Odporność domu prefabrykowanego na różne warunki atmosferyczne

dom21wieku.pl 4 miesięcy temu

Chociaż w polskim budownictwie wciąż przodują domy murowane, coraz głośniej mówi się o technologii prefabrykacji i coraz więcej takich właśnie domów się buduje. Inwestorzy cenią sobie nowoczesne nieruchomości o konstrukcji szkieletowej drewnianej czy stalowej ze względu na ich szybkość budowy, energooszczędność oraz zgodność z nurtem zrównoważonego budownictwa. Niektórzy wciąż jednak wątpią w ich jakość ze względu na sławetne „domy kanadyjskie”, które w latach 90. nie szczyciły się dobrą sławą. Czy domy prefabrykowane i modułowe są trwałe, bez względu na zmieniające się warunki atmosferyczne w ciągu roku? Tego dowiesz się z artykułu!

Trwałość domu szkieletowego – produkcja elementów prefabrykowanych

Nowoczesne domy prefabrykowane drewniane wbrew panującym mitom słyną ze swojej wysokiej jakości oraz trwałości. Jest to możliwe dzięki ścisłej kontroli procesu produkcyjnego na każdym z jego etapów. Poszczególne elementy konstrukcyjne, takie jak ściany z zamontowanymi drzwiami i oknami, podłoga oraz stropy i dach powstają w specjalnie do tego przeznaczonych zakładach, gdzie środowisko pracy jest stale monitorowane i podlega określonym restrykcjom budowlanym. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wysokiego stopnia precyzji – czynnik ludzki jest ograniczony do minimum, a to prosta droga do długotrwałości i wytrzymałości budynku.

Czy domy modułowe i prefabrykowane są trwałe? Jeszcze na etapie produkcji dokładnie sprawdza się wymiary każdego materiału tworzącego przegrody budowlane, a także ich jakość. Zastosowanie zaawansowanych maszyn do obróbki drewna pozwala na dokładne cięcie, wiercenie i frezowanie, co jest niezbędne dla precyzyjnego dopasowania poszczególnych elementów szkieletu. Co do milimetra docinane są także materiały izolujące i konstrukcyjne składające się na systemy przegród. Gdy tak przygotowane komponenty dotrą na plac budowy, mogą być gwałtownie i efektywnie zmontowane bez potrzeby dokonywania dodatkowych korekt. Ryzyko błędów, które zdarzają się w przypadku budownictwa murowanego, w przypadku domów z elementów prefabrykowanych jest całkowicie eliminowane.

Warto również wspomnieć o tym, iż każdy dom prefabrykowany powstaje głównie w zamkniętej fabryce, a proces jego montażu na działce trwa od kilku godzin do maksymalnie kilku dni w zależności od skomplikowania realizacji. Budynek nie jest więc od samego początku narażony na działanie czynników atmosferycznych, co dodatkowo zwiększa jego żywotność.

Czy domy modułowe i prefabrykowane są trwałe? Stop wilgoci i nieszczelnościom!

Kontrola poziomu wilgotności jest niezwykle istotna w kontekście domu modułowego i trwałości jego konstrukcji. adekwatności użytych materiałów na etapie produkcyjnym mają fundamentalne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego klimatu wewnątrz budynku oraz zapobiegania problemom związanym z gromadzeniem wilgoci.

  • Drewno konstrukcyjne C24 używane w domach prefabrykowanych jest suszone komorowo, co redukuje jego wilgotność do poziomu 15-18%. Zapobiega to deformacji drewna, rozwojowi pleśni oraz atakom owadów.
  • Samo drewno to jednak nie wszystko, jeżeli chodzi o trwałość domu szkieletowego.
  • Aby nieruchomość była prawidłowo zaizolowana oraz chroniona przed wilgocią, nie może również zabraknąć wysokiej jakości płyt kartonowo-gipsowych z wełną mineralną, które pozwalają na utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz budynku, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz, jak również na swobodny przepływ pary wodnej w przegrodach.
  • Bardzo ważnymi elementami zapewniającymi kontrolę warunków wilgotnościowych w ścianach są specjalne membrany paroizolacyjne, które umożliwiają swobodne odparowywanie wilgoci z ich wnętrza, jednocześnie chroniąc konstrukcje przed wnikaniem wody z zewnątrz. Membrany zapobiegają kondensacji pary wodnej zarówno wewnątrz przegród, jak i na ich powierzchni, a także powstawaniu grzybów i pleśni, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia domowników. Otwartość dyfuzyjna ścian przyczynia się do trwałości konstrukcji oraz komfortu mieszkania.

W tym miejscu warto również wspomnieć o ciepłym montażu. Wszystkie warstwy przegród muszą być precyzyjnie do siebie dopasowane, aby wyeliminować mostki termiczne i nieszczelności. Tylko w ten sposób dom prefabrykowany będzie energooszczędny, a jego wnętrze ciepłe oraz suche.

Dom modułowy – trwałość w kontakcie z wiatrem

W kontekście tematyki prefabrykacji często mówi się, iż konstrukcja drewniana szkieletowa jest lżejsza niż w przypadku budownictwa murowanego. Przez to niektórzy wątpią w trwałość domu szkieletowego w trakcie wichur.

Warto jednak pamiętać, iż budynek nie jest złożony wyłącznie z bali drewna, ale do tego trzeba jeszcze dodać pozostałe materiały budowlane tworzące przegrody. Czy domy modułowe są trwałe? W istocie konstrukcja jest lżejsza, co jest dużym ułatwieniem zarówno na etapie przygotowywania fundamentów, jak i przewożenia gotowych elementów prefabrykowanych na plac budowy, ale jest wystarczająco ciężka, aby przetrwać w kontakcie z wiatrem.

Pamiętajmy również o tym, skąd wywodzi się technologia prefabrykacji. Pionierami w tej dziedzinie są przede wszystkim Kanadyjczycy oraz Skandynawowie słynący z wysoko rozwiniętych technologii budowlanych. W tych obszarach świata warunki pogodowe są zdecydowanie bardziej wymagające niż w przypadku Polski. Dom prefabrykowany to budynek całoroczny za sprawą wysokiej jakości materiałów, szczelnej izolacji oraz precyzyjnego montażu elementów konstrukcji.

Idź do oryginalnego materiału