Nowy turystyczny diament na mapie Małopolski. Prace trwały kilkanaście lat. Teraz miejsce zachwyca

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl


Co można zwiedzić podczas wycieczki w Krakowie? Ciekawych miejsc jest naprawdę sporo, a niespełna tydzień temu pojawiło się kolejne. Chodzi o teren u podnóża Kopca Kościuszki, który po wielu latach prac został przekształcony w piękny park. Teraz stał się nową atrakcją turystyczną stolicy Małopolski.
W niedzielę, 13 października 2024 r. otwarto park na forcie cytadelowym Twierdzy Kraków nr 2 "Kościuszko". Prace na terenie obiektu trwały 13 lat i jak podaje serwis kopieckosciuszki.pl, objęły m.in. stworzenie parkowych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, odkrycie i zabezpieczenie XIX-wiecznych fortyfikacji, wykonanie ścieżek, zamontowanie małej architektury (ławek, oświetlenia czy koszy na śmieci) oraz posadzenie roślin. Teraz można zobaczyć efekty wspomnianych działań rewitalizacyjnych.

REKLAMA







Zobacz wideo Zgłębiamy krakowski Kazimierz. Co kryje w sobie ta dzielnica?



Nowa atrakcja turystyczna Małopolski. Znajduje się pod Kopcem Kościuszki w Krakowie
Informacja o otwarciu i zaproszeniu na pierwszy spacer po terenie fortu pojawiła się między innymi na Facebooku Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W dniu oficjalnego udostępnienia parku pod Kopcem Kościuszki w godzinach 11-16 odbył się rodzinny piknik, a po nim zwiedzanie okolicy wraz z przewodnikiem i znawcą Twierdzy Kraków dr. Krzysztofem Wielgusem.




Nie brakowało także atrakcji dla najmłodszych. Na miejscu odbyły się spotkania z rekonstruktorami obiektu, gra terenowa z nagrodami i zabawy plenerowe (w tym warsztaty plastyczne). Przy czym trzeba pamiętać, iż w tej chwili zwiedzającym udostępniono jedynie część fortu. Na terenie bastionu III i okolic do końca tego roku będą jeszcze trwały prace.


Kraków ma nową atrakcję turystyczną. Jednak prace wciąż trwają
Dla zwiedzających udostępniono większą część terenu krakowskiego fortu, który wieczorami jest też pięknie podświetlony. Co więcej, na terenie hangarów i kaponier pojawiły się miejsca na plenerowe wystawy. Obiekt posiada również coś na kształt amfiteatru, gdzie będą się odbywały pokazy filmów czy koncerty.


Jak podaje serwis gazetakrakowska.pl, na terenie parku posadzono specjalnie dobrane (pod względem zarówno przyrodniczym, jak i historycznym) rośliny. Poza tym za kilka tygodni do użytku zostaną oddane również ścieżki dydaktyczne poświęcone roślinności i fortyfikacjom. w tej chwili realizowane są konsultacje dotyczące treści tablic edukacyjnych, jakie pojawią się na szlakach. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału