Pakujesz do szuflady i wyciągasz od święta? Uważaj. Większość przypraw może być już do niczego

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Czy przyprawy tracą ważność i się psują? Fot. Archiwum prywatne


Czy przyprawy się psują? Na każdym z opakowań można znaleźć datę przydatności do spożycia, a w wielu przypadkach sięga ona choćby kilku lat. I choć zioła, mieszanki czy przyprawy wydają się "nieśmiertelne", to sięganie po takie "po terminie" nie może okazać się złym pomysłem.
Data ważności często powoduje sporo zamieszania. Wiele produktów spożywczych bowiem nie psuje się, pod warunkiem iż przechowujemy je w odpowiedni sposób. Mimo to na każdym opakowaniu znajdziemy informację z datą. Oznaczenie "najlepiej spożyć do" lub "najlepiej spożyć przed końcem", o czym nie wszyscy wiedzą, informuje jedynie o dacie minimalnej trwałości. Tak oznaczone produkty można spożywać choćby po upływie daty wskazanej na opakowaniu, choć jednocześnie trzeba liczyć się z tym, iż mogą one stracić swoje adekwatności i smak, szczególnie przy nieprawidłowym przechowywaniu. Do tej grupy zaliczają się m.in. mąki, makarony i kasze, herbaty, kawy, sól, a także część przypraw. I to właśnie tu pojawia się problem.


REKLAMA


Zobacz wideo Paulla nie miała w życiu łatwo. "Wiem, co to jest głód"


Czy przyprawy tracą ważność? Ekspertka ostrzega
Choć przyprawy nie psują się w taki sposób, jak świeża żywność, to również mogą stać się "niedobre". Utrata aromatu, zapachu i smaku sprawiają, iż przestają spełniać swoje zadanie i stają się po prostu nieprzydatne w kuchni. - Z punktu wiedzenia składników, które decydują o wartości odżywczo-smakowej przyprawy, po terminie ważności nie dzieje się tam nic złego - tłumaczyła Agnieszka Zagórska z Collegium Medicum UJ w rozmowie z radiową "Czwórką".
Polecamy: Kilka razy droższa, a jej nazwa jest kłamstwem? Dietetyczka zdradziła: Skład nie różni się niczym
Problem pojawia się, gdy z czasem ulotnią się polifenole, czyli odpowiedzialne za smak i zapach związki stanowiące w przyprawach pewnego rodzaju konserwant chroniący je przed bakteriami, pleśniami i grzybami. Dotyczy to szczególnie przypraw przechowywanych w niewłaściwy sposób, narażonych na wilgoć, a przede wszystkim na kontakt z naszymi dłońmi. - Jest naukowo udowodnione, iż przyprawa po terminie może dalej pachnie, ale może mieć zwiększony poziom zarodników grzybów, może zaczynają się tam tworzyć pleśnie, czego my nie widzimy - zauważa specjalistka. A to już może być niebezpieczne dla zdrowia. Nietypowy kolor, zmiana konsystencji, dziwny aromat i zapach także powinny być sygnałem do niepokoju.


Co zrobić z przeterminowanymi przyprawami? Co zrobić z przeterminowanymi przyprawami? Fot. Archiwum prywatne


Jak długo można przechowywać przyprawy? Nie wszyscy wiedzą
Suszone przyprawy są trwalsze od ziół, a najdłużej możesz cieszyć się przyprawami w całości. jeżeli przechowujesz je w oryginalnych opakowaniach, to możesz kontrolować datę minimalnej trwałości, ale narażasz je na wilgoć i szybsze wietrzenie. Co, gdy wsypujesz je do szczelnego słoika, ale zapominasz o oznaczeniu daty zakupu? Warto zapamiętać, jak długo naprawdę można przechowywać przyprawy. Wszystko zależy od ich rodzaju.
Sprawdź też: Widzisz to na wycieraczce? Położyli specjalnie. Od razu wyrzuć, bo nie unikniesz kradzieży


Suszone zioła (bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, pietruszka, majeranek): 1-3 lata.
Przyprawy mielone lub sproszkowane (pieprz, imbir, czosnek, cynamon, chili, kurkuma, papryka, mieszanki): do 3 lat.
Przyprawy całe (ziarna pieprzu, nasiona kminku, goździki, laski cynamonu, nasiona gorczycy): do 4 lat.


PORADA! Stare przyprawy możesz przed dodaniem do potrawy podsmażyć na suchej patelni lub na odrobinie oleju, by wydobyć ich aromat i wzmocnić smak. Dotyczy to nie tylko całych przypraw, np. goździków, anyżu, kminku, pieprzu, ale też tych sproszkowanych, w tym papryki, a choćby ziół.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału