Od 2025 r. nie wyrzucimy już ubrań do zwykłego kosza!

kamienskie.info 3 godzin temu
Zdjęcie: Screenshot_20241007_074949_Chrome


Od 2025 r. w Europie zacznie obowiązywać obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska realizowane są prace nad systemem zbiórki.

Jak bowiem przypomina MKiS, zbieranie tekstyliów jako frakcji odpadów komunalnych jest organizowane przez gminę. Minimalny wymóg, który został określony na poziomie krajowym w zakresie zbierania odpadów tekstyliów i odzieży został określony w przyjętej w 2019 roku nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. W jej myśl gminy zobowiązane są do przyjmowania m. in. odpadów tekstyliów i odzieży w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Punkt taki powinien być tak zlokalizowany i prowadzony, aby był łatwo dostępny dla wszystkich mieszkańców. Dodatkowo każda gmina może zorganizować zbieranie tekstyliów również innymi sposobami, na przykład zbieranie „od drzwi do drzwi” w danym dniu lub wystawienie pojemników na odzież.

Resort Klimatu i Środowiska nie planuje zasadniczych zmian systemu selektywnego zbierania odpadów tekstyliów. Zauważa jednak, iż w Krajowym planie gospodarki odpadami 2028 stwierdzono braki w zakresie infrastruktury PSZOK i z tego powodu planuje się zwiększenie ich dostępności dla mieszkańców.

w przypadku znacznie rozproszonej zabudowy, niewielkiej liczby mieszkańców w pobliskich gminach, tj. do 1 tys. mieszkańców, dopuszczalne będzie funkcjonowanie wspólnego PSZOK-u;

w małych miastach (15-25 tys.) i gminach wiejskich powinien funkcjonować przynajmniej jeden PSZOK;

w dużych miastach wskazane jest, aby jeden PSZOK przypadał na 50-80 tys. mieszkańców, obsługując teren w promieniu 5-8 km.

W związku z tym planuje się wybudowanie 814 nowych obiektów i modernizację 570.

MKiŚ przypomina również, iż aktualnie na forum Unii Europejskiej procedowane są zmiany do dyrektywy w sprawie odpadów, m.in. w zakresie postępowania z odpadami tekstylnymi i „ewentualne zmiany przepisów krajowych będą opracowywane po uchwaleniu ww. zmian”.

W Polsce działają systemy zbiórek tekstyliów. Zajmują się tym m.in. firmy, które ustawiają w miastach kontenery, często we współpracy z organizacjami takimi jak np. Polski Czerwony Krzyż. Część z dochodu ze zbiórki przeznaczają wtedy na cel charytatywny. Największym operatorem jest Wtór-Pol.

Są też sklepy oferujące tekstylia z drugiej ręki. Poza klasycznymi second-handami sprowadzającymi używaną odzież z zagranicy, działają, wpisujące się w trend vintage i świadomej mody, sieci Butików Cyrkularnych (to inicjatywa start-upu Ubrania do Oddania) oraz VIVE Profit (inicjatywa VIVE Textile Recykling). przez cały czas jednak duża część zebranej używanej odzieży trafia do państw pozaeuropejskich, gdzie nie obowiązują restrykcyjne przepisy środowiskowe

Idź do oryginalnego materiału