Oscary mody już dziś! Wszystko, co warto wiedzieć o Met Gali 2024

natemat.pl 1 tydzień temu
Święto mody odbędzie się już w ten poniedziałek! Co roku Met Gala zachwyca kreacjami balansującymi na krawędzi sztuki oraz imponuje tłumem gwiazd. Nie inaczej będzie w tym roku, zwłaszcza iż prowadzącymi obok Anny Wintour będą takie sławy, jak Zendaya, Bad Bunny, Chris Hemsworth i Jennifer Lopez. Ale czym adekwatnie jest ta cała Met Gala i jaki jest temat przewodni oraz dress code tegorocznej imprezy w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o Met Gali 2024.


Co to jest Met Gala?


Met Gala to coroczna charytatywna impreza na rzecz Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, która organizowana jest od 1948 roku z inicjatywy modowej publicystki Eleanor Lambert.

Instytut Kostiumu mieści się w The Anna Wintour Costume Center, czyli Centrum Kostiumu Anny Wintour, wieloletniej i obecnej redaktorki naczelnej amerykańskiego magazynu "Vogue" i przewodniczącej Met Gali od 1995 roku. Ten mieści się w jednym ze skrzydeł tego największego amerykańskiego muzeum.

Każdego roku Instytut Kostiumu otwiera nową wystawę, a Met Gala, która tradycyjnie odbywa się w pierwszy poniedziałek maja, jest jej uroczystym otwarciem. Odwiedzający mogą obejrzeć wystawę kilka dni później.

Kiedy odbędzie się Met Gala 2024? Gdzie oglądać?


Met Gala 2024 będzie miała miejsce już w poniedziałek 6 maja. Transmisję ze słynnych schodów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku będzie można oglądać m.in. na YouTubie (np. na kanale E! News) – rozpocznie się o godzinie 1:00 czasu polskiego. Zdjęcia kreacji i wideo z dywanu zapełnią też media społecznościowe.

Warto dodać, iż prowadzącymi Met Gali 2024 będą: raper Bad Bunny; aktor i gwiazdor Marvela Chris Hemsworth; aktorka Zendaya, gwiazda "Diuny" i "Challengers"; oraz aktorka i piosenkarka Jennifer Lopez. Towarzyszyć będzie im oczywiście Anna Wintour.



Jaki jest temat Met Gali 2024?


Wystawa Instytutu Kostiumu w 2024 roku nosi tytuł "Sleeping Beauty: Reawakening Fashion", czyli "Śpiąca Królewna: Przebudzenie Mody". Zaprezentowanych zostanie na niej 250 historycznych strojów, które są "śpiącymi królewnami", czyli dziełami zbyt delikatnymi, aby ponownie je nosić.

Będą to oryginalne i bardzo stare projekty takich projektantów jak Elsa Schiaparelli, Christian Dior, Yves Saint Laurent i Hubert de Givenchy. Jednym z najbardziej kruchych eksponatów jest gorset elżbietański i balowa suknia z jedwabnej satyny z 1877 roku, autorstwa amerykańskiego krawca Charlesa Fredericka Wortha.

– Moda jest jedną z najbardziej emocjonalnych form sztuki ze względu na jej związek z ciałem. Jest nasączona pamięcią i emocjami, i bardzo silnie z nią się utożsamiamy poprzez nasze zmysły. Jedną z rzeczy – którą mam nadzieję ta wystawa aktywuje – jest sensoryczne doświadczenie mody – mówił, cytowany przez "Harper’s Bazaar", Andrew Bolton, główny kurator The Anna Wintour Costume Center.



Bolton podkreślił, iż tegoroczna wystawa w Instytucie Kostiumu jest "hołdem dla natury i emocjonalnej poetyki mody". Została zaprojektowana wokół trzech stref: lądu, morza i nieba. Każda z nich będzie symbolizować materiał użyty do stworzenia ubrań w danej strefie.

Jak zapowiadało również muzeum Met, na wystawie zostanie wykorzystana: animacja wideo, projekcja świetlna, aranżacja dźwiękowa, sztuczna inteligencja i grafika komputerowa, aby "utkać kontekstualną tkaninę zrozumienia wokół każdego eksponatu".

Jaki jest dress code Met Gali 2024?


Każdego roku zaproszone gwiazdy muszą ubrać się zgodnie z ustalonym dress codem. Tym nie jest jednak w tym roku nazwa wystawa. Dress code Met Gali 2024 to "The Garden of Time", czyli "Ogród czasu". Inspiracją było opowiadanie science fiction brytyjskiego pisarza J.G. Ballarda z 1962 roku.

Co ma wspólnego "Ogród czasu" z tematem Met Gali, czyli "Śpiącymi królewnami"? Opowiadanie Ballarda porusza podobny motyw do wystawy Costume Institute: ewolucję historii ludzkiej oraz niekończący się cykl tworzenia i niszczenia.



Jak dress code "Ogród czasu" mogą zinterpretować goście (a adekwatnie ich styliści)? Jak przewiduje "Harper’s Bazaar", "biorąc pod uwagę oczywiste nawiązania do świata naturalnego, możemy spodziewać się licznych motywów kwiatowych (...), niektórzy goście mogą zbliżyć się także do ciemniejszego końca spektrum, czyli poczucia przemijania, które jest wyraźne w temacie". Niewykluczone są także elementy science fiction, biorąc pod uwagę gatunek opowiadania Ballarda, a także motyw czasu.

Co dzieje się na Met Gali?


Przede wszystkim zbierane są pieniądze na rzecz Instytutu Kostiumu. Goście są wyjątkowo hojni (a zwyczajowo jest ich około 600) i każdego roku udaje się zebrać ośmiocyfrowe sumy. Zwłaszcza iż cena za bilet to około 35 tysięcy dolarów, a za stolik – od 200 do 300 tysięcy dolarów. Te kupują zwykle domy mody i duże marki.

Przed rozpoczęciem Met Gali goście, czyli największe gwiazdy, celebryci i ludzie mody, zwyczajowo prezentują się fotoreporterom na schodach do muzeum, a zdjęcia błyskawicznie obiegają świat. Następnie udają się do środka. Tam oglądają nową wystawę Instytutu Kostiumu i zasiadają do eleganckiego obiadu.

Co dokładnie dzieje się w środku? Nie wiadomo – wszystko trzymane jest w tajemnicy, a goście proszeni są o schowanie telefonów i nierobienie zdjęć. Ta zasada była jednak niejednokrotnie łamana, chociażby w 2017 roku, gdy goście... tłumnie robili sobie selfie w łazience, a Kylie Jenner "wygrała internet" swoim napakowanym gwiazdami zdjęciem w lustrze.

Kto złamie regulamin Met Gali w tym roku? Dowiemy się już w poniedziałek w nocy. Jedno jest pewne: czeka nas moda z prawdziwego zdarzenia. A także tłum gwiazd. Wiadomo, chociażby iż pojawią się Ryan Gosling, Lana del Rey, Margot Robbie czy Kendall Jenner. A to dopiero początek.

Idź do oryginalnego materiału