Oto najważniejsze zasady, jak bezpiecznie wozić dziecko na terenie Europy

genialne.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jak wozić dziecko w foteliku? Fot. Freepik


Choć to obowiązkowe i ma wpływ na bezpieczeństwo, nie każdy rodzic wie, jak przewozić dziecko w foteliku. Sprawa dodatkowo komplikuje się w czasie podróży zagranicznych, ponieważ w różnych krajach obowiązują różne regulacje. Oto wszystko, co musisz siedzieć, by bezpiecznie podróżować z dzieckiem samochodem.

Odpowiednio dobrany i zainstalowany fotelik dla dziecka zapewni mu bezpieczeństwo i wygodę, a ciebie uchroni przed mandatem. Zanim wyruszysz autem na wakacyjny podbój Polski lub Europy, warto sprawdzić m.in., jak prawidłowo przewozić swoją pociechę.

Jak należy przewozić dziecko w foteliku?

Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych jest obowiązkowe od 1999 r. Pierwotnie z urządzeń musiały korzystać dzieci do 12 roku życia. W 2018 r. zmieniono zasady. w tej chwili foteliki są obowiązkowe dla dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu. Urządzenie powinno być dostosowane do wagi oraz wieku dziecka i posiadać niezbędne atesty.

Jak wozić dziecko w foteliku? Fot. Freepik

Kiedy dziecko nie musi mieć fotelika?

Przewożenie dziecka bez fotelika jest możliwe tylko w kilku przypadkach. Pierwszy to sytuacja, gdy dziecko ma przynajmniej 135 cm wzrostu i nie mieści się w urządzeniach dostępnych na rynku. jeżeli przewozisz z tyłu 3 dzieci, które potrzebują fotelików, a na środkowym miejscu nie da się bezpiecznie zamocować urządzenia, również możesz z niego zrezygnować. Poza tym fotelików nie trzeba używać w taksówkach, karetkach i radiowozach. We wszystkich innych sytuacjach mali pasażerowie muszą z nich korzystać.

Kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Fot. Freepik

Kiedy dziecko może jechać z przodu?

Za najbezpieczniejsze miejsce w aucie uważa się środkowe miejsce na tylnej kanapie. Rodzice podróżujący samotnie z dzieckiem często chcą jednak, by siedziało na przednim fotelu, by mieć je na oku. Same maluchy bardzo lubią to stanowisko, ponieważ lepiej widzą z niego, co dzieje się wokół. Zgodnie z przepisami maluch może podróżować z przodu, jeżeli zostaną spełniona określone warunki.

  • Dziecko może jechać na przednim siedzeniu, tylko jeśli siedzi w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym.
  • Fotelik może być zainstalowany tyłem do przedniej szyby tylko w sytuacji, gdy poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona. W przeciwnym razie musi jechać przodem do kierunku jazdy lub na tylnej kanapie.

Czy dziecko w foteliku może jeździć na przednim siedzeniu? Fot. Freepik

Jak przewozić dziecko w foteliku za granicą?

Przepisy drogowe na terenie Unii Europejskiej są podobne, ale nie jednakowe. Wybierając się w samochodową wycieczkę za granicę, powinieneś sprawdzić, jak przewozić dziecko w foteliku w danym kraju, by nie dostać mandatu.

  • W Niemczech zasady przewożenia dzieci są podobne do tych obowiązujących w Polsce. Foteliki są obowiązkowe dla dzieci do 12. roku życia lub osiągnięcia wzrostu 150 cm. Z przodu można przewozić tylko niemowlęta do 2 lat (w fotelikach ustawionych tyłem do przedniej szyby i z wyłączoną poduszką powietrzną pasażera) oraz dzieci, które ukończyły 12 lat.
  • W Chorwacji foteliki są obowiązkowe dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. W przypadku starszych dzieci można zastąpić je innymi urządzeniami zabezpieczającymi. Zasady jeżdżenia na przednim siedzeniu są takie same jak w Niemczech.
  • We Francji w foteliku trzeba przewozić dziecko do 10. roku życia. Jazda z przodu jest możliwa, tylko gdy z tyłu nie ma pasów bezpieczeństwa lub gdy wszystkie miejsca są zajęte przez inne dzieci.
  • We Włoszech foteliki są obowiązkowe do osiągnięcia przez dziecko wagi 18 kg (do 10 kg konieczne jest wożenie ich z przodu, tyłem do kierunku jazdy). Dzieci, które nie ważą 36 kg i nie mierzą 150 cm, muszą natomiast korzystać z urządzeń zabezpieczających.
  • Na Węgrzech przepisy są dość liberalne. Foteliki są obowiązkowe do 3. roku życia. Starsze dzieci (do osiągnięcia 135 cm wzrostu) mogą jeździć tylko z tyłu, ale mogą być przypinane zwykłymi pasami bezpieczeństwa (przystosowanymi do ich wagi i wzrostu).
  • Jeśli jedziesz do innego państwa niż wymienione, informacje o tym, jak przewozić dziecko w foteliku, znajdziesz na stronie internetowej odpowiedniej ambasady, a także na forach internetowych, gdzie rodzice wymieniają się poradami na temat podróżowania z maluchami.
Idź do oryginalnego materiału