W niektórych sytuacjach okulary bardzo gwałtownie pokrywają się mgłą, wystarczy chłody dzień lub gotowanie. W takich sytuacjach często musimy na chwilę ściągnąć okulary i odczekać aż mgła zejdzie. Może to być irytujące, szczególnie jeżeli ze względu na wadę wzroku uniemożliwia nam dalsze np. przyrządzanie posiłku. Jednak wystarczy kropla preparatu, który większość z nas ma w domu, aby zażegnać ten problem.
Płyn do naczyń na zaparowane okulary
Ten prepart, który często można używać do mycia okularów, pomoże również w zapobieganiu powstawania pary na szkłach. Zmienia on adekwatności powierzchni szkła, dzięki kilku kroplom sprawia, iż para wodna, zamiast gromadzić się w kroplach, rozprowadza się równomiernie, co sprawia, iż nie mamy problemu z efektem mgły. Co więcej, ten prosty trik sprawdzi się nie tylko na okularach korekcyjnych, można go z powodzeniem zastosować na okularach przeciwsłonecznych, a choćby goglach narciarskich.
Sprawdź także: Różowe grzyby możesz uprawiać w domu. Są lekkostrawne, niskokaloryczne i pełne witamin
Jak używać płynu do naczyń na okularach?
Proces ten jest szybki i wymaga użycia tylko dwóch rzeczy — kropli płynu do mycia naczyń i miękkiej ściereczki. Na początek okulary należy dokładnie umyć i osuszyć. Następnie na szkła nałożyć dosłownie kroplę płynu (jeśli nałożymy więcej, to mogą pojawić się smugi), dzięki ściereczki bądź opuszka palca należy rozprowadzić płyn. Kolejno musimy wypolerować szkła — nie wolno spłukiwać płynu wodą. Dzięki temu zaparowane okulary odejdą w zapomnienie.
Przeczytaj również: Zamiast wyrzucać obierki z jabłek, włóż je do piekarnika. gwałtownie sobie podziękujesz
Czy płyn do naczyń nie zniszczy okularów?
Większość płynów jest delikatna i nie uszkodzi powierzchni okularów, jednak w przypadku antyrefleksów trzeba zachować szczególną ostrożność. Co więcej, efekt ten nie jest trwały, należy go powtarzać, gdyż ochrona przed zaparowywaniem utrzymuje się tylko kilka godzin. To dobra opcja przy złej pogodzie czy też dłuższym gotowaniu. Dodatkowo nie możemy używać za dużo płyny, gdyż powstaną smugi utrudniające widzenie. W zależności od wielkości szkła powinno się używać ok. kropli maksymalnie dwóch odpowiadających wielkości główki szpilki.
Zobacz też:
Muchy już pojawiają się w mieszkaniach. Tak skutecznie je odstraszysz
Masz dość syropu z cebuli? Ta herbata jeszcze lepiej działa na przeziębienie
Gołębie brudzą na parapecie? Tak skutecznie je odstraszysz