Owcze Skały – szlak zielony na widowiskowe formacje skalne blisko Szklarskiej Poręby

grafywpodrozy.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Owcze Skały


Owcze Skały (1041 m n.p.m.) to znakomity szlak dla turystów poszukujących mniej znanych tras w Karkonoszach. Bez tłumów, ale za to ze znakomitymi widokami i historią starego toru saneczkowego. Wchodzimy też na Babiniec (997 m n.p.m.), gdzie odnajdujemy starą i opuszczoną chatkę. Stąd również roztacza się świetny widok.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Jak dotrzeć na Owcze Skały i gdzie zaparkować
  • Mapa naszego szlaku
  • Trochę zimy
  • Owcze Skały (1041 m n.p.m.)
  • Babiniec (997 m n.p.m.)
  • Inne interesujące miejsca w regionie opisane przez nas
  • Internetowy przewodnik po Polsce

Informacje praktyczne

  • Owcze Skały znajdują się poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego, więc niepotrzebne są bilety i możemy wędrować również ścieżkami poza szlakiem,
  • większość trasy idziemy szlakiem zielonym,
  • trasa nie jest wymagająca, to świetna propozycja na wycieczkę dla rodzin z dziećmi, które wędrują same, wjazd z wózkiem dziecięcym jest niemożliwy,
  • na początku trasy znajduje się darmowy parking,
  • można wędrować z psem.

Jak dotrzeć na Owcze Skały i gdzie zaparkować

Najwygodniej na początek szlaku dotrzeć autem ze Szklarskiej Poręby drogą krajową nr 3. Przy Gościńcu Leśniczówka zostawiamy auto na darmowym parkingu. Dalej wędrujemy szlakiem zielonym aż do Owczych Skał.

Mapa naszego szlaku

Cała trasa ma długość 7,5 km. Na Babiniec wędrujemy wzdłuż starego toru saneczkowego.

Trochę zimy

Na Owcze Skały wędrowaliśmy w listopadzie. Pogoda nam dopisała, ale rano złapaliśmy już zimowe klimaty na fotografiach.

Owcze Skały (1041 m n.p.m.)

Owcze Skały (1041 m n.p.m.) położone są w Karkonoszach na północny zachód od Rozdroża pod Przedziałem. Owcze Skały to ostańce o wysokości dochodzącej do 20 m, zbudowane z granitu karkonoskiego. Na skałach można zaobserwować cios granitowy, czyli spękania biegnące w trzech kierunkach. Nazwa tej formacji skał pochodzi od charakterystycznej najwyższej skały przypominającej owczą głowę. To interesujący punkt widokowy na Szrenicę i Halę Szrenicką. Owcze Skały są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych formacji skalnych w polskich Karkonoszach. Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego zostały trochę zapomniane, ale może to dobrze. Na szlaku nie ma tłumów i zaliczymy klimatyczną wycieczkę górską.

Babiniec (997 m n.p.m.)

Babiniec jest najdalej na północny zachód wysuniętym szczytem Śląskiego Grzbietu. Leży w bocznym grzbiecie odchodzącym od Mumlawskiego Wierchu ku północy. Grzbiet ten od Przedziału skręca na zachód i kończy się Babińcem. Z Owczych Skał wracamy zielonym szlakiem, aż do drogowskazu – „Stary Tor Saneczkowy”. Tor saneczkowy w tym miejscu działał przed II wojną światową. Miał ponad 2 km długości i ze względu na dużą ilość zakrętów uchodził za bardzo trudny, ale za to za jeden z najpiękniejszych w Sudetach. Po wojnie moda na zjazd na sankach się skończyła i tor saneczkowy nie był wykorzystywany. Na Babińcu oprócz kolejnych widowiskowych skałek, na które można się wspiąć, natrafiliśmy również na opuszczoną chatkę.

Babiniec to też cudowny punkt widokowy

Inne interesujące miejsca w regionie opisane przez nas

  • Śnieżne Kotły – mapa, parking, opis szlaku
  • Wodospad Kamieńczyka – malowniczy i niewymagający szlak
  • Zamek Chojnik – opis szlaków, zwiedzanie i ceny biletów
  • 100 Ton – niezwykła rzeźba w nieczynnym kamieniołomie w Szklarskiej Porębie

Szklarską Porębę zwiedzaliśmy z noclegów oferowanych przez Good Time Apartamenty. W jednym miejscu znajdziecie do wyboru ofertę 100 apartamentów zlokalizowanych na terenie Karkonoszy. Korzystając z tych noclegów, dostaniecie dodatkowo zniżkę na wiele atrakcji w okolicy. Także na w lokalach gastronomicznych.

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału