O wyjątkowości Panamy na wystawie w Kielcach

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: O wyjątkowości Panamy na wystawie w Kielcach


„EXPO Panama – różnorodność biologiczna i kulturowa” – to tytuł nowej wystawy czasowej, która w czwartek, 27 lipca, została otwarta w Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Ekspozycja jest poświęcona dziedzictwu przyrodniczo-kulturowemu Panamy. O tym kraju podczas wernisażu opowiadał Javier Alcides Bonagas de Gracia, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Panamy w Polsce. Dyplomata podkreślał, iż wystawa została tak ułożona, by pokazać, jak wyjątkowe jest jego państwo.

– Panama powstała w wyniku połączenia się dwóch mas kontynentalnych – Ameryki Północnej i Ameryki Południowej i w związku z tym cechuje się dużą różnorodnością jeżeli chodzi o rośliny i zwierzęta. Ponad 500 lat temu, kiedy odkryto, iż Panama ma znakomite położenie, wiele osób chciało się tam dostać. W związku z tym, obok bioróżnorodności mamy też różnorodność kulturową – tłumaczył.

Ambasador zwrócił uwagę na pochodzenie mieszkańców Panamy.

– Panama wyróżnia się również tym, iż zamieszkują ją plemiona, które przetrwały. To ważne, ponieważ na Karaibach już ich nie ma. Poza tym, tutejsi mieszkańcy wywodzą się z Europy – głównie z Hiszpanii, wiele osób przybyło z Afryki, a później, kiedy był budowany Kanał Panamski, liczna grupa dotarła z Azji – wyjaśnił.

Javier Alcides Bonagas de Gracia zaznaczył, iż Panama jest małym krajem, ale ma duże możliwości.

– Jest dziś centrum logistycznym, centrum przesiadkowym samolotów, przepływa przez nią również dużo statków, ponieważ jest znana ze swojego kanału – powiedział.

27.07.2023. Kielce. Centrum Geoedukacji. Wystawa: „EXPO Panama – różnorodność biologiczna i kulturowa”. Na zdjęciu Javier Alcides Bonagas de Gracia – ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Panamy w Polsce. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Wystawa składa się z wielkoformatowych plansz pokazujących ciekawostki na temat Panamy, ale zwiedzający mogą również obejrzeć tradycyjne tkaniny, tzw. molas, które wzorami nawiązują do motywów przyrodniczych.

Do odwiedzenia tej ekspozycji zachęcał Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce, który mówił, iż Panama to wyjątkowo interesujące państwo jeżeli chodzi o ujęcie geograficzne, biologiczne, gospodarcze i społeczne.

– Ma unikalne położenie geograficzne. To taki fragment ziemi, który ma wpływ na obie Ameryki. Stanowi przesmyk łączący dwa kontynenty, czyli Amerykę Północną i Amerykę Południową w sensie geograficznym i biologicznym, ale też społecznym i gospodarczym, bo praktycznie z Północy na Południe właśnie tamtędy biegną główne szlaki komunikacyjne, biologiczne. jeżeli ten kraj wykorzysta wszystkie swoje walory, może w najbliższym czasie stać się nie tyle tygrysem, ale jaguarem, bo akurat jaguary występują w Panamie i w obu Amerykach, więc ma szansę stać się takim jaguarem gospodarczym półkuli zachodniej, łącznikiem między Północą i Południem, Wschodem i Zachodem – dodał.

Wystawa będzie prezentowana do 27 sierpnia.


Idź do oryginalnego materiału