Od gotowanej ciecierzycy do apetycznej bezy. Zdradzamy 7 zaskakujących zastosowań aquafaby. Wypróbuj tani patent na oszczędne gotowanie

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123rf.com/ivanovanton/zdjęcie ilustracyjne


Nazwa aquafaba może brzmieć zagadkowo i orientalnie. Jest to połączenie dwóch słów z języka łacińskiego oznaczających wodę i fasolę. W praktyce jest to płyn pozostały z gotowania ciecierzycy i niektórych innych roślin strączkowych. Przyjrzeliśmy się najciekawszym zastosowaniom aquafaby w domowej kuchni.

Co zrobić z wodą po ugotowaniu fasoli?

Woda po gotowaniu ciecierzycy, czerwonej i białej fasoli może być podstawą słodkich dań, deserów i być dodatkiem do dań wytrawnych. Aquafaba w kuchni wegańskiej jest zamiennikiem jajka. Ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji. Po odparowaniu wody z gotowania ciecierzycy lub fasoli (warto pogotować sam płyn przez 10 minut), 2 łyżki aquafaby zastąpią białko jajka. Po ubiciu piany smak ciecierzycy jest niemal niewyczuwalny i dzięki temu stanowi uniwersalne uzupełnienie wielu dań.

Beza z aquafaby

Jako pierwszy sposób wykorzystania w kuchni aquafaby proponowano wegańską bezę. Woda z ciecierzycy ubijana jest w taki sam sposób jak tradycyjne białka jajek. Wystarczy 1/ 2 szklanki aquafaby ubić z łyżeczką soku z cytryny i 100 g cukru pudru. Opcjonalnie można dodać ekstrakt z wanilii i całość ubić na sztywną i błyszczącą pianę przez 5 – 7 minut. Masę z aquafaby należy rozprowadzić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie suszyć w 100° Celsjusza przez dwie godziny. Taką bezę można bez obaw wyjadać z miski, bo nie ma ryzyka zatrucia pokarmowego jak w przypadku surowych jajek. Z tak ubitej bezy z aquafaby można zrobić makaroniki, małe bezy, użyć jako krem do naleśników, element lukru królewskiego lub do wegańskich tortów.

Czytaj także patenty na udaną bezę:

Bezbłędna beza za każdym razem. Poznaj trik na sztywną pianę z białek

Beza to prawdziwy rarytas. Jest chrupiąca z zewnątrz i miękka w środku. Od wielu lat stanowi popisowy przysmak cukierników. Można zrobić z niej słynny deser beza Pavlova, beziki, czy dodać na wierzch…

Katarzyna Puczyńska

Majonez z aquafaby

Wytrawną propozycją idealną na kanapki lub do frytek belgijskich jest majonez z aquafaby. Charakterystycznego siarkowego smaku i zapachu można dodać poprzez użycie soli kala namak. W smaku przypomina ugotowane jajka, więc należy stosować ją z umiarem. Gotowy majonez z aquafaby jest także bazą do zrobienia wegańskiego sosu tatarskiego lub sosu czosnkowego aioli.

W naszej galerii zebraliśmy najciekawsze zastosowanie aquafaby w kuchni

Jajecznica z aquafaby

Kolejną wytrawną propozycją na wykorzystanie aquafaby jest zrobienie wegańskiej „jajecznicy”. Aquafabę z jednej puszki ciecierzycy należy zmiksować w blenderze z kostką odciśniętego tofu. Następnie należy przyprawić szczyptą nieaktywnych drożdży, kurkumą i solą kala namak. Taką masę należy smażyć na rozgrzanej patelni z łyżką oleju. Jajecznica z aquafaby i tofu ma nabrać struktury podobnej do smażonego jajka. Takie danie można podawać z kromką świeżego chleba.

Ciasto czekoladowe z aquafaby

Aquafaba to także znakomity dodatek do wegańskiego ciasta czekoladowego z czerwonej fasoli. Taki wypiek można robić z użyciem zblendowanych strączków i dla większej puszystości dodać ubity płyn z puszki. Deser będzie odpowiedni dla osób na diecie bez użycia nabiału.

Czytaj także: Sprawdzone zamienniki jajek do wypieków. Co zamiast jajek?

Hummus z aquafabą

Tradycyjnie hummus przyrządza się z samej ciecierzycy z dodatkiem pasty sezamowej tahini. o ile chcecie uzyskać większą puszystość i kremowość pasty, zachęcamy do dodatnia odrobiny ubitej aquafaby. Dzięki temu klasyczna pasta kanapkowa będzie idealnie rozsmarowywać się na kromce chleba lub zatapiać w pokrojonych słupkach warzyw.

Wegańska śmietana

Zalewa z ciecierzycy z puszki po ubiciu może zastąpić śmietanę. Wyśmienicie sprawdzi się jako zagęszczacz zup, a także jako podstawa kremowego musu czekoladowego. Dla ustabilizowania konsystencji warto dodać odrobinę agaru.

Czytaj także: Te produkty prawdopodobnie wyrzucasz, a możesz je zjeść. Przygotujesz z nich pyszne dania i nic się nie zmarnuje

Aquafaba do panierki

Szukając alternatywy dla jajka stosowanego w panierce śmiało można skorzystać z aquafaby. Nie trzeba jej ubijać. Wystarczy od razu zanurzyć w niej kawałki warzyw lub tofu, a następnie obtoczyć w mące lub bułce tartej. Ta metoda sprawdzi się również przy tradycyjnych schabowych, gdy w kuchni zabraknie jajek.

W sklepach spożywczych coraz częściej można spotkać sproszkowaną aquafabę w torebkach. Sprzedawana jest w podobnej gramaturze jak np.: żelatyna. Jednak zachęcamy do użycia zalewy dostępnej bezpośrednio ze słoika lub puszki z ciecierzycą, albo z ugotowanych strączków. W ten sposób można nie wylewać płynu, gdy macie ochotę jeść ciecierzycę, a wykorzystać produkt w duchu zero waste.

Od gotowanej ciecierzycy do apetycznej bezy. Zdradzamy 7 zas...

+6 Zobacz galerię

Źródło:

  • Aquafaba nutriotion – aquafaba.com

Zobacz także inne przepisy ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału