Pafos: co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki i przewodnik po ciekawych miejscach

mynaszlaku.pl 9 miesięcy temu

Pafos to chyba najpiękniejsze miasto z zabytkami na Cyprze. W okolicy znajduje się lotnisko, dlatego turyści, którzy lecą na wyspę zastanawiają się, co wybrać?

Larnaka czy Pafos?

O wiele piękniej jest w Pafos. Można powiedzieć, iż jest tam co oglądać i chodzi głównie o zabytki archeologiczne, ale i promenada wygląda ładniej. O Larnace będziemy jeszcze pisać na blogu, a teraz zajmiemy się atrakcjami i zabytkami Pafos.

Dojazd i parking w Pafos

Do Pafos dojechaliśmy wczesnym rankiem i Tobie także to polecamy. Im później, tym ruch na drogach będzie większy, a w weekendy na parkingach może nie być miejsca. My znaleźliśmy parking tuż przy promenadzie i pierwszej atrakcji – Parku Archeologicznym.

  • Współrzędne parkingu w Pafos: 34.7563, 32.4096.

Postój jest bezpłatny i gwałtownie się zapełnia.

Zwiedzamy atrakcje i zabytki Pafos. Co warto zobaczyć?

Podczas zwiedzania chcieliśmy zobaczyć najważniejsze miejsca, a tych kilka było. Były to głównie dawne zabytki, którymi można się zachwycić.

Archaeological Site of Nea Paphos – park archeologiczny

Park archeologiczny otwierali o godzinie 8:30, więc idealnie trafiliśmy. Zakupiliśmy bilety wstępu po 4,50 euro i weszliśmy na zwiedzanie. Przejście trasy zajęło nam ponad godzinę. Słońce zaczynało mocniej grzać, więc musieliśmy się posmarować kremem. Polecamy mieć ze sobą także kapelusze oraz dużo wody, ponieważ teren jest odkryty. Na telefon można pobrać aplikację, na której pojawi się mapa z zaznaczoną trasą. W parku archeologicznym zobaczyliśmy:

  • Dom Aiona
  • Dom Tezeusza
  • Pięknie zachowane mozaiki
  • Dom Orfeusza
  • Latarnię morską
  • Bazylikę
  • Agorę
  • Teatr
  • A przede wszystkim Dom Dionizosa, którego wszyscy kojarzymy z mitologii.

Przy ważniejszych obiektach były tablice, z których mogliśmy odczytać podstawowe informacje związane z danym miejscem. Ten obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Grobowce Królewskie w Pafos

Po powrocie na parking przejechaliśmy pod Grobowce Królewskie. To starożytna nekropolia, którą również wpisano na listę UNESCO. Parking był bezpłatny, natomiast za wejście na teren grobowców zapłaciliśmy po 2,5 euro. To miejsce było jeszcze ciekawsze niż poprzednie. Przechodziliśmy pomiędzy grobowcami. Do niektórych można było zejść.

Na terenie dawnej nekropolii znajduje się ponad 100 grobowców, które powstały od IV wieku p.n.e. do III wieku naszej ery. W niektórych znajdują się kolumny wzniesione w stylu doryckim. Do tych grobowców można zejść. Co ciekawe, nigdy nie pochowano tam żadnego króla, tylko arystokratów i dostojników.

Zwiedzanie zajęło nam około 45 minut. Warto podejść do każdego grobowca.

Promenada

Wróciliśmy na ten sam parking, na którym staliśmy rano i ruszyliśmy na spacer nadmorską promenadą. Kręciło się tam już bardzo dużo ludzi. Czynne były restauracje, więc sporo osób z tego korzystało. My skusiliśmy się na lody, ponieważ było bardzo gorąco. Promenadą można dojść do zamku i my tak właśnie zrobiliśmy.

Zamek w Pafos

Zamek, a pierwotnie bizantyjski fort, to jedna z głównych atrakcji Pafos. Okazale wygląda z zewnątrz, ale można także wejść do środka i dotrzeć na samą górę. Budynek miał burzliwą historię, np. Wenecjanie zniszczyli twierdzę, potem pełnił funkcje obronne, przeznaczono go na więzienie, a choćby magazynowano w nim sól. Zamek nie jest zbyt duży, a wejście do niego kosztuje 2,5 euro.

Teatr hellenistyczno-rzymski

Ciekawym zabytkiem jest teatr hellenistyczno-rzymski. Ten zabytek mogliśmy obejrzeć tylko z zewnątrz, ponieważ jest ogrodzony. Nie można tam wejść, a szkoda. Teatr znajduje się na uboczu, dlatego sporo osób do niego nie dociera.

Agia Solomoni Catacomb

Po drodze natknęliśmy się jeszcze na małą kaplicę oraz kamienne komnaty grobowe, do których mogliśmy zejść po schodach. Wejście znajduje się przy charakterystycznym drzewie. Te katakumby poświęcone są żydowskiej męczennicy, która po przyjęciu chrześcijaństwa zginęła męczeńską śmiercią.

Katakumby i jaskinie

Najciekawszym miejscem w Pafos były dla nas katakumby i jaskinie, które odwiedziliśmy na samym końcu. Ta atrakcja robi ogromne wrażenie. Ścieżką weszliśmy pod ziemię i mogliśmy przechodzić tam wąskimi korytarzami. Miejscami musieliśmy się schylać. Ciekawie było widać, jak światło wpada do groty i oświetla jej część. Dobrze się złożyło, iż byliśmy tam sami. Mogliśmy też wejść na samą górę i zobaczyć jeszcze widok na miasto. W terenie były wydeptane ścieżki. Przy zwiedzaniu uważaj na szkło. Po drugiej stronie znajduje się kładka, którą można przejść.

Co warto zobaczyć w okolicy Pafos?

W okolicy Pafos też odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc, a są to np.

  1. Cerkiew św. Paraskiewy w Jeroskipu.
  2. Stanowisko archeologiczne w Palepafos.
  3. Prehistoryczna wioska Lempa.
  4. Wrak statku Edro III.
  5. Skała Afrodyty nad Morzem Śródziemnym.
Idź do oryginalnego materiału