Ogród Botaniczny w Pizie – pierwszy uniwersytecki ogród na świecie

tymrazem.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Ogród Botaniczny w Pizie


Wiadomo, iż jak Piza, to na pewno pojawi się za chwilę Krzywa Wieża. My postanowiliśmy pójść nieco na przekór i poznać miasto trochę lepiej. Co prawda z tego miejsca sama Krzywą Wieżę również widać, ale Ogród Botaniczny w Pizie zasłużył naszym zdaniem na osobny tekst!

Lokalizacja i dojazd

Ogród Botaniczny w Pizie, a adekwatnie Orto botanico di Pisa zlokalizowany jest przy via Luca Ghini 5. Wejście znajduje się w niewielkiej uliczce, która odchodzi od biegnącej na Piazza del Duomo ulicy Via Santa Maria. Z terenu ogrodu widoczna jest choćby wizytówka Pizy czyli Krzywa Wieża, więc aż się prosi, aby odwiedzić to miejsce, będąc w okolicy! Wyjść z ogrodu możecie także od strony Via Roma.

Bilety i godziny otwarcia

Bilety do ogrodu kosztują 4 Euro (normalny) oraz 2 Euro dla dzieci w wieku 6-12 lat. Do wstępu darmowego uprawnieni studenci uniwersytetów z całej Toskanii, niepełnosprawni, dzieci do 6 roku życia, dziennikarze i blogerzy podróżniczy (Ci drudzy po zapowiedzeniu się). W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do ogrodu jest darmowy.

Ogród Botaniczny w Pizie czynny jest w różnych godzinach, w zależności od sezonu. Najdłużej czynny jest w lipcu – od 8.30 do 21.00, w czerwcu i w sierpniu do 20.00, a w maju kwietniu i wrześniu do 19.00. W październiku czynny jest od 8.30 do 18.00, a w pozostałą część roku do 17.00. Godziny te i święta, w które ogród jest zamknięty możecie sprawdzić na ich stronie.

Ogród Botaniczny w Pizie i jego historia

Ogród Botaniczny Pizie powstał w 1543 roku za sprawą przyrodnika, botanika i lekarza Luca Ghini. Wiele osób uznaje go za pierwszy uniwersytecki ogród botaniczny na świecie! Dzisiejsza lokalizacja nie jest pierwotnym miejscem, gdzie ogród został założony. Zmieniał on lokalizację dwukrotnie, a w obecnym miejscu został założony w 1591 roku. Pierwotnie znajdował się bliżej brzegów rzeki Arno i Arsenału. W 1591 roku poczyniono pierwsze kroki w kierunku gromadzenia eksponatów dla muzeum.

Muzeum

Muzeum Botaniczne, które znajduje się na terenie ogrodu swoje korzenie ma w Galerii założonej w 1591 roku przez księcia Toskanii – Ferdynanda I Medyceusza. Budynek muzeum na pewno zwróci Waszą uwagę bo wyróżnia się architektonicznie.

Ekspozycja zajmuje dwa piętra. Znajdziemy na niej portrety wybitnych botaników z siedemnastego wieku oraz różnego rodzaju pomoce dydaktyczne służące edukacji w obszarze przyrody. Czekają na Was wyjątkowe modele zrobione z wosku i gipsu, ale n spore wrażenie myślę zrobią na Was również stare plansze naukowe opisujące różne rośliny. Muzeum nie jest duże, ale kolekcja jest ciekawa. znajdziecie na niej też np. modele różnego rodzaju grzybów.

Na końcu wystawy znajduje się także stanowisko multimedialne, na którym możemy obejrzeć rośliny z zielnika muzealnego i dowiedzieć się o nich więcej. Wśród ogromnej ilości próbek, na ekranie pojawiają się także próbki roślin pochodzących z Polski!

Ogród Botaniczny w Pizie

Ogród Botaniczny w Pizie podzielony jest na siedem sektorów: Scuola Botanica (Szkoła Botaniczna), Orto del Cedro (Ogród Cedrowy), Orto del Mirto (Ogród Mirtowy), Serre (Szklarnie), Piazzale Arcangeli, Orto Nuovo (Nowy Ogród), Orto Del Gratta (Ogród Del Gratta). Na terenie całego założenia znajdują się tabliczki, które informują nas o tym, gdzie aktualnie się znajdujemy. Całość zajmuje około dwóch hektarów, an których rośnie około 3000 roślin.

Scuola Botanica to najstarsza część z XVI wieku, ma prostokątne kwietniki z XIX wieku oraz kolekcje roślin uporządkowanych według rodziny botanicznej, w tym 150 gatunków szałwii i dzikie rośliny jadalne. Orto del Cedro, znany z najstarszych drzew ogrodu i kolekcji hortensji. Orto del Mirto, zasadzony w 1815 roku, w tej chwili prezentuje rośliny lecznicze. Centralna część ogrodu, Piazzale Arcangeli, zawiera kolekcję palm i roślin wodnych. Orto Nuovo, głównie arboretum nabyte w 1841 roku, wraz z Orto Del Gratta, oferuje strefę relaksu z jeziorkiem i kolekcjami roślin śródziemnomorskich i górskich.

Wędrując po terenie ogrodu znajdziemy drzewa i krzewy, które w polskich warunkach żyły by w szklarni, ale tutaj mandarynki, pomarańcze, figi czy cytryny rosną na powietrzu, ale nie zapominajmy, ze jesteśmy we Włoszech i klimat na to pozwala.

Duże wrażenie może na Was zrobić las bambusowy. o ile nigdy nie widzieliście takiej formacji to w moment możecie w wyobraźni przenieść się do dalekiej Azji. Bambusy są okazałe, może pomiędzy nimi chodzić i robić sobie zdjęcia. To oczywiście nie wszystkie. Ogród Botaniczny w Pizie ma oczywiście również edukować. Wiele plansz czy tablic dostosowane jest również dla niewidomych. Oprócz informacji napisanych językiem Braila, znajdują się na nich także przestrzenne modele liści, kwiatów lub owoców, aby poprzez dotyk można było je sobie wyobrazić,

Wśród roślin, znajdujących się na terenie ogrodu, możecie zaobserwować różne kolekcje takie jak geofity (ok. 200 okazów), roślinność wydm, hortensje, starożytne kamelie i inne.

Szklarnie

Jednym z sektorów ogrodu są szklarnie. Ogród Botaniczny w Pizie posiada ich pięć. Znajdziemy wśród nich obiekty, w którym czekają na nas kaktusy i sukulenty oraz dżungla. Na mnie jednak największe wrażenie zrobiła szklarnia Serra del Banana. Jest to najstarszy obiekt tego typu na terenie ogrodu. Pomysł jego powstania pojawił się w głowie Pietro Sami już w 1864 roku. W obiekcie tym znajdziecie rośliny z całego świata, ale większa ich część będzie Wam znana. Czekają tam na Was drzewa i krzewy owocowe oraz przyprawy. Znajdziecie w tej szklarni pieprz czarny, kardamon, kawę , ananasy, mango, imbir i wiele innych ciekawostek. Temperatura wewnątrz nie spada poniżej 18 stopni, a wilgotność utrzymywana jest na poziomie 60-70%.

Co w okolicy?

Ogród Botaniczny w Pizie zlokalizowany jest w samym jej sercu. Z niektórych miejsc możecie dostrzec kopułę katedry oraz Krzywą Wieżę. Od Piazza del Duomo dziwi Was tylko kilka minut spaceru. O samej Pizie i tym, co warto w niej zobaczyć przygotuję osobny tekst, ale już dzisiaj Wam zdradzę, iż punktem obowiązkowym wizyty w mieście (oprócz samej wieży), jest także Muzeum Morskie zlokalizowane nad rzeką Arno. interesująca ekspozycja i wyjątkowa lokalizacja sprawiają, iż warto to miejsce odwiedzić – sprawdźcie tekst o Muzeum Morskie w Pizie.

Warto odwiedzić Ogród Botaniczny w Pizie?

Ogród Botaniczny w Pizie to chyba największe, pozytywne zaskoczenie podczas mojej wizyty w tym mieście! Oczywiście Krzywą Wieżę zobaczyć trzeba i robi ona, a adekwatnie cały kompleks na Piazza del Duomo wrażenie. Ogród jednak to miejsce wyjątkowe i primo zimowej wizyty bardzo mi się spodobał. Myślę, iż odwiedzajac go wiosną, latem czy jesienią, efekt będzie jeszcze ciekawszy!

Idź do oryginalnego materiału