Data ważności często powoduje sporo zamieszania. Wiele produktów spożywczych bowiem nie psuje się, pod warunkiem iż przechowujemy je w odpowiedni sposób. Mimo to na każdym opakowaniu znajdziemy informację z datą. Oznaczenie "najlepiej spożyć do" lub "najlepiej spożyć przed końcem", o czym nie wszyscy wiedzą, informuje jedynie o dacie minimalnej trwałości. Tak oznaczone produkty można spożywać choćby po upływie daty wskazanej na opakowaniu, choć jednocześnie trzeba liczyć się z tym, iż mogą one stracić swoje adekwatności i smak, szczególnie przy nieprawidłowym przechowywaniu. Do tej grupy zaliczają się m.in. mąki, makarony i kasze, herbaty, kawy, sól, a także część przypraw. I to właśnie tu pojawia się problem.
REKLAMA
Zobacz wideo Paulla nie miała w życiu łatwo. "Wiem, co to jest głód"
Czy przyprawy tracą ważność? Ekspertka ostrzega
Choć przyprawy nie psują się w taki sposób, jak świeża żywność, to również mogą stać się "niedobre". Utrata aromatu, zapachu i smaku sprawiają, iż przestają spełniać swoje zadanie i stają się po prostu nieprzydatne w kuchni. - Z punktu wiedzenia składników, które decydują o wartości odżywczo-smakowej przyprawy, po terminie ważności nie dzieje się tam nic złego - tłumaczyła Agnieszka Zagórska z Collegium Medicum UJ w rozmowie z radiową "Czwórką".
Polecamy: Kilka razy droższa, a jej nazwa jest kłamstwem? Dietetyczka zdradziła: Skład nie różni się niczym
Problem pojawia się, gdy z czasem ulotnią się polifenole, czyli odpowiedzialne za smak i zapach związki stanowiące w przyprawach pewnego rodzaju konserwant chroniący je przed bakteriami, pleśniami i grzybami. Dotyczy to szczególnie przypraw przechowywanych w niewłaściwy sposób, narażonych na wilgoć, a przede wszystkim na kontakt z naszymi dłońmi. - Jest naukowo udowodnione, iż przyprawa po terminie może dalej pachnie, ale może mieć zwiększony poziom zarodników grzybów, może zaczynają się tam tworzyć pleśnie, czego my nie widzimy - zauważa specjalistka. A to już może być niebezpieczne dla zdrowia. Nietypowy kolor, zmiana konsystencji, dziwny aromat i zapach także powinny być sygnałem do niepokoju.
Co zrobić z przeterminowanymi przyprawami? Co zrobić z przeterminowanymi przyprawami? Fot. Archiwum prywatne
Jak długo można przechowywać przyprawy? Nie wszyscy wiedzą
Suszone przyprawy są trwalsze od ziół, a najdłużej możesz cieszyć się przyprawami w całości. jeżeli przechowujesz je w oryginalnych opakowaniach, to możesz kontrolować datę minimalnej trwałości, ale narażasz je na wilgoć i szybsze wietrzenie. Co, gdy wsypujesz je do szczelnego słoika, ale zapominasz o oznaczeniu daty zakupu? Warto zapamiętać, jak długo naprawdę można przechowywać przyprawy. Wszystko zależy od ich rodzaju.
Sprawdź też: Widzisz to na wycieraczce? Położyli specjalnie. Od razu wyrzuć, bo nie unikniesz kradzieży
Suszone zioła (bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, pietruszka, majeranek): 1-3 lata.
Przyprawy mielone lub sproszkowane (pieprz, imbir, czosnek, cynamon, chili, kurkuma, papryka, mieszanki): do 3 lat.
Przyprawy całe (ziarna pieprzu, nasiona kminku, goździki, laski cynamonu, nasiona gorczycy): do 4 lat.
PORADA! Stare przyprawy możesz przed dodaniem do potrawy podsmażyć na suchej patelni lub na odrobinie oleju, by wydobyć ich aromat i wzmocnić smak. Dotyczy to nie tylko całych przypraw, np. goździków, anyżu, kminku, pieprzu, ale też tych sproszkowanych, w tym papryki, a choćby ziół.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.