Wkrótce miłośnicy lotnictwa będą mogli podziwiać unikatowy egzemplarz legendarnego polskiego samolotu z lat 30. XX wieku – RWD-8. Replika tej ikony polskiego lotnictwa powstaje w warsztacie konserwatorskim Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Będzie ona jedną z głównych atrakcji nowej wystawy „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne”, której otwarcie zaplanowano na jesień 2025 roku.
RWD-8 to jeden z najbardziej znanych polskich samolotów przedwojennych, zaprojektowany przez wybitnych inżynierów Stanisława Rogalskiego, Jerzego Drzewieckiego i Leszka Dulębę. Ten samolot odniósł spektakularny sukces, wygrywając konkurs na maszynę szkoleniową dla Wojska Polskiego w 1933 roku. Jednym z najbardziej znanych wyczynów związanych z RWD-8 był pokaz umiejętności szybownika Szczepana Grzeszczyka. „Pilot, siedząc za sterami samolotu zdemontowanym śmigłem, został wyholowany na wysokość 600 metrów, a następnie sprowadził maszynę na ziemię niczym szybowiec” – opisano w komunikacie.
Replika RWD-8 powstaje dzięki historycznym dokumentom, fotografiom, opisom oraz niezrównanym umiejętnościom specjalistów z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Choć nie zachowała się pełna dokumentacja techniczna, to konserwatorzy z krakowskiego muzeum są pewni, iż wygląd maszyny będzie niemal identyczny jak oryginał.
Wystawa „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne” będzie nie tylko miejscem prezentacji polskiego dorobku w dziedzinie lotnictwa cywilnego, ale również przestrzenią do refleksji nad historią technologii, która przez lata kształtowała marzenia o wolności i podboju przestworzy. Przygotowania do otwarcia wystawy są w pełni rozwoju, a oczekiwania są ogromne. Wstępnie zaplanowano, iż goście będą mogli obejrzeć replikę RWD-8 wHangarze nr 5, gdzie będzie prezentowana wraz z innymi eksponatami związanymi z lotnictwem cywilnym.
Muzeum Lotnictwa Polskiego jest jednym z najważniejszych muzeów lotnictwa w Polsce, gromadzącym bogate zbiory eksponatów związanych z historią lotnictwa polskiego. W muzeum znajdują się między innymi oryginalne samoloty, silniki i inne eksponaty związane z lotnictwem, które są przykładem dorobku polskiego przemysłu lotniczego.
Replika RWD-8 będzie dodatkową atrakcją tej już tak bogatej kolekcji. Warto dodać, iż Muzeum Lotnictwa Polskiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Krakowie, przyciągając każdego roku tysiące miłośników lotnictwa i historii. Według danych z 2020 roku, muzeum odwiedziło ponad 120 tysięcy osób.
Wystawa „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne” będzie wyjątkową okazją do zgłębienia wiedzy o historii lotnictwa polskiego, a replika RWD-8 będzie jej gwiazdą. Jesienią 2025 roku, po otwarciu wystawy, miłośnicy lotnictwa będą mogli podziwiać ten unikatowy egzemplarz legendarnego polskiego samolotu.