Każda osoba, która polubi ten artykuł dostanie na maila za darmo gazetkę o zdrowiu cz. 1. Polub artykuł klikając poniżej kciuka w górze (trzeba kliknąć dwa razy), podaj maila i gotowe!
Niespodzianka w artykule
Opublikowany przez Artura Topolskiego – Specjalistę Żywienię Wtorek, 15 listopada 2022- Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych tylko i wyłącznie w celu otrzymania ebooka na maila wysłanego przez Administratora Danych - Artur Topolski.
Otyłość brzuszna to gromadzenie się większej ilości tłuszczu na brzuchu oraz jego okolicach. Na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniło się nasze spojrzenie na otyłość – dziś większość z nas wie, iż otyłość brzuszna to choroba. Nie należy jej postrzegać wyłącznie przez pryzmat wyglądu – otyłość jest bowiem przyczyną wielu chorób. Za szczególnie niebezpieczną uznawana jest otyłość typu brzusznego. Kumulacja tkanki tłuszczowej w takiej lokalizacji jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia. Dlaczego?
Czym jest otyłość brzuszna?
Otyłość brzuszna (wisceralna, trzewna, centralna, androidalna) to specyficzny rodzaj otyłości, cechujący się znaczną kumulacją tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. W celu rozpoznania otyłości brzusznej najbardziej pomocne są badania antropometryczne, gdyż sam pomiar masy ciała czy obliczenie wskaźnika BMI nie pozwolą na rozpoznanie typu otyłości. Punktem wyjścia jest pomiar obwodu brzucha, który powinien być wykonany na wysokości pępka. Kryteria rozpoznania otyłości brzusznej są następujące:
- u kobiet obwód pasa powyżej 88 cm;
- u mężczyzn obwód pasa powyżej 94 cm.
Pomocne jest ponadto obliczenie wskaźnika WHR, czyli współczynnik szacujący stosunek obwodu pasa do obwodu bioder. WHR powyżej 1,0 u mężczyzn i powyżej 0,8 u kobiet, będzie wskazywał na otyłość brzuszną. Ponadto w rozpoznaniu otyłości brzusznej pomocny może być fakt, iż występuje ona często jako składowa zespołu metabolicznego, manifestującego się nadciśnieniem, wysokim poziomem trójglicerydów i cholesterolu we krwi oraz podwyższonym stężeniem glukozy na czczo. Dieta to jedyny sposób na wygranie z otyłością brzuszną.
Otyłość brzuszna – przyczyny i zagrożenia zdrowotne
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż przyczyny otyłości brzusznej są takie same, jak każdej otyłości. Mowa przede wszystkim o niewłaściwym trybie życie. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście brak regularnej aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta. Jadłospis bazujący na żywności przetworzonej, dostarczający zbyt wielu kalorii i tłuszczów trans to główny winowajca. Kolejną przyczyną otyłości brzusznej jest stres – towarzyszy mu bowiem wzmożona sekrecja kortyzolu, który nasila odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Nie bez znaczenia są także inne zaburzenia hormonalne, zwłaszcza te dotyczące żeńskich i męskich hormonów płciowych. Otyłości brzusznej sprzyja przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, menopauza. Ponadto na rozwój otyłości centralnej bardziej narażeni są mężczyźni.
Czym grozi otyłość brzuszna? Kumulacja tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha sprzyja otłuszczeniu narządów wewnętrznych, zatem może skutkować stłuszczeniem wątroby, kamicą pęcherzyka żółciowego czy zespołem bezdechu sennego. Ponadto otyłość brzuszna może zwiększać ryzyko:
- chorób układu sercowo–naczyniowego (nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca);
- nowotworów (jelita grubego, sutka, trzonu macicy, trzustki);
- pogorszenia samopoczucia psychicznego i rozwoju stanów depresyjnych;
- zaburzeń hormonalnych, w tym problemów z zajściem w ciążę;
- cukrzyca typu 2.
Cierpisz na otyłość brzuszną? Dieta i ćwiczenia fizyczne
Podstawą leczenia otyłości jest zmiana trybu życia. Zalecana jest aktywność fizyczna – nie muszą to być intensywne treningi, najważniejsze, aby były regularne. Poza ruchem istotną kwestią jest odpowiednia dieta. Powinna zapewniać ona ujemny bilans kaloryczny, czyli dostarczać mniejszych ilości kalorii niż wynika to z dziennego zapotrzebowania na kalorie. Ważna jest także jakość diety – powinna ona dostarczać węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, tłuszczów nienasyconych, pełnowartościowego białka oraz produkty pełnoziarniste. Unikać należy natomiast cukru, tłuszczów trans, słodzonych napojów, fast foodów. Ważne jest regularne przyjmowanie posiłków.
W przypadku znacznej otyłości brzusznej, nie poddającej się leczeniu dietą i aktywnością fizyczną, może być konieczne rozważenie leczenia operacyjnego. Mowa o operacyjnym zmniejszaniu żołądka. Takie zabiegi proponowane są osobom z BMI powyżej 40 lub BMI powyżej 35 z jednoczesnym występowaniem powikłań otyłości (np. nadciśnienia czy cukrzycy typu 2).
PRZEPISY ODCHUDZAJĄCE NA JESIEŃ
Przygotowałem dla Ciebie nowego ebooka (książka elektroniczna) z przepisami na jesień, gdzie znajdziesz dania z wykorzystaniem sezonowych produktów. W sumie ma ona 54 przepisy, które są idealne dla osób chcących schudnąć lub zdrowo się odżywiać.
Szukasz śniadań, przekąsek, obiadów, a może kolacji, które mają małą ilość kalorii? Jednocześnie lubisz przepisy, które w składzie mają dynię, gruszki, owoce leśne, śliwki, figi, marchew, grzyby, orzechy włoskie, cynamon, czy miód? Ta książka elektroniczna z przepisami jest dla Ciebie!
Zalety moich przepisów
- Każdy przepis jest sprawdzony przez dietetyka klinicznego dzięki temu możesz jeść te dania bez obaw przybrania na wadze.
- Każdy przepis ma wyszczególnioną kaloryczność, ilość białek, tłuszczy oraz węglowodanów.
- Przepisy są proste w wykonaniu – czas wykonania śniadań i kolacji to koło 2-10 minut, obiady zajmą Ci około 20-30 minut!
Co znajdziesz w mojej nowej elektronicznej książce (ebooku)?
W mojej nowej książce znajdziesz przepisy na śniadania, drugie śniadania, obiad oraz kolacje, które w swoim składzie mają produkty na sezon jesienny. Między innymi w moich przepisach znajdziesz: dynię, grzyby, gruszki, owoce leśne, śliwki, figi, marchew, orzechy włoskie, cynamon, czy miód. W sumie moja książka ma 54 przepisy!
Jakie przepisy znajdziesz w mojej książce?
- Omlet szpinakowy
- Kanapki ziołowe z oliwą
- Kanapki z pastą koperkową
- Gruszkowa owsianka
- Śmietankowy crossant
- Jesienna szakszuka
- Owsianka ze śliwką i bananem
- Dyniowy omlet
- Kanapki z odżywczą pastą z awokado
- Omlet bananowy
- Śniadaniowa tortilla
- Łososiowe kanapki z serkiem śmietanowym
- Jesienny bowl
- Drobiowe kieszonki z groszkowym puree
- Pudding chia na jesień
- Marchewkowy hummus
- Fit kanapki z serkiem i rzodkiewką
- Bruschetta – włoska
- Koktajl kakaowy
- Domowa granola z owocami leśnymi
- Jesienne smoothie
- Zielone pesto
- Chrupie pieczywo bananowe
- Borówkowy jogurt
- Grzanki z awokado
- Bajgiel z figą
- Shake bananowy
- Krem grzybowy
- Curry z ciecierzycą
- Warzywne leczo
- Sałatka z halloumi
- Krem z buraka
- Krem z pomidora
- Dyniowy łosoś
- Cukinia faszerowana
- Risotto z kurkami
- Tortilla z kurczakiem
- Krem z groszku
- Cynamonowe pancakes
- Bakłażanowe zapiekanki
- Risotto z jabłkiem
- Risotto z jabłkiem
- Fit burger z indykiem
- Krem z dyni
- Kopytka z dyni
- Fasolka po bretońsku
- Kaszotto warzywne
- Sałatka z figą
- Zapiekany kalafior
- Panini z kurczakiem
- Zapiekanka z brokułem
- Pizzerinki z cukinii
- Frytki z batatów
- Jesienne naleśniki
100% satysfakcji gwarantowane
Kupując ode mnie książkę nie podejmujesz żadnego ryzyka. Daję Ci 7-dniową gwarancję na zwrot pieniędzy w przypadku gdybyś stwierdził, iż nie jesteś zadowolony z mojego e-booka. Chcesz otrzymać zwrot pieniędzy? Po prostu napisz do mnie maila, a ja zwrócę Ci wszelkie poniesione przez Ciebie koszty.
Co stanie się, gdy zaczniesz zdrowo się odżywiać?
Nie od dziś wiadomo, iż to, co jemy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Najczęściej jemy byle jak i na szybko, przy czym nie zwracamy uwagi na skład produktów, wartości odżywcze, witaminy i minerały. Niestety takie postępowanie często kończy się źle, powstają choroby, niedobory, a co za tym idzie problemy ze zdrowiem.
Odżywianie jest podstawowym procesem życiowym człowieka, bez jedzenia i picia nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować. Dlatego też należy pamiętać, aby nasze pożywienie było zdrowie i bogate w wartości odżywcze oraz makroelementy. Dzięki temu będziemy czuć się o wiele lepiej, będziemy mieć więcej energii, rzadziej będziemy chorować oraz będziemy cieszyć się długim zdrowiem. Badania naukowe donoszą, iż większość chorób spowodowanych jest nieprawidłowym odżywianiem, nadmiernym obżarstwem oraz niedoborem witamin i minerałów.
Choroby oraz objawy takie jak nadciśnienie, podwyższony cholesterol, cukrzyca, miażdżyca, słabe kości, wzdęcia, zaparcia, zmęczenie, problemy z koncentracją, czy słaba odporność często mają swój początek właśnie w nieprawidłowym odżywianiu. Dlatego też napisałem książkę, dzięki której poznasz przepisy, które gwałtownie dostarczą do Twojego organizmu odpowiednich składników odżywczych. Na efekty nie trzeba długo czekać, gwałtownie staniesz się zdrowszych, zyskasz więcej energii oraz poprawi się Twój humor i sylwetka. Zyska również nasz mózg, ponieważ zdrowe żywienie wspomaga jego pracę, co skutkuje lepszą koncentracją, większą błyskotliwością i kreatywnością.
Dzięki mojej nowej książce będziesz miał 25 przepisów, które są idealne dla osób chcących schudnąć nie koniecznie będących na diecie.
Dlaczego moje przepisy są skuteczne?
Nazywam się Artur Topolski i jestem dyplomowanym specjalistą żywienia. Działam na rynku dietetyki oraz zdrowego odżywiania od 8 lat. Zatrudniam tylko dietetyków klinicznych z doświadczeniem szpitalnym, którzy pracują bądź pracowali z osobami zdrowymi, jak i chorymi. w tej chwili sprzedałem ponad 250 000 diet. Na Facebooku mamy ponad 9500 opinii, na gowork mamy ponad 2500 opinii oraz ponad 1200 opinii na Interii – średnio ponad 95% opinii to opinie pozytywne!
Opinie oraz metamorfozy moich klientów znajdziesz na tej stronie: kliknij tutaj.
Jestem najpopularniejszym Specjalistą Żywienia w Polsce. Mój autorytet potwierdza ponad 380 000 osób obserwujących mnie na Facebooku. Moje konto na Facebooku znajdziesz tutaj lub poniżej.
Jak widzisz trafiłeś na adekwatną osobę z dużym doświadczeniem i autorytetem. Dzięki mojej książce będziesz mieć smaczne i proste przepisy, które sprawią, iż będziesz szczuplejszy.