Nowa analiza opublikowana w czasopiśmie Science ujawnia, iż przełowienie spowodowało, iż populacja ryb chondrichtyanowych – rekinów, płaszczek i chimer – spadła o ponad 50 procent od 1970 r. Aby określić konsekwencje, zespół badaczy opracował organizm wodny Indeks Czerwonej Listy (RLI), który pokazuje, iż ryzyko wyginięcia chondrichtianu wzrosło o 19 procent. W badaniu podkreślono również, iż przełowienie największych gatunków w siedliskach przybrzeżnych i pelagicznych może wyeliminować choćby 22% funkcji ekologicznych.
Chondrichthyans to starożytna i zróżnicowana ekologicznie grupa ponad 1199 ryb, które są coraz bardziej zagrożone działalnością człowieka. Nadmierna eksploatacja w ramach połowów docelowych i przypadkowe połowy (przyłowy), w połączeniu z degradacją siedlisk, zmianą klimatu i zanieczyszczeniem, spowodowały, iż ponad jednej trzeciej chondrichtianów grozi wyginięcie. W tym przypadku RLI wykorzystano do śledzenia stanu tych gatunków na przestrzeni ostatnich 50 lat.
„RLI rekina i płaszczki pokazuje, jak spadki następowały najpierw w rzekach, ujściach rzek i przybrzeżnych wodach przybrzeżnych, a następnie rozprzestrzeniły się przez oceany, a następnie do głębin morskich” – powiedział profesor Nicholas K. Dulvy z Uniwersytetu Simona Frasera. „Po sekwencyjnym wyczerpywaniu się największych i najważniejszych funkcjonalnie gatunków – takich jak piły i płaszczki – nastąpił spadek liczebności dużych płaszczek, płaszczek, żarłaczy aniołów, młotów i żarłaczy. Ostatecznie rybołówstwo przekształciło się w rekiny głębinowe i łyżwy do handlu olejem z wątroby i mięsem.
Oczekuje się, iż te szeroko rozpowszechnione udokumentowane spadki będą miały znaczące konsekwencje dla innych gatunków i ekosystemów wodnych.
„Rekiny i płaszczki są ważnymi drapieżnikami, a ich upadek zakłóca sieci troficzne w całym Oceanie. Większe gatunki o szerokim zasięgu łączą ekosystemy, na przykład rekiny rafowe odgrywają kluczową rolę w przenoszeniu składników odżywczych z głębszych wód do raf koralowych, pomagając w utrzymaniu tych ekosystemów” – dodał. powiedział dr Nathan Pacoureau z Europejskiego Instytutu Studiów Morskich Uniwersytetu w Brześciu we Francji. „Tymczasem promienie są ważnymi zwierzętami żerującymi na wodzie, które mieszają i natleniają osady, wpływając na produktywność mórz i magazynowanie dwutlenku węgla”.
Pomimo tych alarmujących tendencji zespół podkreśla pozytywny rozwój w zakresie uznania i ochrony rekinów i płaszczek.
„Ta analiza wskazuje rozwiązania” – powiedział profesor Colin Simpfendorfer z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Australii. „Narody mogą zmniejszyć ryzyko wyginięcia, obniżając presję połowową do zrównoważonego poziomu, wzmacniając zarządzanie rybołówstwem i eliminując szkodliwe dotacje. Postęp stworzył już jasne plamki nadziei dla chondrichtyjczyków, w tym w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i części państw Europa i Republika Południowej Afryki”
„Indeks Czerwonej Listy był narzędziem używanym przez rządy do monitorowania postępu w zakresie ochrony na lądzie, nie istniał jednak żaden odpowiednik dla Oceanu”. powiedziała dr Rima Jabado, zastępca przewodniczącego Komisji ds. Przetrwania Gatunków (SSC) IUCN i przewodnicząca Grupy Specjalistów ds. Rekinów IUCN SSC. „Nowy RLI dotyczący rekinów i płaszczek pomoże śledzić postęp w realizacji celów w zakresie różnorodności biologicznej i zrównoważonego rozwoju oceanów, identyfikować gatunki i miejsca najbardziej zagrożone oraz wyznaczać kierunki przyszłych działań ochronnych”.
Badanie przeprowadzono w ramach projektu Global Shark Trends Project (GSTP), będącego efektem współpracy Grupy Specjalistów ds. Przetrwania Rekinów Komisji IUCN, Uniwersytetu Simona Frasera, Uniwersytetu Jamesa Cooka i Georgia Aquarium założonego przy wsparciu Funduszu Ochrony Rekinów w celu oceny ryzyko wyginięcia ryb chondrichtowych (rekinów, płaszczek i chimer). Analiza opiera się na pierwszej globalnej ponownej ocenie statusu Czerwonej Listy IUCN opublikowanej w 2021 r. W celu zakończenia ośmioletniej ponownej oceny zespół zaangażował 322 ekspertów w ramach 17 warsztatów z całego świata.
Indeks Czerwonej Listy (RLI) pokazuje trendy w zakresie ogólnego ryzyka wyginięcia gatunków i jest wykorzystywany przez rządy do śledzenia postępów w realizacji celów w zakresie ograniczenia utraty różnorodności biologicznej. Do tej pory RLI jest dostępny tylko dla pięciu grup taksonomicznych (tych, w których wszystkie gatunki zostały ocenione co najmniej dwukrotnie): ptaków, ssaków, płazów, sagowców i koralowców ciepłowodnych. RLI można zdezagregować na różne sposoby: tematyczne RLI pokazują tendencje dla podzbiorów gatunków o szczególnym znaczeniu dla polityki. RLI można obliczyć dla poszczególnych państw i regionów, przy czym każdy gatunek ma udział w indeksie ważonym proporcją jego globalnego zasięgu w kraju lub regionie.
Klasa Chondrichthyes obejmuje trzy główne linie rodowe: rekiny i płaszczki oraz chimery (stosunkowo niewielka grupa gatunków głównie głębinowych). Chondrichthyans stanowią najstarsze i największe ewolucyjne promieniowanie kręgowców i jedną z trzech taksonomicznych klas ryb. Tutaj bierzemy pod uwagę 1199 gatunków objętych kompleksową globalną ponowną oceną, która jest najdokładniejszą oceną dekady.
Począwszy od lat 90. XX w. ochrona rekinów i płaszczek jest coraz częściej uwzględniana w regionalnych organach ds. rybołówstwa (w tym w regionalnych organizacjach ds. zarządzania rybołówstwem) oraz w międzynarodowych traktatach dotyczących dzikiej fauny i flory, w szczególności w Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Poprzez różne powiązane działania mające na celu przede wszystkim położenie kresu nadmiernej eksploatacji zagrożonych gatunków, rządy członkowskie są zobowiązane do ograniczenia połowów i/lub eksportu do zrównoważonego poziomu, ale dotychczasowe wyniki w zakresie wypełniania tych zobowiązań są ogólnie słabe. Do chwili obecnej w tych wysiłkach w dużej mierze ignorowano rekiny głębinowe i płaszczki.