Orlen Upstream Polska to do niedawna Orlen Upstream. Ma skonsolidować wszystkie aktywa poszukiwawczo-wydobywcze i stworzyć jeden silny podmiot, który zmaksymalizuje efektywność ekonomiczną i operacyjną posiadanych zasobów.
Orlen realizuje proces integracji spółek zajmujących się produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Efektem będzie poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów oraz stabilizacja poziomu wydobycia gazu. Integratorem będzie spółka Orlen Upstream Polska, która połączy rozproszone dotąd aktywa, przejęte przez koncern w wyniku fuzji z Grupą Lotos oraz PGNiG.
Segment upstream należy do filarów działalności koncernu. W 2023 r. wydobycie gazu ziemnego z własnych złóż w kraju i za granicą przekroczyło ponad 40% zużycia błękitnego paliwa w Polsce. W tym ponad połowa surowca pochodziła z produkcji krajowej. Celem jest utrzymanie tego relatywnie wysokiego poziomu w kolejnych latach. A to wymaga inwestycji w poszukiwanie i wydobycie węglowodorów nad Wisłą.
Konsolidacja ma doprowadzić do stworzenia organizacji o uporządkowanej strukturze i zoptymalizowanych procesach operacyjnych. Ma też zracjonalizować wykorzystywanie krajowych zasobów. Cała operacja ma się zakończyć w I połowie 2025 r.
Grupa prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą na czterech kontynentach. Zasoby udokumentowane wyniosły w 2023 r. 1,268 mln boe (ekwiwalentu baryłki ropy naftowej). To 360 koncesji na 239 złożach. W ubiegłym roku produkcja gazu zimnego ze złóż krajowych i zagranicznych wyniosła 7,1 mld m3 (42% zapotrzebowania), z czego 3,4 mld m3 pochodziła z zasobów w Polsce.
Przeczytaj także: Elektrownia gazowo-parowa w Rybniku. Umowa na instalacje gazowe