Ogromna rzeźba na środku pustyni dostępna dla turystów. „City” widać choćby z kosmosu

podroze.wprost.pl 1 tydzień temu
Na środku pustyni w Nevadzie można znaleźć monumentalną rzeźbę o nazwie „City”. Jej budowa rozpoczęła się w 1970 roku i trwała ponad 50 lat. Teraz jest ona dostępna dla turystów. Zobaczcie, jak wygląda miejsce, które jest dobrze widoczne z kosmosu.


Nazywa się „City” i jest dziełem Michaela Heizera, jednego z ojców Land Art. Twórca rozpoczął budowę tej rzeźby w Wielkiej Kotlinie (Great Basin) na pustyni w Nevadzie w 1970 roku. 52 lata później została otwarta i okrzyknięto ją największym współczesnym dziełem sztuki na świecie. Jak wygląda gigantyczna rzeźba? Za obejrzenie jej przyjdzie nam słono zapłacić.


„City” na środku pustyni


Na pustyni w Nevadzie powstał projekt, który widoczny jest z kosmosu. Dzieło powstawało przez ponad 50 lat. Jego budowę w 1970 roku rozpoczął Michael Heizer. Miał wpaść na ten pomysł po wizycie w Luksorze w Egipcie. Tak go zainspirował ten wyjazd, iż pierwsza ukończona w „City” konstrukcja opiera się na Piramidzie Dżesera. Turystom monumentalny projekt udostępniony został we wrześniu 2022 roku.


„City”, bo tak nazywa się ta praca, to nic innego jak miasto długie na 2,5 km i szerokie na 0,8 km. Jest to rozległy kompleks kopców oraz zagłębień wykonanych z ubitej ziemi, skał, a także betonu. Prawie wszystkie elementy „City” są zrobione z materiałów takich jak glina, piasek i skały, zbieranych metodami minimalnie inwazyjnymi, tak aby rodzime rośliny i dzika przyroda mogły pozostać nienaruszone. Miało ono przypominać zarówno rozmiarem, jak i złożonością starożytne budynki ceremonialne, ale jednocześnie też nawiązywać do współczesnych przestrzeni miejskich.


Miasto znajduje się ok. 400 km na północ od Las Vegas, w dolinie, w której od co najmniej stu lat wypasane są bydło i owce. Leży u podnóża gór i otoczone jest wyłącznie dziką przyrodą. Rodzina Heizerów zamieszkuje Nevadę od XIX wieku, jednak lokalizację miasta artysta wybrał po części ze względu na jego oddalenie od cywilizacji.


W czerwcu 2015 r. miasto i jego okolice o łącznej powierzchni 704 000 akrów zostały uznane za część pomnika narodowego Basin and Range, aby chronić całe to środowisko z korzyścią dla przyszłych pokoleń.


Właścicielem miasta jest Triple Aught Foundation (która jest również odpowiedzialna za zarządzanie projektem), instytucja non-profit z siedzibą w Nevadzie. Prace nad projektem trwały przez ostatnie pół wieku dzięki wsparciu organizacyjnemu i finansowemu instytucji z całego kraju, w tym Muzeum Sztuki Amerykańskiej Crystal Bridges (Bentonville, Arkansas); Fundacji Dia Art (Nowy Jork); Muzeum Glenstone (Potomac, Maryland); Fundacji Lannana (Nowy Meksyk); Muzeum Sztuki Hrabstwa Los Angeles; oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Swój czas i pieniądze przekazało także wiele osób prywatnych, m.in. Virginia Dwan, która od dawna wspiera artystę.


Goście mogą odwiedzić monumentalny projekt


Dopiero od 2 września 2022 roku pierwsi goście mogą odwiedzać kompleks. Mogą wybrać się tu na krótki czas. Chętni udają się tu na jednodniowe wycieczki dla maksymalnie 6 osób, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji i tylko przy sprzyjającej pogodzie. Wokół nie ma żadnych miejsc, gdzie można przenocować, dlatego konieczne jest wcześniejsze poinformowanie o przyjeździe. Odwiedzający są tu zakwaterowywani na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Niestety wizyta też nie jest zbyt tania.


Ceny biletów wynoszą 150 dolarów za osobę dorosłą oraz 100 dolarów za studentów. Bezpłatnie mogą wybrać się tu mieszkańcy hrabstw Lincoln, Nye i White Pine w stanie Nevada.


Heizer budował miasto kawałek po kawałku, ale ze względu na ogromną ilość środków potrzebnych do wsparcia tak dużego przedsięwzięcia proces budowy był powolny. W sumie inwestycja pochłonęła 40 milionów dolarów. Fundacja Dia Art i Fundacja Lannan przekazały znaczną sumę pieniędzy, aby pomóc w realizacji projektu, chociaż przez lata wspierało go znacznie więcej osób i instytucji.


Wewnątrz „City” nie ma z góry określonej trasy ani żadnych znaków wskazujących kierunek: jest ono stworzone tak, aby można je było zwiedzać intuicyjnie.
Idź do oryginalnego materiału