Skype był pierwszym estońskim jednorożcem, czyli firmą, której wycena przekroczyła miliard dolarów. Fundatorami Skype’a są Szwed Niklas Zenn ström i Duńczyk Janus Friis, jednak za jego stworzenie odpowiadają trzej estońscy programiści – Jaan Tallinn, Priit Kasesalu i Ahti Heinla. Zanim zbudowali Skype’a, stworzyli Kosmonaut – pierwszą estońską grę komputerową sprzedaną za granicę. Cała piątka współpracowała ze sobą już wcześniej w szwedzkiej firmie telekomunikacyjnej Tele2, a także tworząc program Kazaa, umożliwiający wyszukiwanie i przesyłanie plików bezpośrednio z jednego komputera na drugi, bez serwera pośredniczącego. Był to pierwszy sukces zespołu – w 2000 roku Kazaa stała się najczęściej pobieranym programem w internecie.
Niedługo później w Tallinie zespół rozpoczął prace nad Skype’em. Za oficjalną datę uruchomienia komunikatora uznaje się 29 sierpnia 2003 r. W ciągu pierwszego dnia odnotowano 10 tys. pobrań, a po dwóch miesiącach na Skypie było już zarejestrowanych milion kont. Jednym z czynników, który przyczynił się do sukcesu komunikatora, była prostota jego obsługi. Sten Tamkivi, CEO Skype w latach 2005 – 2013, wspomina, iż jednym z testów, jaki przeprowadzali, był „test babci” – chodziło o to, by sprawdzić, czy przeciętna babcia będzie mogła pobrać Skype’a bez niczyjej pomocy i sama go skonfigurować w mniej niż 10 minut. Test został zaliczony.
W 2005 roku Skype został sprzedany firmie eBay za 2,6 mld dolarów. Sześć lat później Microsoft odkupił komunikator, płacąc za niego już 8,5 mld dolarów. W ponad 20-letniej historii przez firmę przewinęło się wielu pracowników. I choć sam komunikator niedługo odejdzie do historii, globalnie choćby ponad 900 firm można powiązać z byłymi pracownikami Skype’a. Jednym z nich jest Martin Villig zatrudniony w 2005 r. Odpowiedzialny był m.in. za rozwijanie funkcji płatności. Osiem lat później Martin razem z bratem Markusem stworzyli działającą dziś na ponad 50 rynkach platformę mobilności miejskiej, znaną jako Bolt, wcześniej – Taxify. Bolt był czwartym w historii jednorożcem stworzonym w Estonii. Taavet Hinrikus, pierwszy w historii pracownik Skype’a, przeszedł w firmie przez różne stanowiska podczas sześciu lat pracy. W 2011 r. został jednym z fundatorów kolejnego jednorożca – TransferWise, dziś po prostu Wise, platformy płatniczej, pozwalającej zaoszczędzić pieniądze na opłatach za przelewy międzynarodowe.
Sukces, jaki osiągnęli twórcy Skype’a, uważany jest dziś za iskrę, która dała początek rozwojowi innowacji w Estonii. Skype był inspiracją dla wielu przedsiębiorców, pokazując, iż w tym niewielkim kraju może powstać globalny gigant technologiczny.