O ekologii w przystępny sposób. IV Piknik Ekologiczny w gminie Długołęka

echo24.tv 1 tydzień temu

Jedną z atrakcji, która cieszyła się dużą popularnością wśród najmłodszych, była śmieciarka, do której można było wsiąść.

Mamy wszystkie rzeczy, które są związane z edukacją i przede wszystkim z ekologią. I ten, czwarty już Piknik Ekologiczny tutaj w parku w Szczodrem ma wystawę piesków, więc to się cieszy dużym powodzeniem i zawsze na koniec września jesteśmy tutaj i bardzo się cieszymy z tego, iż jeszcze na te ciepłe dni możemy się spotkać w pięknym parku w Szczodrem i spędzić razem ten czas – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

W ostatnim czasie we Wrocławiu pojawiły się plakaty informujące, iż w mieście 68% odpadów nie trafia do odpowiednich kontenerów.

Niczym się nie różni Wrocław od Długołęki. Dzisiaj niby segregujemy śmieci, ale tak naprawdę, pan redaktor odpowiedział na to pytanie, Wrocław na przystankach, a my takimi piknikami, pokazując i mówiąc, iż naprawdę nie jest tak, jak nam przy wszystkim wydaje – dodaje wójt Wojciech Błoński.

W trakcie wydarzenia można było także odwiedzić punkt informacyjny programu Czyste Powietrze.

Oprócz tego czwarty piknik ekologiczny stał pod znakiem warsztatów.

Dzisiaj prowadzimy warsztaty kiszenia dla dzieci i dorosłych, dla całych rodzin. Kisimy dzisiaj kapustę, bo to jest jesień, czyli sezon kapusty, można powiedzieć. Królowa warzyw dzisiaj wkroczyła tam na stoły. Kisimy ją solą kłodawską i dusimy tak, żeby powstał sok kapuściany. To jest duży wysiłek, szczególnie dla dzieci, ale potem ogromna duma, kiedy coś takiego osiągną. Takie zdrowe warzywa po kiszeniu są jeszcze zdrowsze, nabywają super mocy. Doskonale nas przygotują szczególnie na sezon listopadowy, jesienny, gdzie te przeziębienia się mogą zdarzać – wyjaśnia Emilia Sznajder z rodzinnego gospodarstwa „Kiszonki Sznajderów”.

Własnoręczna produkcja kiszonek ma też wymiar ekologiczny.

To wszystko jest tak naprawdę w duchu niemarnowania żywności. Teraz są czasy zbiorów, nie jesteśmy w stanie przejeść wszystkich warzyw, które wyrosną jesienią na polu, więc jest to doskonały sposób na przechowywanie warzyw, na przechowywanie żywności. o ile w naszych domowych warunkach robimy zakupy i też widzimy, iż już nam niektóre warzywka zwiędną prędzej, niż my je przejemy, najlepiej je pokroić, zmieszać solanką, po prostu zakisić – radzi Emilia Sznajder.

Pikniki ekologiczne w gminie Długołęka są otwarte również dla pupili. Właściciele psów wyróżnionych w konkursie otrzymali nagrody.

Idź do oryginalnego materiału