Jeśli organizujesz spotkanie, wiedz, iż zasady savoir-vivre obowiązują nie tylko gości, ale również i gospodarza! Jego postępowanie powinno podlegać tym regułom już od momentu wręczenia lub wysłania zaproszenia. Masz w planach przyjąć bliskich u siebie z jakiejś okazji? Musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę i o czym pamiętać, aby dać poznać, iż znasz zasady etykiety obowiązujące organizatora przyjęcia.
Jak powinno wyglądać zaproszenie na przyjęcie?
- Zamieść wszystkie najważniejsze informacje: cel spotkania, datę, godzinę rozpoczęcia (i zakończenia – jeżeli dotyczy) itd.
- Pisz zaproszenia imiennie – widząc swoje imię i nazwisko w treści, każdy gość na pewno chętniej przyjdzie, bo już na starcie będzie czuł się potraktowany osobiście i wyjątkowo.
- Zadbaj o szatę graficzną – powinna być estetyczna i minimalistyczna.
- Nie wprowadzaj chaosu – krótko i zwięźle poinformuj o tym, co najważniejsze. Podziel informacje na segmenty oddzielone większą interlinią:
- kto i na co zaprasza,
- kogo,
- gdzie i kiedy odbędzie się spotkanie;
- jaki będzie przebieg wydarzenia;
- informacje na temat potwierdzenia przybycia.
Jeśli organizujesz przyjęcie urodzinowe lub weselne i spodziewasz się, iż Twoi bliscy przyniosą dla Ciebie jakieś podarunki, absolutnie nie umieszczaj na końcu informacji: „Proszę o pieniądze zamiast kwiatów” lub „Zamiast prezentów wolę koperty” itp.
To jest w bardzo w złym tonie, aby mówić gościom, jaki prezent mają przynieść. Każdy przyniesie to, co według siebie uważa za stosowne – to, czym naprawdę chce Cię obdarować.
Jak kulturalnie rozlać alkohol?
Nie kieruj się zasadą „raz, a dobrze” Nalanie zbyt dużej ilości alkoholu nie jest w dobrym guście. jeżeli przekroczysz połowę kieliszka – goście (wbrew Twoim oczekiwaniom) mogą wcale nie być zadowoleni.
Najlepiej, jeżeli nalejesz trunku mniej więcej do 2/3 wysokości kieliszka. Rób to powoli, uważając, aby nie rozchlapać ani kropli.
Jak dobrać kieliszek do alkoholu?
Kiedy organizujesz oficjalne spotkanie u siebie w domu i chcesz poczęstować swoich gości trunkiem, musisz wiedzieć, w czym go podać!
- Jeśli serwujesz czerwone wino, przygotuj wysokie kieliszki z cienką nóżką i szerszą czaszą, której kształt przypomina tulipana:
- Do białego wina dobierz nieco mniejsze i niższe kieliszki, które mają znacznie węższą czaszę.
- Szampana lub wino musujące rozlej do wysokich i wąskich kieliszków – tak zwanych „szampanówek”.
- W czym podać wermut lub aperitif? Dla tego rodzaju alkoholu dedykowane są kieliszki w kształcie odwróconego trójkąta, na długiej i wąskiej nóżce.
- Jeśli częstujesz swoich gości koniakiem – potrzebujesz kieliszków dużych i szerokich, które mają niską, a stabilną nóżkę. Ich czasza również przypomina tulipana, jednak jest znacznie większa.
- Jeśli przyjmujesz amatorów whisky – absolutnie zrezygnuj z kieliszków! Zamień je na szklanki.
- Macie ochotę na kawę po irlandzku? Podaj ją w wysokich szklankach o wąskiej podstawie, rozszerzających się ku górze. Ich charakterystyczną cechą jest swego rodzaju podstawka i ucho na dole.
Oficjalna kolacja czy organizowane w domu przyjęcie to nie jedyne okazje do tego, by wykazać się znajomością savoir-vivre. Niewystarczającym poziomem kultury czy błędami w interakcjach społecznych możemy wykazywać się codziennie, a choćby nie zdawać sobie z tego sprawy! Czy Ty też nieświadomie łamiesz tych 5 zasad etykiety? Większość ludzi robi to zupełnie nieświadomie…