Jak pozbyć się kosmetyków? Nie marnuj
Pierwsza grupa kosmetyków to te, które mają aktualny termin ważności, ale najzwyczajniej w świecie nam się nie sprawdziły. Słabe działanie, zapach nie w naszym guście, słaby stosunek ceny do jakości. jeżeli są jednak otwarte, nie ma szansy na sprzedaż, ale jest szansa na podarowanie im drugiego życia albo wymianę. Jak?
Druga grupa kosmetyków to te, które są już zepsute, po terminie ważności, nie mamy ochoty już ich wykorzystywać. Tutaj trzeba znać podstawowe zasady recyklingu. Warto posłużyć się wiedzą ze strony segregacjaodpadami.pl, którą publikuję poniżej:
Przeterminowane kosmetyki z zawartością trafiają do odpadów zmieszanych. Puste opakowania segregujemy według materiału. Oto najważniejsze informacje:
Kosmetyki z zawartością wyrzucamy do odpadów zmieszanych.
Nie wylewamy kosmetyków do kanalizacji.
Puste opakowania plastikowe i metalowe trafiają do żółtego pojemnika.
Szklane opakowania wyrzucamy do zielonego pojemnika.
Papierowe elementy opakowań należy umieścić w niebieskim pojemniku.
Nie należy opróżniać opakowań przed wyrzuceniem.
Resztki kosmetyków mogą zanieczyścić surowce do recyklingu.
Większość kosmetyków z zawartością należy umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane. To najbezpieczniejszy sposób utylizacji kosmetyków po terminie. Nie należy ich opróżniać przed wyrzuceniem.
Segregacja przeterminowanych kosmetyków zależy głównie od tego, czy opakowanie zawiera resztki produktu. jeżeli kosmetyk nie jest do końca zużyty, całe opakowanie wraz z zawartością trafiać powinno do odpadów zmieszanych. Takie podejście zapobiega przedostawaniu się chemicznych substancji do środowiska.
Kremy i balsamy - odpady zmieszane z zamkniętym opakowaniem.
Lakiery do paznokci - odpady zmieszane w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Szminki i pomadki - odpady zmieszane bez opróżniania.
Maseczki i produkty do pielęgnacji - odpady zmieszane w oryginalnym opakowaniu.
Tusze do rzęs i kredki - odpady zmieszane bez rozdzielania elementów.