Nowy sondaż. PiS z największym poparciem. Kaczyński gotowy na powrót do władz

zycie.news 3 godzin temu
Zdjęcie: Jarosław Kaczyński/ screen yt Jarosław Kaczyński/ screen yt


Koalicja Obywatelska traci dystans, a frekwencja wyborcza może być rekordowo niska. Wśród wyborców narasta zmęczenie polityką i brak wiary w realny wpływ na rzeczywistość.

Według badania przeprowadzonego 24–25 lipca 2025 r., Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyskało 28% poparcia, co daje mu wyraźne prowadzenie nad Koalicją Obywatelską (24%). Choć przewaga nie jest miażdżąca, to wskazuje na stabilny elektorat. Konfederacja zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 14%, umacniając swoją pozycję jako trzeciej siły politycznej w Polsce.

Do Sejmu weszłyby jeszcze:

  • Lewica – 6%
  • Partia Razem – 6%
  • Polska 2050 – 5%
  • Konfederacja Korony Polskiej – 5%

PSL znalazło się poniżej progu wyborczego (4%), co może oznaczać poważne konsekwencje dla przyszłości tej formacji.

Sondaż rzuca światło na coraz niższy poziom deklarowanej frekwencji. Tylko 52% ankietowanych zadeklarowało „zdecydowanie” chęć udziału w wyborach, a 11% „raczej” planuje głosować. To oznacza, iż zaledwie 63% respondentów wyraziło choć umiarkowaną gotowość do uczestnictwa w procesie demokratycznym.

Dla porównania, frekwencja w wyborach z października 2023 roku wyniosła rekordowe 74,38%. jeżeli obecne tendencje się utrzymają, przyszłe wybory mogą być przełomowe – ale z powodu apatii, a nie mobilizacji.

Aż 7% badanych nie potrafiło wskazać, na którą partię oddałoby głos. To właśnie ta grupa może zadecydować o ostatecznym układzie sił w Sejmie. Eksperci podkreślają, iż partie muszą skupić się na odzyskaniu zaufania i pokazaniu, iż głos każdego obywatela ma realne znaczenie.

Jakie wnioski z badania Ipsos?

  • PiS utrzymuje przewagę, ale nie gwarantuje jej to większości.
  • KO nie zdołała jeszcze przekonać niezdecydowanych.
  • Konfederacja ma silne poparcie wśród młodszych i konserwatywnych wyborców.
  • Niski poziom zaangażowania obywateli może zagrozić legitymacji wyniku wyborów.

Badanie zostało przeprowadzone metodą mixed mode: połowa respondentów wzięła udział w wywiadach telefonicznych (CATI), a druga połowa w online’owych (CAWI). Próba wynosiła 1000 dorosłych Polaków, dobranych według zmiennych demograficznych: płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania.

Idź do oryginalnego materiału