczynić ją swoją spadkobierczynią. Po jego śmierci dziewczyna odziedziczyła ogromny majątek. W wieku 16 lat stała się jedną z najzamożniejszych kobiet w regionie. niedługo poślubiła Hansa Ulricha von Schaffgotscha - szlachcica ze znanego, choć podupadłego rodu, starszego od niej o 11 lat. To właśnie ta para, w 1859 roku, zakupiła pałac w Kopicach, rozpoczynając jego najświetniejszy okres.


Trwająca dziś renowacja daje nadzieję, iż już wiosną przyszłego roku pałac w Kopicach stanie się dostępny dla turystów. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwoli odkryć tajemnice tego niezwykłego miejsca i jego fascynującą przeszłość.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału