Jeśli szukasz miejsca na piękny wschód słońca w chorwackich górach, to polecamy Ci obserwatorium astronomiczne MOSOR niedaleko Splitu. Nocą możesz obejrzeć pokazy rozgwieżdżonego nieba, natomiast przez dzień wspaniałe widoki na góry. W to miejsce dojedziesz samochodem drogą asfaltową.
Góra mierzy 701 m n.p.m. i nazywana jest Mosor lub Mikirina. Nazwa Mosor może pochodzić od pasma górskiego, a Mikirina od sąsiedniej niższej góry mierzącej 684 m n.p.m. Krajobrazy, które możemy stamtąd obejrzeć są wspaniałe. Z jednej strony są góry, natomiast z drugiej Morze Adriatyckie. Z tego miejsca możesz obejrzeć choćby szczyt Punta di Prato Pulito w Apeniniach, który mierzy 2373 m n.p.m.
- Zobacz atrakcje Chorwacji,
- Co warto zobaczyć w Splicie?
- Zobacz więcej o górach w Chorwacji.
Jak dojechać do obserwatorium astronomicznego Mosor?
Ze Splitu dojedziesz tam już w ciągu 25 minut. Na mapie to miejsce znajdziesz jako „Starry village Mosor”, czyli gwiaździsta wioska. Trasa nie jest jakaś skomplikowana, ale pod koniec prowadzi stromo do góry. Poniżej w miejscowości musisz uważać na samochody z przeciwka, ponieważ jest wąsko. Chorwaci jeżdżą gwałtownie i dla nich takie drogi to normalność. My jechaliśmy tam bardzo ostrożnie.
- Współrzędne parkingu przy obserwatorium: 43.5039, 16.6140.
Kiedy organizowane są gwiezdne pokazy?
Obserwatorium jest otwarte dla zwiedzających w piątki i soboty: latem (podczas „czasu letniego”) od 17:00 do 12:00, a zimą (podczas „czasu standardowego”) od 15:00 do 22:00. Wizyty NIE muszą być wcześniej zapowiadane. Usługa jest bezpłatna, ale odwiedzający mogą zostawić datki, które zostaną wykorzystane na renowację dużej kopuły obserwatorium. W celach edukacyjnych i popularyzacji astronomii na taras widokowy wynoszone są teleskopy.
Bez względu na porę roku najlepiej odwiedzić obserwatorium o zmierzchu. Obserwacja nieba nie jest możliwa, zanim naprawdę się nie ściemni. I nie wystarczy, żeby niebo było czyste. Unikaj nocy przy pełni księżyca i wietrznych wieczorów. Wiatr – w tym burza – trzęsie teleskopem, a obrazu w okularze nie da się ustawić. Szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie obserwatorium – tutaj.
Co widać ze szczytu?
Najokazalej wygląda sąsiedni Veliki Kabal 1339 m n.p.m. w górach Mosoru. Widać sporo wysp np. Korčula, Brać, Hvar czy Šolta. Dobrze widoczny jest Split z parkiem Marjan. Jednak najbardziej pobudzają wyobraźnię krajobrazy w kierunku Adriatyku, a nad nim Apeniny we Włoszech! To ponad 260, a choćby 280 kilometrów w linii prostej. Trzeba jednak trafić na dobrą przejrzystość. Można zobaczyć wtedy np. Punta di Prato Pulito, Pizzo di Moscio, Monte Focalone, Monte Macellaro. Oj marzą nam się tamte góry. Może uda się trafić we włoskie Apeniny? Takie mamy plany na przyszłość. Poniżej możesz jeszcze obejrzeć film z tego miejsca.