Dlaczego okna “parują"? Jedną z przyczyn jest wentylacja
Woda skraplająca się na wewnętrznej stronie okien to problem, z którym boryka się wiele osób. Dzieje się tak w szczególności w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz są niższe niż te panujące w naszych mieszkaniach.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa wentylacja pomieszczenia. Brak adekwatnej cyrkulacji powietrza i zbyt duża wilgotność panująca wewnątrz pokoju doprowadzają do "parowania" okien. Właśnie dlatego warto regularnie wietrzyć pomieszczenie. W okresie jesienno-zimowym należy wietrzyć krótko i intensywnie – okna warto otworzyć na około 5 minut. Należy przy tym pamiętać, by zakręcić grzejniki na czas wietrzenia.
Czasami powodem, przez który na szybach osadza się para, są zbyt szczelne okna. W takiej sytuacji pomocne okazuje się skorzystanie ze specjalnych nawiewników. Lepiej nie bagatelizować problemu z parującymi oknami – w przeciwnym razie na oknach lub ścianach może rozwinąć się niebezpieczna dla zdrowia pleśń.
Sposób na zaparowane okna. Połóż to na parapecie, a problem zniknie
Żeby poradzić sobie z parą osadzającą się na szybach w oknach, warto skorzystać z pewnych sprytnych sposobów. W zniwelowaniu problemu mogą pomóc kwiaty pochłaniające wilgoć. Mowa tutaj między innymi o gatunkach takich jak zielistka czy skrzydłokwiat.
Skutecznym trikiem, który może pomóc na zaparowane okna jest skorzystanie z... kociego żwirku. Owy wyrób doskonale sprawdza się jako pochłaniacz wilgoci. Wystarczy wsypać nieco żwirku do miski, przykryć gazą i położyć ją na parapecie na noc. Okna przestaną być zaparowane. Podobny efekt może dać soda oczyszczona lub coś, co prawdopodobnie każdy z nas ma w kuchennej szafce, czyli zwykła sól.
Zobacz też:
Tak udrożnisz zapchany zlew bez pomocy hydraulika. Domowy proszek przetka go ekspresowo
Tych przedmiotów i powierzchni nigdy nie czyść octem. Szkody będą nieodwracalne
Grzyb, któremu niestraszne są mrozy. Smakuje, jak... owoce morza i rośnie w Polsce