Od serca i z pomysłem!

bialyorzel24.com 1 miesiąc temu

Less waste to więcej niż chwilowy trend, to styl życia! Świadome podejście do zakupów, recykling, korzystanie z wielorazowych produktów – to tylko niektóre z dobrych nawyków w duchu eko. A nadchodzące święta Bożego Narodzenia są idealną okazją, aby podarować bliskim prezenty, które posłużą im przez lata.

Własnoręcznie wykonane prezenty mogą mieć szczególną wartość dla tych, których nimi obdarowujemy i stanowić dla nich pamiątkę na długie lata. Fot. Archiwum WEM

Pojęcie less waste dosłownie tłumaczyć można jako „mniej odpadów”. Dotyczy ono redukcji skrawków, resztek, towarów do niezbędnego minimum. Jest to termin ściśle związany zarówno ze świadomym podejściem do zakupów, jak i z naszym stylem życia. W świecie, w którym półki sklepowe uginają się od dóbr, generujemy coraz więcej śmieci. Ruch zero waste oraz less waste zachęca nas, aby ograniczać generowanie śmieci, gdy tylko mamy taką możliwość. Działania, jakie można zaliczyć do praktyk less waste, to m.in. oszczędzanie wody i prądu, przemyślane zakupy czy korzystanie z produktów wielokrotnego użytku zamiast z tych jednorazowych.

Aby lepiej zrozumieć ideę less waste i zero waste, warto zapoznać się z zasadą 5R:

  • Refuse (odmawiaj) – nie przyjmuj przedmiotów jednorazowego użytku, m.in. ulotek, toreb jednorazowego użytku.
  • Reduce (ograniczaj) – dokonuj świadomych wyborów w sklepach i nie kupuj ponad stan.
  • Reuse (używaj ponownie) – staraj się kupować przedmioty, które posłużą Ci przez długi czas. Znajdź nowe zastosowanie dla przedmiotów, które już posiadasz. Użyj kreatywności, przerób je i daj im drugie życie!
  • Recycle (segreguj i przetwarzaj) – segreguj odpady zgodnie z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów, czyli podziel je na 5 odrębnych pojemników: szkło, metal, tworzywa sztuczne, papier, bioodpady, odpady zmieszane.
  • Rot (kompostuj) – o ile masz taką możliwość, kompostuj odpady organiczne i używaj ich jako nawóz dla przydomowych roślin.
  • Rozsądne podejście do zakupów oraz świadomy styl życia pozytywnie wpływają nie tylko na naszą planetę, ale także na budżet domowy. Stosując zasadę less waste na co dzień, uczymy się także szacunku do wartości przedmiotów, które posiadamy.

Święta w duchu less waste
Boże Narodzenie kojarzy nam się z rodzinną atmosferą, stołem pełnym smakowitości i oczywiście… prezentami! Czy istnieją świąteczne upominki w duchu less waste? Dobrym pomysłem jest własnoręczne stworzenie upominków, optymalnie z rzeczy, które już mamy. W ten sposób nasze prezenty nie tylko nabiorą unikalnego charakteru, ale i będą miały ekologiczny wymiar. Warto też pomyśleć o różnorodnych możliwościach użycia prezentów – jeżeli upominkiem będą na przykład samodzielnie upieczone ciasteczka zapakowane do słoika, to słoik ten można potem wykorzystać jako lampion albo do przechowywania innych produktów. Owszem, takie podejście wymaga dużej kreatywności, ale dlatego też takie prezenty są o wiele cenniejsze. Łatwo jest pójść do sklepu i poświęcić 15 minut na to, żeby kupić pierwszą lepszą rzecz, natomiast zrobienie czegoś samemu na pewno jest trudniejsze. Trzeba też dobrze znać osobę, której chcemy coś takiego sprawić, żeby wkomponować się w jej potrzeby. Ale efekt na pewno ucieszy obdarowaną osobę, bo taki prezent oznacza, iż ktoś naprawdę chciał podarować coś wartościowego i poświęcił czas, aby stworzyć upominek od serca.

Zwolennicy recyklingu zachęcają do tego, by nie ulegać przedświątecznej gorączce zakupów i przy wyborze prezentów zachować zdrowy rozsądek. Warto dobrze się zastanowić, czy nam samym albo też osobie, którą chcemy obdarować, naprawdę potrzebny jest kolejny telefon, tablet, cekinowa sukienka czy też jakiś inny bezużyteczny, okolicznościowy gadżet. Kolejną istotną kwestią jest to, co się dzieje z nietrafionymi upominkami. Trzeba bowiem zrobić wszystko, by tuż po rozpakowaniu nie trafiały one prosto do kosza. Warto pamiętać, iż coś, co zupełnie nie przypadło do gustu nam, może spodobać się komuś innemu. Niepotrzebne nam rzeczy można oddać potrzebującym, a ubrania zmodyfikować czy też przerobić.

WEM

3 pomysły na ekologiczne, własnoręcznie wykonane prezenty świąteczne

Naturalne świece sojowe lub woskowe

Materiały: Wosk sojowy lub pszczeli, knot bawełniany, słoiczek po dżemie, olejki eteryczne (np. lawendowy, cynamonowy, pomarańczowy).
Jak zrobić:
Rozpuść wosk w kąpieli wodnej.
Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Umieść knot w słoiku i wlej wosk.
Odstaw do zastygnięcia.
Personalizacja: Przyozdób słoiczek sznurkiem jutowym, suszonymi pomarańczami lub gałązką świerku.

Domowy zestaw do pielęgnacji

Materiały: Słoiczki po kosmetykach, naturalne składniki (np. olej kokosowy, sól Epsom, cukier trzcinowy, suszone kwiaty lawendy).
Co można zrobić:
Peeling cukrowy: Wymieszaj cukier z olejem kokosowym i olejkiem eterycznym.
Sól do kąpieli: Połącz sól Epsom z suszonymi kwiatami i kroplami olejku.
Balsam do ust: Roztop wosk pszczeli z olejem kokosowym i przelej do małych pojemniczków.
Personalizacja: Zestaw zapakuj w lniany woreczek lub kartonowe pudełko z ekologiczną dekoracją.

Ręcznie malowane torby na zakupy

Materiały: Bawełniane torby na zakupy (np. z recyklingu), farby do tkanin, pędzle, szablony lub stemple.
Jak zrobić:
Zaprojektuj wzór (np. świąteczne motywy, inicjały, zabawne napisy).
Pomaluj torbę farbami do tkanin. Możesz użyć szablonów dla precyzji lub stworzyć unikalne wzory manualnie.
Po wyschnięciu farb utrwal wzór żelazkiem zgodnie z instrukcją producenta.
Efekt: Praktyczny, trwały i personalizowany prezent, który pomoże ograniczyć używanie plastikowych toreb.
Każdy z tych prezentów jest nie tylko ekologiczny, ale i wyjątkowy dzięki włożonej pracy i kreatywności!

Idź do oryginalnego materiału